Przejdź na WP

Antygen HBs – charakterystyka, badanie, zakażenie

Antygen HBs to popularny proces pozwalający bardzo szybko i precyzyjnie wykryć zapalenie wątroby typu B (HBV). Czym jest antygen HBs? Jak wygląda badanie?

Zobacz film: "WZW - najważniejsze informacje"

spis treści

1. Antygen HBs – charakterystyka

Antygen HBs to białko strukturalne wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Jeśli antygen HBs jest obecny we krwi, oznacza to, że pacjent jest zakażony wirusem HBV. Oczywiście sam wynik nie wskazuje, czy zakażenie już przybrało formę ostrą lub jest to schorzenie przewlekłe.

Wirus może również mieć postać aktywną bądź nieaktywną. W związku z tym stosuje się rozszerzoną diagnostykę, która wyodrębnia antygen HBs – dodatni. Od razu po zakażeniu badania nic by nie pokazały. Marker wirusa uaktywnia się podczas namnażania. Najczęściej antygen HBs wykrywa się w surowicy w 2-4 tygodniu, a najpóźniej w 11-12 tygodniu.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

Do antygenów wirusowego zapalenia wątroby należą antygen HBs oraz HBe. Ponadto w kompletnej diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby stosuje się metody PCR, czyli badanie wykrywające DNA (kwas nukleinowy – materiał genetyczny wirusa). Badanie DNA wykonuje się jako dodatkową formę pozwalającą określić wrażliwość HBV na leki. Jednocześnie PCR pozwala przewidzieć reakcję organizmu na terapię.

Antygen HBs jest antygenem wczesnym. Jeśli antygen HBs utrzymuje się we krwi dłużej niż 10-12 tygodni, wówczas zakażenie może przejść w stan przewlekły.

To też warto wiedzieć

2. Antygen HBs – badanie

Do badania na antygen HBs nie musimy być na czczo. Można zatem spożyć lekki posiłek i wypić płyny. Krew pobierana jest najczęściej rano. Kolejnym antygenem wczesnym jest antygen HBe. Jeśli utrzymuje się we krwi dłużej niż 10 tygodni, również zakażenie może zmodyfikować się do formy przewlekłej. Antygen HBe nie jest wykonywany w rutynowej diagnostyce wirusowego zakażenia wątroby. Posiada nieograniczoną przydatność diagnostyczą. Przeciwciała, czyli anty-HBs pojawiają się najpóźniej. Świadczą o wyeliminowaniu wirusa z organizmu.

O czym może świadczyć obecność przeciwciał? Przede wszystkim o tym, że organizm miał już do czynienia z wirusem WZW typu B. Przeciwciała mogą utrzymywać się w ciele ludzkim do 6 lat. Istnieje pewna zależność: im mniej przeciwciał, tym organizm mniejsza jest odporność na WZW typu B. Taki poziom sprawdza się także u osób, które były szczepione już jakiś czas temu.

O czym mogą świadczyć przeciwciała HBc? Mogą wskazywać na ostre i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B. Lub przebytą już infekcję. Natomiast przeciwciała HBe mówią o zdrowieniu po ostrym zakażeniu wirusem HBV.

Zobacz też:

3. Antygen HBs – zakażenie

Zanim poddamy badaniu antygen HBs, warto przeanalizować ostatnio prowadzony styl życia. Kiedy może dojść do zakażenia wirusem HBV? Po pierwsze w czasie stosunków seksualnych z osobami zarażonymi. Matka posiadająca antygen HBs może zakazić płód. Również w obrębie rodziny dochodzi często do zakażeń, na przykład, w sytuacji gdy pęknie jakaś błona śluzowa i osoba zakażona dotknie przedmiotu lub członka rodziny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy