Trwa ładowanie...

HBs antygen – charakterystyka, przygotowanie do badania, przebieg, interpretacja wyników

Badanie antygenu HBs jest najszybszym sposobem na wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Badanie antygenu HBs jest najszybszym sposobem na wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B. (iStock)

Antygen HBs to tzw. marker (wskaźnik) wirusowego zapalenia wątroby typu B. W związku z tym badanie, którego celem jest wykrycie antygenu HBs, wykonuje się w przypadku podejrzenia WZW typu B. Antygen HBs jest obecny we krwi jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy zakażenia, dlatego pozwala na szybką reakcję w przypadku podejrzenia zarażenia tym wirusem. Sprawdź, na czym polega badanie antygenu HBs i jak interpretować jego wyniki.

spis treści

1. Charakterystyka antygenu HBs

Antygen HBs (HBsAg) to białko, które znajduje się na powierzchni wirusa HBV, czyli wirusa zapalenia wątroby typu B. Wirusem HBV można się zarazić w wyniku:

  • kontaktu z zakażoną krwią, np. w wyniku przetaczania krwi
  • przez stosunek seksualny z zarażoną osobą
  • w czasie porodu z zakażonej matki na dziecko
Zobacz film: "WZW - najważniejsze informacje"

Gdy wirus dostanie się do organizmu, układ odpornościowy - w odpowiedzi na kontakt z antygenem HBs - rozpoczyna produkcję przeciwciał anty-HBs, których celem jest zwalczenie wirusa.

Cechą charakterystyczną HBsAg jest to, że pojawia się w organizmie jeszcze zanim nastąpią objawy zakażenia. Zazwyczaj jest obecny we krwi już po około 1-2 miesiącach od zakażenia, ale zdarza się, że uaktywnia się dużo wcześniej.

2. Wskazania do badania antygenu HBs

Badanie antygenu HBs wykonuje się głównie w celu wykrycia zapalenia wątroby.

Wykonuje się je również w celach profilaktycznych. Bezwzględnie u wszystkich osób, które zgłaszają się jako dawcy narządów lub szpiku.

Wskazane jest także u kobiet w ciąży (zazwyczaj wykonuje się je w III trymestrze).

3. Przygotowanie do badania antygenu HBs

Do badania nie trzeba się do specjalnie przygotowywać. Najlepiej zgłosić się na nie rano, jednak nie trzeba być na czczo. Można zjeść lekki posiłek, wypić kawę czy herbatę.

4. Na czym polega badanie antygenu HBs

Aby wykonać badanie na obecność antygenu HBs, pobiera się od pacjenta krew z żyły łokciowej.

Pobrany materiał odsyłany jest do analizy w laboratorium.

Zobacz także:

5. Interpretacja wyników badania antygenu HBs

Nie ma norm dotyczących antygenu HBs (w przeciwieństwie do przeciwciał anty-HBs). Albo antygen występuje w organizmie, albo nie.

Brak obecności antygenu HBs we krwi świadczy o tym, że pacjent nie miał kontaktu z wirusem.

Antygen HBs to tzw. marker (wskaźnik) wirusowego zapalenia wątroby. Jego obecność świadczy o ostrym lub przewlekłym zarażeniu wirusem WZW typu B.

W przebiegu ostrego zapalenia wątroby HBsAg zanika, gdy we krwi pojawiają się przeciwciała specyficzne dla antygenu: anty-HBs. Przeciwciała anty-HBs wykrywane są we krwi 2-4 tygodni po zaniku HBsAg.

Obecność HBsAg dłuższa niż 6 miesięcy od objawów ostrego zapalenia wątroby wskazuje na przewlekłą infekcję.

Warto wiedzieć, że do antygenów wirusowego zapalenia wątroby należy również antygen HBe. Ponadto w kompletnej diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby stosuje się metody PCR, czyli badanie wykrywające DNA (kwas nukleinowy – materiał genetyczny wirusa). Badanie DNA wykonuje się jako dodatkową formę pozwalającą określić wrażliwość HBV na leki. Jednocześnie PCR pozwala przewidzieć reakcję organizmu na terapię.

Pamiętać należy, aby każdy wynik badania konsultować z lekarzem, gdyż daje to możliwość wczesnego wykrycia lub wykluczenia choroby oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze