Trwa ładowanie...

Antykoncepcja będzie dużo droższa

W Sejmie trwają prace nad projektem dotyczącym podniesienia podatku VAT z 8 proc. na 23 proc. na niektóre produkty — w tym prezerwatywy. Ten popularny środek antykoncepcyjny już za niedługo będzie dużo droższy.

Zobacz film: "Producenci prezerwatyw walczą o rynek"

Taka zmiana spowodowana jest wyrokiem z 2015 roku Trybunału Sprawiedliwości UE. Okazało się wtedy, że w Polsce łamie się unijną dyrektywę — mamy za niską stawkę VAT na rzeczy, które nie są wyrobami medycznymi, w tym właśnie prezerwatywy. Mimo że wyrok został ogłoszony 2 lata temu, rząd nie zastosował się do wytycznych i utrzymywał podatek na poziomie 8 proc., jednak jeżeli go nie podniesie, Komisja Europejska zajmie się tą sprawą. Za tydzień odbędzie się już pierwsze przedstawienie projektu. Ma zostać od razu uchwalony i w ciągu kolejnych 7 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie w życie.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Budżet państwa zyska na takiej zmianie 1,3 mld zł, a ponad 10 razy więcej w ciągu najbliższej dekady. Szybkie wprowadzanie projektu w życie motywują tym, że chcą uniknąć kar finansowych przez nasz kraj.

Co oprócz prezerwatyw zdrożeje? Strzykawki, odżywki dla sportowców, suplementy diety i okulary przeciwsłoneczne. Wątpliwości budziły dziecięce smoczki, gdyż trudno jest rozróżnić te, które mają przeznaczenie medyczne od tych, które służą do uspokajania dziecka. Ostetcznie nie zostaną objęte podwyżką.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.