Trwa ładowanie...

Antykoncepcja bez recepty – metody naturalne, prezerwatywy, hormony

Avatar placeholder
30.03.2021 23:26
Antykoncepcja bez recepty – metody naturalne, prezerwatywy, hormony
Antykoncepcja bez recepty – metody naturalne, prezerwatywy, hormony (123RF)

Utarło się takie przekonanie, że z antykoncepcji bez recepty korzystają tylko nastolatkowe. I rzeczywiście zdaje się oni korzystają z niej najwięcej. Ale przecież z antykoncepcji bez recepty może skorzystać każdy.

spis treści

1. Antykoncepcja bez recepty – metody naturalne

Ponieważ ciągle w mentalności wielu osób pokutuje mit o skuteczności stosunku przerywanego lub uprawiania seksu tuż po miesiączce jako skutecznego środka antykoncepcyjnego, należy powiedzieć wprost, iż nie jest to prawdą.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Znaczenie antykoncepcji bez recepty jest tym większe, im więcej osób poniżej szesnastego roku życia zaczyna aktywność seksualną. Zwykle brak odpowiedniej wiedzy i niedostępność niektórych środków antykoncepcyjnych skutkuje niechcianą ciążą.

Metody naturalne, czyli antykoncepcja bez recepty, wymagają dużego zaangażowania – wymagają sporej dyscypliny. Zdecydowaną korzyścią, jaka wystąpi samoistnie przy podjęciu tego rodzaju zabezpieczenia, jest dobre poznanie własnego ciała. Na czym polegają metody naturalne? Metoda termiczna, to taki rodzaj antykoncepcji bez recepty, który polega na mierzeniu temperatury własnego ciała codziennie rano. Oczywiście skrupulatność nakazuje prowadzić notatki. Owulację sygnalizuje wzrost temperatury nawet o pół stopnia. Niekiedy trudno wychwycić, czy podniesienie ciepłoty ciała ma związek ze zmianami hormonalnymi, czy może ze zwykłym przeziębieniem.

Do antykoncepcji bez recepty zalicza się metody naturalne oraz prezerwatywy.
Do antykoncepcji bez recepty zalicza się metody naturalne oraz prezerwatywy.

Inną metodą jest obserwacja śluzu. Jednakże zaleca się ją osobom, które znają dość dobrze poznały już swoje ciało. Przy tej metodzie antykoncepcji bez recepty, osoba ją podejmująca powinna mieć poczucie stabilności w kwestii życia seksualnego. Chodzi przede wszystkim o to, że obcowanie z jednym parterem gwarantuje stabilną florą bakteryjną. Zmiana partnera może wpłynąć negatywnie na organizm kobiety, co poskutkuje modyfikacją śluzu szyjkowego.

2. Antykoncepcja bez recepty – prezerwatywy

Prezerwatywy, jako antykoncepcja bez recepty, są zdaje się najpopularniejszą metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Co więcej jest o wiele skuteczniejsza niż metody naturalne. Prezerwatywa spełnia swoje zadanie tylko wtedy, kiedy jest dobrze założona i właściwie dobrana pod względem rozmiaru. Z tym ostatnim chłopcy mają spore kłopoty, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynają aktywność seksualną. Dużą zaletą tej antykoncepcji bez recepty jest jej dostępność – dziś prezerwatywy można kupić niemalże wszędzie. Ponadto stanowi ona zabezpieczenie nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed groźnymi chorobami, takimi jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby.

3. Antykoncepcja bez recepty – hormony

Co prawda tabletki antykoncepcyjne gwarantują bezpieczny seks, ale ten rodzaj antykoncepcji nie ma wariantu bez recepty. Niezależnie od tego faktu, antykoncepcja ta nie jest odpowiednia dla dziewczyn poniżej szesnastego roku życia. Lekarz nie zgodzi się na przypisanie tabletek, ponieważ układ, w tym: podwzgórze, przysadka i jajniki nie są jeszcze w pełni dojrzałe, zatem nie sterują odpowiednio cyklem miesiączkowym. Aby móc przyjmować ten rodzaj antykoncepcji należy miesiączkować regularnie od co najmniej roku.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Może zdarzyć się i tak, że lekarz nie wyrazi zgody na wypisanie leków antykoncepcyjnych, ponieważ pacjentka nie ukończyła jeszcze osiemnastu lat. Przy tym rodzaju zabezpieczenia należy także zwrócić szczególną uwagę na choroby pojawiające się w rodzinie i koniecznie powiedzieć o nich ginekologowi. Mogą one stanowić poważną przeszkodę w podjęciu tego rodzaju antykoncepcji. Jeśli jednak lekarz zdecyduje się przypisać tabletki, winien przeprowadzić bardzo dokładne badania. Może więc jednak warto zapatrzeć się w antykoncepcję bez recepty?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze