Trwa ładowanie...

Antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą

Lek. Mateusz Nawrocki
04.04.2019 14:23
Antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą
Antykoncepcja hormonalna u kobiet z cukrzycą (iStock)

Jak powszechnie wiadomo, stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udarów i zakrzepów. Kobiety chorujące na cukrzycę są pod szczególnym, zdrowotnym nadzorem. Według badań, u takich kobiet najbezpieczniejszą opcją antykoncepcji są wkładki wewnątrzmaciczne i implanty podskórne uwalniające hormony.

Najnowsze badania sugerują, że lekarze nie powinni bać się stosować tych metod u kobiet z cukrzycą. Metody starszej generacji powodowały podwyższenie stężenia glukozy i insuliny, **co negatywnie wpływało na stan zdrowia chorych z cukrzycą**. Potrzebny jest nowy sposób myślenia, że antykoncepcja nie oznacza jedynie pigułek przyjmowanych doustnie.

Rynek oferuje wiele metod, zaczynając od plastrów transdermalnych, implantów podskórnych, wkładek wewnątrzmacicznych, po specjalne krążki, które umieszczone w drogach rodnych uwalniają hormony. ****Niektóre z tych metod działają poprzez zahamowanie owulacji, ale efektem ubocznym ich działania jest zwiększone ryzyko udarów, zawałów serca czy też zatorów.

Celem naukowców było określenie, jak poszczególne rodzaje antykoncepcji wpływają na możliwość wystąpienia efektów ubocznych, w tym zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków antykoncepcyjnych
Na rynku dostępny jest szeroki wybór środków antykoncepcyjnych (123RF)

Pod uwagę brano głównie kobiety, które cierpiały na cukrzycę typu 1 lub 2 – w badaniu analizie poddano 150 tysięcy kobiet i zbadano związek występowania udaru, zawałów serca i zakrzepów ze stosowaniem antykoncepcji. Co ciekawe, 72 procent kobiet nie stosowało żadnego rodzaju antykoncepcji hormonalnej w celu kontroli zajścia w ciążę.

To zaskakujące dane, bowiem kobiety z cukrzycą zachodzą w ciążę równie często jak te, które są całkowicie zdrowe. Na dodatek niekontrolowana cukrzyca u matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania wad wrodzonych u dzieci. Analiza wykazała, że przypadki udarów wystąpiły u 6,3 kobiet na każdy 1000. Metodami, które miały najmniejszy związek z udarem mózgu były wkładki wewnątrzmaciczne i implanty podskórne.

Niewiele zwiększone ryzyko występowało u osób stosujących plastry estrogenowe i zastrzyki z progestagenem.

Abstrahując od wyników badań, możemy wyróżnić względne i bezwględne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Całkowitym przeciwskazaniem, jest palenie papierosów (powyżej 35rż), niektóre rodzaje nowotworów, choroby układu krążenia (takie jak nadciśnienie tętnicze, krwotoki domózgowe, czy też wady zastawkowe seca), choroby wątroby i znacznie podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów - w tych sytuacjach stosowanie metod hormonalnych jest przeciwwskazane.

Mówiąc o antykoncepcji warto wspomnieć także o indeksie Pearla - ocenia on skuteczność antykoncepcji. Jest to ilość ciąż u 100 kobiet przyjmujących daną metodę antykoncepcji przez rok.

Ważne, aby kobieta która planuje zacząć stosować daną metodę antykoncepcji podjęła tą decyzję wspólnie ze swoim ginekologiem, który pomoże wybrać odpowiedni środek biorąc pod uwagę sytuację zdrowotną każdej pacjentki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze