Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Antyperspirant do nóg

Antyperspirant do nóg
Antyperspirant do nóg

Istnieje wiele sposobów umożliwiających ograniczenie nadmiernego pocenia stóp. Jednym z nich jest stosowanie dobrej jakości antyperspirantów. Oczywiście używanie wyłącznie antyperspirantu nie wystarczy. Ważne jest również odpowiednie postępowanie przed jego aplikacją. W jaki sposób antyperspiranty redukują nadmierną potliwość i jak wspomóc ich działanie?

1. Jaka jest różnica między antyperspirantem a dezodorantem?

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, jaka jest w ogóle różnica między działaniem dezodorantu a antyperspirantu. Początkowo mogłoby się wydawać, że produkty te niczym się nie różnią. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Dezodorant to preparat, który ogranicza tworzenie się nieprzyjemnego zapachu potu. Zapach ten powstaje w wyniku działania bakterii obecnych na powierzchni skóry, dla których pot jest pożywką, którą one metabolizują. Skutkiem ubocznym tego jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Antyperspiranty również posiadają w składzie substancje ograniczające nieprzyjemny zapach, ale to nie wszystko. Głównym składnikiem aktywnym antyperspirantu są sole glinu. Substancja ta wnika w kanaliki gruczołów potowych i w wyniku kontaktu z ich wydzieliną zamienia się w substancję żelową, która blokuje wydzielanie potu. Dzięki temu po zastosowaniu takiego produktu zauważamy ogromną różnicę w obrębie miejsc o wzmożonej potliwości, takich jak np. stopy. Oczywiście działanie antyperspirantu jest tymczasowe. Pot napierający na sole glinu blokujące ujścia gruczołów powoduje ich stopniowe wymywanie. Z tego względu po kilku godzinach od jego aplikacji wydzielanie potu może ulec ponownemu wzmożeniu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak długo utrzymuje się działanie antyperspirantu?

Aktywność niektórych antyperspirantów klasyfikuje się w zakresie 24-84 godzin. Jednak wraz z upływem każdej godziny zaobserwujemy, że działanie to słabnie i stopy zaczną się ponownie coraz bardziej pocić. Taki preparat należy stosować każdego dnia. Istnieją również antyperspiranty zarejestrowane jako lek OTC (bez recepty), który ma silne właściwości leczące nadpotliwość stóp. W przeciwieństwie do kosmetycznych antyperspirantów, produkt ten stosuje się na noc, najlepiej kilka razy w tygodniu. Następnego dnia rano należy dokładnie zmyć ten preparat z powierzchni skóry. Najskuteczniejsze na nadmierną potliwość stóp są antyperspiranty zawierające w składzie 20% stężenie soli glinu. Istnieją również wersje o wyższym stężeniu tej substancji aktywnej, jednak są one dostępne jedynie na receptę.

Konsekwentne stosowanie wyżej wymienionych preparatów o właściwościach antyperspiracyjnych potrafi zdziałać cuda. Ważne jest jednak to, aby przed zaaplikowaniem go na skórę postępować według poniższych zaleceń:

  • skórę należy dokładnie umyć,
  • partia skóry, na którą nakładamy antyperspirant, musi być sucha,
  • lepiej unikać stosowania antyperspirantu w obrębie uszkodzonej partii skóry,
  • lepiej wybierać preparaty bezalkoholowe, gdyż nie podrażniają skóry tak jak te na bazie alkoholu,
  • nie zakładać odzieży, dopóki z preparatu nie odparują substancję lotne, tj. do czasu, kiedy na skórze odczuwa się jeszcze wilgotną warstwę antyperspirantu.

Antyperspirant to bardzo skuteczna metoda regulowania nadmiernej potliwości stóp. Jeżeli jednak po jego zastosowaniu nie obserwujesz pozytywnych zmian, takich jak ograniczenie wydzielania potu, skonsultuj się z lekarzem. Może to być wynik choroby, którą trzeba będzie leczyć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze