Trwa ładowanie...

Apatia wczesnym objawem choroby Alzheimera. Nowe badania

Apatia wczesnym objawem choroby Alzheimera. Nowe badania
Apatia wczesnym objawem choroby Alzheimera. Nowe badania (123 rf)

Nowe badania pokazują, że osoby starsze, które zmagają się z ciężką apatią są prawie dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby prowadzące aktywny i prospołeczny tryb życia. Naukowcy twierdzą, że wczesne zidentyfikowanie osoby zagrożonej może pozwolić na zmianę stylu życia, a wdrożenie właściwych leków - zapobiec rozwojowi choroby.

1. Apatia objawem choroby Alzheimera

"O apatii mówimy wtedy, kiedy ludzie nie chcą już spotykać się z rodziną lub przyjaciółmi, kiedy nie wydają się być zainteresowani tym, co lubili wcześniej. Takie objawy powinny być ostrzeżeniem dla rodziny" - powiedziała główna autorka badań, dr Meredith Bock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Bock dodała, że temat wymaga dalszych badań, ale już te przeprowadzone pozwalają przypuszczać, że wysoce prawdopodobne jest, iż oznaki apatii mogą sugerować zagrożenie chorobą Alzheimera.

Apatia może być objawem choroby Alzhaimera
Apatia może być objawem choroby Alzhaimera (123 rf)

2. Szczegóły badań

Zobacz film: "Sygnały ostrzegawcze, które wysyła chora wątroba"

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym "Neurology" zostało przeprowadzone na 2018 osobach, których średnia wieku wynosiła 74 lata. Żaden z badanych nie chorował na demencję.

W pierwszej fazie badań poziom apatii mierzono za pomocą ankiety. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania typu: "Jak często w ciągu ostatnich czterech tygodni byłeś zainteresowany wyjściem z domu?" oraz: "Jak często w ciągu ostatnich czterech tygodni byłeś zainteresowany wykonywaniem domowych czynności?". Badanych podzielono na trzy grupy. Pod uwagę zostały wzięte podawane leki, wyniki testów poznawczych oraz dotychczasowa dokumentacja szpitalna. Badania udowodniły, że osoby z ciężką apatią znacznie częściej chorowały na demencję niż ich rówieśnicy z niskimi lub umiarkowanymi objawami apatii.

3. Demencja u prawie ⅕ badanych z apatią

Naukowcy poinformowali, że do diagnozy wykorzystali algorytm, dzięki któremu stwierdzono, że 381 uczestników z objawami apatii chorouje na demencję.

Najwyższy odsetek chorych był w grupie osób zmagających się z ciężką apatią. Było to 127 na 508 osób, czyli 25 proc. badanych. W grupie niskiej i umiarkowanej było odpowiednio 111 chorych na 768 osób (14 proc.) i 143 na 742 (19 proc.).

Dr Bock i współpracownicy ustalili, że osoby z ciężką apatią są o 80 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby z niskim wskaźnikiem apatii. Przy ocenie wzięto pod uwagę wiek, wykształcenie, zdrowie. Dodano jednak, że algorytm nie może zastąpić dogłębnej oceny, która powinna być przeprowadzona przez lekarza.

4. Liczy się czas

"Nasze badanie pokazuje, że apatia może być niezależnym czynnikiem prognostycznym demencji, który można wykryć na wczesnym etapie i ocenić za pomocą kwestionariusza" - poinformowali autorzy badań.

Naukowcy dodali, że ponieważ na demencję nie ma lekarstwa, ważne jest, aby wychwytywać jej wczesne objawy, zanim dojdzie do całkowitej utraty pamięci i dezorientacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze