Trwa ładowanie...

Apetyt u dzieci

Avatar placeholder
20.07.2020 13:47
Apetyt u dzieci
Apetyt u dzieci (Shutterstock)

Wielu rodziców martwi się apetytem u swoich dzieci. Zarówno brak ochoty na jedzenie, jak i nadmierna chęć jedzenia mogą niepokoić, nie chcemy przecież, by nasze dzieci zmagały się z niedożywieniem lub otyłością. Jak uchronić je przed nieprawidłową wagą?

spis treści

1. Brak apetytu u dzieci

Niestety, rodzinne posiłki stają się powodem do wielu kłótni i zgrzytów. Rodzice bacznie obserwują, co je dziecko, kiedy i jak dużo. Problemy z jedzeniem u dzieci stają się coraz powszechniejsze. Stale rośnie liczba dorosłych otyłych i okazuje się, że taką samą tendencję obserwuje się także wśród maluchów. Rodzice starają się na szczęście stale walczyć ze swoimi nadprogramowymi kilogramami, lecz niepokojące jest, że także u naszych pociech zaczynają pojawiać się obsesyjne myśli o odchudzaniu. Czasami już nawet dziewięciolatki oświadczają, że muszą przejść na dietę. Okazuje się, że to właśnie sami dorośli mają problemy z ułożeniem odpowiedniego menu dla siebie, a dzieci – stale obserwując te zmagania w kuchni – zaczynają dzielić złe nawyki żywieniowe rodziców lub, widząc ich błędy, starają się je eliminować u siebie i popadają w skrajności.

Karmienie dziecka do 3 lat
Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią,

zobacz galerię
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Należy pamiętać, że dziecko to stworzenie, które zna swoje potrzeby i zazwyczaj je tylko dlatego, że jest głodne i potrzebuje kalorii, bo rośnie. Gdy jest głodne, z pewnością poinformuje o tym swojego rodzica. Z reguły apetyt u dziecka na początku życia jest dość duży. W ciągu pierwszych 6 miesięcy maluch podwaja swoją wagę, a w ciągu pierwszego roku waga wzrasta trzykrotnie. Rodzice często są przyzwyczajeni do jego dość dużego apetytu. Jednak szybkość przybierania na wadze w kolejnym okresie życia maleje i dziecko może mieć mniejszy apetyt, ponieważ organizm nie potrzebuje już tak dużej ilości kalorii jak wcześniej.

Rodzice często przesadzają z martwieniem się o „niejadka”. Dzieci rodzą się z wrodzonym „mechanizmem”, który podpowiada im, jak dużo jedzenia i jakiego typu pokarmów potrzebują, by prawidłowo się rozwijać. Dorośli nie powinni tego „mechanizmu” zaburzać między innymi przez zmuszanie do jedzenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że apetyt u dziecka podlega dużym wahaniom. Podczas jednego posiłku może zjeść jedynie parę kęsów, jednak apetyt często powraca podczas konsumpcji kolejnego dania i nie ma w tym nic nieprawidłowego.

2. Nadmierny apetyt u dziecka

Jeden z najczęstszych błędów, który popełniają rodzice, jest spożywanie posiłków nie tylko wtedy, gdy są rzeczywiście głodni, ale z powodu nudy, smutku, radości, z grzeczności, gdy ktoś inny częstuje i nie wypada odmówić. Wszystkie te powody mają niewiele wspólnego z głodem, czyli jedynym prawidłowym sygnałem, który powinien zmuszać do sięgania po jedzenie. Małe dzieci na szczęście nie mają takich nawyków, chyba że się tego nauczą od starszych. Czy podajesz maluszkowi biszkopciki, kiedy zaczyna marudzić, kiedy płacze, bo się przewrócił lub kiedy jesteś z niego dumna, bo postawił swoje pierwsze kroki? Jest to niestety błąd, który może wpłynąć na dalsze jego życie. Z czasem takie dziecko w chwilach, kiedy jest mu źle lub coś go boli, zacznie samo się upominać o coś dobrego do zjedzenia, a w dorosłym życiu najprawdopodobniej straci kontrolę nad swoim apetytem.

Rodzice martwiący się o brak apetytu u dziecka lub nadmierną chęć do jedzenia powinni pamiętać, że nie mogą zmuszać malucha do jedzenia lub kategorycznie mu tego zabraniać. Przede wszystkim należy się zastanowić, czy nie popełniają jakichś błędów, układając własne menu, a następnie przemyśleć dokładnie, jaki jadłospis będzie odpowiedni dla dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czy twoje dziecko jest niedożywione?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze