Aplikacje do biegania - plan treningowy, monitorowanie biegowych wyników

Technologie wkraczają pewnym krokiem w kolejne dziedziny naszego życia. Ostatnio na popularności zyskują aplikacje do biegania. Oczywiście do przeprowadzenia satysfakcjonującego treningu biegowego wystarczą dobre buty, odpowiednie miejsce i właściwa motywacja. Natomiast pewne gadżety są tylko bonusem, jak słońce i orzeźwiający wietrzyk – sprawiają, że odczuwamy większą przyjemność. Co daje biegaczom korzystanie z aplikacji do biegania?

1. Aplikacje do biegania - kwestie praktyczne

By skorzystać z aplikacji do biegania, musimy mieć przy sobie smartfon. Tutaj przyda się odpowiedni pokrowiec zapinany na ramię lub „nerka” na biodra. Każdy wybiera to, z czym mu wygodniej. Ostatecznie można biegać z telefonem w ręce, choć to oczywiście mało komfortowe. Każda z aplikacji do biegania monitoruje czas, prędkość i pokonywany dystans. Dzięki temu możemy zauważyć, w jakich warunkach biega nam się lepiej oraz kontrolować wyniki na poszczególnych odcinkach trasy. Niekiedy statystyki są przedstawiane w formie wykresów, które jeszcze lepiej obrazują postępy biegacza.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Aplikacje do biegania - czas, trasa i kalorie

Technologia pozwala obliczyć ilość spalanych kalorii oraz dzienny bilans energetyczny. Taka opcja może zainteresować osoby, u których zachodzi konieczność ścisłego monitorowania wagi. Tym bardziej, że niektóre z aplikacji do biegania współpracują z czujnikami pracy serca, więc wyniki obrazują rzeczywistość.

3. Aplikacje do biegania - wiele możliwości

W niektórych aplikacjach do biegania można ustawić sobie wcześniej plan treningowy, który będzie nas odpowiednio motywować (np. do przyśpieszenia). Często mamy również do wyboru dodatkowe opcje, jak synchronizacja muzyki lub sprawdzanie warunków pogodowych. Aplikacje do biegania posiadają również możliwości, które przydadzą się miłośnikom innych sportów (np. jazdy na rowerze, nordic walking, jazdy konnej itd.). Współpracując z mapami Google, aplikacje do biegania po zakończonym treningu dokładnie pokazują przebytą trasę. Warto zaznaczyć, że im większa ilość opcji, tym większe prawdopodobieństwo, że aplikacja do biegania jest płatna.

4. Aplikacje do biegania - trening na Facebooku

Innym rodzajem mobilizacji jest możliwość umieszczenia swoich osiągnięć w serwisach społecznościowych (np. na Facebooku) i porównywanie wyników ze znajomymi (jeśli oni też mają taką potrzebę). Na niektórych to naprawdę działa.

Aplikacje do biegania mogą urozmaicić trening i zapobiec znużeniu. Jest to również sprawne narzędzie do monitorowania biegowych wyników. Oczywiście technologia nie jest cudownym środkiem, który wykona za nas trening, ale może go w stosowny sposób wesprzeć. W tym wypadku nie zaszkodzi spróbować.

Nieco więcej o waszych osobistych biegowych doświadczeniach możecie przeczytać w jednym z forumowych wątków.

 

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.