Trwa ładowanie...

Aplikacja uczy pierwszej pomocy w przypadku ataku terrorystycznego

Lekarze i wojskowi alarmują, że ludzie muszą nauczyć się, jak postępować w razie zamachu terrorystycznego i jak pomóc innym poszkodowanym osobom. Ludzie muszą wiedzieć, jak pomagać sobie nawzajem, ponieważ może to zająć trochę czasu, zanim będą mogli przybyć sanitariusze. Aplikacja o nazwie CitizenAID, oferuje takie porady krok po kroku.

1. Biegnij, ukryj się, powiadom

Chociaż szansa na udział w takim zdarzeniu jest mała, Brig Tim Hodgetts i prof Sir Keith Porter, twórcy aplikacji CitizenAID, mówią, że jest to dobry pomysł, by ludzie mogli mieć plan, wiedzę i umiejętności, aby pomóc sobie nawzajem.

Ich aplikacja i strona internetowa pokazują, jak najlepiej radzić sobie z urazami, które powstały w czasie  strzelaniny masowej lub incydentu bombowego. System zawiera instrukcje dotyczące sposobu leczenia ciężkiego krwawienia - jednej z głównych przyczyn zgonów w tych okolicznościach.

Kieruje ludzi poprzez bandażowanie, uciskanie rany, tłumaczy, jak bezpiecznie korzystać z opaski uciskowej. Program wyjaśnia również, jak ustalić priorytety – którzy poszkodowani pilnie potrzebują leczenia i co powiedzieć służbom ratunkowym po ich przyjeździe.

Pierwsi na miejscu ataku terrorystycznego zjawiają się policjanci, służby medyczne pojawiają się dopiero gdy jest bezpiecznie
Pierwsi na miejscu ataku terrorystycznego zjawiają się policjanci, służby medyczne pojawiają się dopiero gdy jest bezpiecznie (Shutterstock)

CitizenAID nie jest to inicjatywa rządowa, ale jego deweloperzy twierdzą, że opiera się na opinii krajowych specjalistów i służb antyterrorystycznych.

Co należy zrobić, jeżeli zostaniemy ranni w czasie ataku terrorystycznego?

  • Uciekaj, jeśli możesz
  • Jeżeli nie możesz uciec, ukryj się
  • Powiadom służby ratunkowe

System CitizenAID mówi, że ludzie powinni wykonać następujące kroki, a następnie pójść dalej. Gdy są już są bezpieczni, powinni rozpocząć leczenie ofiar ataku. Aplikacja jest do ściągnięcia za darmo.

Richard Harding, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Centrum Terroryzmu w Wielkiej Brytanii, powiedział, że "jednym z wyzwań, jakie mamy jest to, że na każdy poważny incydent, w szczególności wystąpienie incydentu terrorystycznego, pierwsza reaguje policja, ponieważ musi unieszkodliwić ludzi, którzy powodują zagrożenie.

Oni nie mają czasu na zajmowanie się rannymi osobami, a różnica tych kilku minut jest niezbędna do ratowania życia. Więc jesteśmy naprawdę zainteresowani koncepcją CitizenAID. Pozwala ona społeczeństwu i ludziom, którzy byli celem ataku terrorystycznego, pomóc sobie i pomagać innym, aby przetrwać tę sytuację".

Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy
Niebezpieczne błędy popełniane przy udzielaniu pierwszej pomocy [9 zdjęć]

Wiele osób nie wie, jak odpowiednio zachować się przy różnych wypadkach oraz jak sobie pomóc np. w przypadku...

zobacz galerię

2. Lekcja z pola bitwy

Zgodnie ze słowami twórców, CitizenAID opiera się na lekcjach wyuczonych na polu bitwy.

Sir Keith Porter, profesor traumatologii klinicznej w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham, powiedział - "Mam do czynienia z setkami żołnierzy, których życie zostało uratowane przez prostu przez zastosowanie opaski uciskowej, gdy zostali postrzeleni lub trafił ich odłamek bomby. Te umiejętności uratowały im życie. I myślę, że ważne jest, jak szkolimy społeczeństwa w tych umiejętnościach i to jest dokładnie to, co robi CitizenAID".

Brig Tim Hodgetts, dyrektor medyczny zespołu medycznego, działającego przy brytyjskim Ministerstwie Obrony powiedział - "Nie wiemy, kiedy będzie następny taki incydent, czy obejmie bomby lub strzały, więc zmienić sposób myślenia społeczeństwa i nauczyć się tych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Na miejscu zawsze będą jacyś ludzie.

Oni są tymi, którzy mogą udzielić pomocy. Myślę, że to co robimy to przeciwieństwo straszenia społeczeństwa, ponieważ pokazujemy ludziom, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Dając im system opisujący to krok po kroku, gasimy niepokój, ponieważ decyzje są już wykonane i wykonanie właściwych kroków we właściwej kolejności może uratować życie."

Zobacz także

Sue Killen, ze Szpitala St Johna, dodała: "Pierwsza pomoc może czynić różnicę między życiem a śmiercią. Znając podstawową pierwszą pomoc w przypadku ataku terrorystycznego lub w codziennej sytuacji awaryjnej w domu lub w społeczności, mamy większą szansę, że przetrwamy kryzys.

"Pierwsza pomoc jest łatwa do nauczenia i nasze techniki pierwszej pomocy obejmują szeroki zakres obrażeń, które mogłyby wystąpić w zamachach terrorystycznych w tym ciężkie krwawienie, urazy szarpane i szok.

Zachęcamy każdego, kto chciałby nauczyć się pierwszej pomocy, aby odwiedził naszą stronę internetową, aby zobaczył nasze filmy pierwszej pomocy, pobrał aplikację lub uczestniczył w kursie pierwszej pomocy" – piszą twórcy aplikacji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.