Trwa ładowanie...

Arclight - małe urządzenie uratuje wzrok milionów ludzi

Rewolucyjne urządzenie mieszczące się w kieszeni może pomóc uratować wzrok milionom ludzi na całym świecie. Zostało stworzone przez zespół prowadzony przez naukowców z University of St Andrews.

Arclight to tanie, napędzane energią słoneczną urządzenie zwane oftalmoskopem, którego celem jest pomaganie lekarzom w biednych krajach w wykrywaniu symptomów mogących oznaczać choroby wzroku. Może być używane także jako otoskop, pozwalający badać uszy i zapobiegać głuchocie.

Zaprojektowany specjalnie jako narzędzie łatwe w obsłudze, Arclight ma zwiększyć skuteczność leczenia chorób uszu i oczu w krajach rozwijających się. Badanie przeprowadzone przez Międzynarodowe Centrum Okulistyki w Londynie pokazało, że urządzenie jest tak skuteczne jak tradycyjne metody, kosztując przy tym 100 razy mniej.

Niewiele szpitali w krajach rozwijających się wyposażonych jest w odpowiednią aparaturę. Używając narzędzia Arclight, lekarz może zbadać przód i tył oka, co pozwala mu odkryć symptomy mogące wskazywać na choroby oczu, takie jak jaglica, zaćma, jaskra i cukrzyca. Urządzenie jest idealne dla studentów lub wszystkich wykwalifikowanych pracowników opieki zdrowotnej w krajach rozwijających się.

Skomplikowana i droga aparatura nie będzie już potrzebna do diagnozowania chorób wzroku, zamiast niej używane będzie małe i tanie urządzenie wynalezione niedawno przez naukowców z St Andrews
Skomplikowana i droga aparatura nie będzie już potrzebna do diagnozowania chorób wzroku, zamiast niej używane będzie małe i tanie urządzenie wynalezione niedawno przez naukowców z St Andrews

Poprzez współpracę z Fundacją Freda Hollowsa i Międzynarodową Agencją Zapobiegania Ślepocie, tysiące urządzeń zostało już rozprowadzonych w krajach na całym świecie, takich jak Malawi, Etiopia, Kenia, Tanzania, Indonezja, po raz pierwszy pozwalając pracownikom opieki medycznej na wykonywanie szczegółowych badań oczu i uszu.

Dr Andrew Blaikie z Uniwersytetu St Andrews mówi: "Arclight to wynik lat ciężkiej pracy małego zespołu entuzjastów. Jego wysiłek przyniósł nam proste, oszczędne, jednak wysoce skuteczne narzędzie dla pracowników opieki zdrowotnej, którzy w innym wypadku nie byliby zdolni do przeprowadzenia badań i wczesnego diagnozowania, pomagającego radzić sobie z uleczalnymi przypadkami chorób oczu."

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

"Praca Global Health Team na Uniwersytecie St Andrews pomogła skupić uwagę na tym, czego dokładnie potrzebują i co sprawia trudności pracownikom medycznym w krajach rozwijających się. Teraz chcemy dołączyć do nowej wersji urządzenia wewnętrzną pamięć, na której znajdować się będą materiały naukowe i klip pozwalający robienie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych. W tym samym czasie rozwijamy inne potencjalnie rewolucyjne, tanie narzędzia diagnostyczne, których celem będzie pomoc pracownikom medycznym w biednych krajach."

Nasze badania pokazały również, że nowe urządzenie to idealne narzędzie dla studentów medycyny i lekarzy nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w rozwiniętych krajach w Europie, a poprzez sprzedaż urządzenia w bogatszych krajach chcemy wesprzeć produkcję i dystrybucję w krajach które bardziej potrzebują tego rozwiązania, takich jak Malawi."

Koniecznie przeczytaj

Uniwersytet St Andrew założył firmę mającą za zadanie promowanie produktu i koordynację wspomaganej dystrybucji do krajów o niskich dochodach.

"Arclight pokazuje jak uniwersytet, opieka zdrowotna, przemysł i spółki partnerskie za oceanem mogą współpracować, aby zaspokoić światowe potrzeby w realistyczny i skuteczny sposób. Będziemy dostarczać to wszechstronne i inteligentne narzędzie do studentów medycyny zaczynających naukę" - mówi profesor David Harrison, dyrektor badań szkoły medycznej w St Andrews.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.