Trwa ładowanie...

Arechin znów dostępny w aptekach. Producent przekaże lek do szpitali za darmo

Od 2 kwietnia Arechin znowu dostępny w aptekach
Od 2 kwietnia Arechin znowu dostępny w aptekach (East News)

Arechin od 2 kwietnia wrócił do aptek. Od kilku tygodni pacjenci, którzy stosowali go na stałe, byli w potrzasku. Leku brakowało w aptekach w całym kraju. W związku z tym, że preparat jest jednym ze środków stosowanych w leczeniu koronawirusa, wszystkie zapasy trafiły do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

1. Preparat dostępny w aptekach, ale z ograniczeniami

Arechin jest preparatem, który na stałe muszą przyjmować m.in. pacjenci cierpiący na takie schorzenia, jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów. Produkt od 2 kwietnia wraca do aptek, ale z pewnymi ograniczeniami.

Wynika to z zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z nimi produkt będzie reglamentowany. Oznacza to, że możliwe będzie zrealizowanie recepty tylko na maksymalnie dwa opakowania leku na jednego pacjenta w okresie 30 dni.

Arechin będzie reglamentowany
Arechin będzie reglamentowany (East News)
Zobacz film: "Apel hiszpańskiej pielęgniarki. "To jest piekło, siedźcie w domu""

"Pacjenci będą mogli zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty z odpłatnością refundacyjną 30 proc. i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna" - wyjaśnia producent, firma Adamed.

Producent sugeruje, żeby pacjenci, którzy na stałe przyjmują lek, zamówili go wcześniej telefonicznie w swojej najbliższej aptece. Cena preparatu nie uległa zmianie i wynosi 5,80 zł za opakowanie.

Następne partie leku mają trafić na rynek do końca kwietnia 2020.

Zobacz także: Zabraknie leków w aptekach? Na razie mamy zapasy. Gorzej może być pod koniec roku

2. Arechin dla chorych na koronawirusa

Arechin (Chlorochina) jest jednym z preparatów wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z Covid-19. Producent zadeklarował, że przekaże lek do szpitali jako darowiznę.

Koronawirus z Chin a grypa, SARS i krztusiec. Objawy, śmiertelność, grupy ryzyka
Koronawirus z Chin a grypa, SARS i krztusiec. Objawy, śmiertelność, grupy ryzyka [6 zdjęć]

- Mimo postępu medycyny, wirus zawsze będzie szybszy od człowieka. Ale w tej wojnie ludzkość zyskała

zobacz galerię

"Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, Adamed podjął decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny dla szpitali i oddziałów zakaźnych w całej Polsce, wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z Covid-19. Adamed również nieodpłatnie dostarczy, tzn. zapewni transport produktu do szpitali" - deklaruje firma Adamed.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2

3. Chlorochina a koronawirus

Specjaliści przypominają, że Arechin (Chlorochina) nie leczy zakażenia koronawirusem, a jedynie wspomaga terapię. Jest jednym z preparatów podawanych pacjentom.

W jaki sposób Chlorochina może być zastosowana u pacjentów zakażonych koronawirusem? Wyjaśnia szczegółowo prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog i farmakolog kliniczny z

- Chlorochina nie leczy zakażenia koronawirusem, ale może być stosowana wspomagająco w tych zakażeniach. Z dostępnych danych wiadomo, że pacjenci z zakażeniami koronawirusem, którzy ją otrzymali, chorowali krócej, mieli mniej nasiloną gorączkę, szybciej wracali do zdrowia, charakteryzował ich również lepszy obraz w tomograficznych badaniach klatki piersiowej śledzących przebieg śródmiąższowego zapalenia płuc - wyjaśnia lekarz klinicysta i edukator medyczny.

- Od dawna wiemy, że chlorochina działa łagodnie przeciwwirusowo, ale przede wszystkim immunomodulująco - przestraja zatem układ odpornościowy. Nadal jednak nie znamy odpowiedzi, czy działa również profilaktycznie na zakażenia koronawirusem i w takim potencjalnym wskazaniu nie powinna być przepisywana - dodaje prof. Krzysztof J. Filipiak.

Lekarze ostrzegają, by nie stosować leku na własną rękę.

Zobacz także: Koronawirus. Fakty i mity dotyczące zagrożenia

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze