Trwa ładowanie...

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena

Avatar placeholder
06.04.2021 18:24
Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena
Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł to zabieg, który ma na celu odtworzyć stabilność stawu kolanowego. Dzięki takiemu zabiegowi pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności. Po zabiegu można szybko zacząć rehabilitację, w związku z czym artroskopowa rekonstrukcja więzadeł cieszy się popularnością. Czy zabieg artroskopii więzadła jest dla każdego? Jakie są jego zalety? Ile kosztuje?

spis treści

1. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł obecnie jest zabiegiem bardzo mało inwazyjnym. Operacja polega na wprowadzeniu przez nacięcie w skórze małej kamery video, za pomocą której lekarz ma możliwość zobaczenie więzadła od środka. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest koniecznie nacinanie dużych fragmentów skóry.

Bardzo często podczas artroskopowej rekonstrukcji więzadeł wykorzystywane są więzadła rzepki albo ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego. Oprócz tego ortopedzi korzystają z materiałów sztucznych, dzięki którym pacjent ma możliwość szybszego powrotu do sprawności.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

2. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – wskazania i przeciwwskazania

Aby przeprowadzić artroskopową rekonstrukcję więzadła ortopeda musi dokładnie zbadać pacjenta. Tylko wtedy będzie miał pewność czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są:

Istnieją także przeciwwskazania co do przeprowadzenie artroskopowej rekonstrukcji więzadła. Należą do nich:

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta;

  • stan zapalny w obrębie więzadła;

  • zaburzenia układu krzepnięcia;

  • alergie na składniki środków znieczulających.

Oprócz wyżej wymienionych przewlekłe choroby również mogą być przeciwwskazaniem. Lekarz zaleca wykonanie wszystkich niezbędnych badań i wtedy wie, czy u pacjenta można przeprowadzać zabieg.

3. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – przebieg

Przed artroskopową rekonstrukcją więzadeł lekarz powinien zlecić pacjentowi wykonanie wszystkich niezbędnych badań (badanie krwi, badanie moczu i innych). Po wykonaniu badań ogólnych ważne jest, aby wyleczyć ewentualne ubytki w uzębieniu, a także zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Kolano powinno być nieobrzęknięte i mieć możliwe największy zakres ruchów w danym momencie. Wtedy lekarz może zoperować więzadło.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł polega na podaniu znieczulenia przez anestezjologa. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie. Następnie ortopeda wykonuje dwa niewielkie nacięcia w pobliżu stawu. Pierwszym nacięciem wprowadza optykę, by mieć jak najlepszą widoczność stawu, drugim wprowadza narzędzia, za pomocą których przeprowadza zabieg.

Musisz to wiedzieć

4. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – rehabilitacja

Po wykonaniu artroskopowej rekonstrukcji więzadeł pacjent pozostaje w szpitalu co najmniej dobę. Przez okres czterech tygodni powinien poruszać się za pomocą kuli. Noga może być częściowo obciążona, ale musi być to proces delikatny i powolny.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu wskazany jest odpoczynek. Noga powinna być zawsze wyprostowana, aby nie doprowadzić do przykurczu zgięciowego. Szwy usuwane są do dwóch tygodni po zabiegu. Po zdjęciu szwów i zbadaniu nogi przez lekarza możliwe jest rozpoczęcie rehabilitacji razem z fizjoterapeutą.

5. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – cena

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł jest zabiegiem bardzo drogim, ale skutecznym. Cena zabiegu zaczyna się od 6,5 tys.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze