Trwa ładowanie...

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł to zabieg, który ma na celu odtworzyć stabilność stawu kolanowego. Dzięki takiemu zabiegowi pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności. Po zabiegu można szybko zacząć rehabilitację, w związku z czym artroskopowa rekonstrukcja więzadeł cieszy się popularnością. Czy zabieg artroskopii więzadła jest dla każdego? Jakie są jego zalety? Ile kosztuje?

spis treści

1. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł obecnie jest zabiegiem bardzo mało inwazyjnym. Operacja polega na wprowadzeniu przez nacięcie w skórze małej kamery video, za pomocą której lekarz ma możliwość zobaczenie więzadła od środka. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest koniecznie nacinanie dużych fragmentów skóry.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Bardzo często podczas artroskopowej rekonstrukcji więzadeł wykorzystywane są więzadła rzepki albo ścięgna mięśnia półścięgnistego i smukłego. Oprócz tego ortopedzi korzystają z materiałów sztucznych, dzięki którym pacjent ma możliwość szybszego powrotu do sprawności.

Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

2. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – wskazania i przeciwwskazania

Aby przeprowadzić artroskopową rekonstrukcję więzadła ortopeda musi dokładnie zbadać pacjenta. Tylko wtedy będzie miał pewność czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu są:

Istnieją także przeciwwskazania co do przeprowadzenie artroskopowej rekonstrukcji więzadła. Należą do nich:

  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta;

  • stan zapalny w obrębie więzadła;

  • zaburzenia układu krzepnięcia;

  • alergie na składniki środków znieczulających.

Oprócz wyżej wymienionych przewlekłe choroby również mogą być przeciwwskazaniem. Lekarz zaleca wykonanie wszystkich niezbędnych badań i wtedy wie, czy u pacjenta można przeprowadzać zabieg.

3. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – przebieg

Przed artroskopową rekonstrukcją więzadeł lekarz powinien zlecić pacjentowi wykonanie wszystkich niezbędnych badań (badanie krwi, badanie moczu i innych). Po wykonaniu badań ogólnych ważne jest, aby wyleczyć ewentualne ubytki w uzębieniu, a także zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Kolano powinno być nieobrzęknięte i mieć możliwe największy zakres ruchów w danym momencie. Wtedy lekarz może zoperować więzadło.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł polega na podaniu znieczulenia przez anestezjologa. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie. Następnie ortopeda wykonuje dwa niewielkie nacięcia w pobliżu stawu. Pierwszym nacięciem wprowadza optykę, by mieć jak najlepszą widoczność stawu, drugim wprowadza narzędzia, za pomocą których przeprowadza zabieg.

Musisz to wiedzieć

4. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – rehabilitacja

Po wykonaniu artroskopowej rekonstrukcji więzadeł pacjent pozostaje w szpitalu co najmniej dobę. Przez okres czterech tygodni powinien poruszać się za pomocą kuli. Noga może być częściowo obciążona, ale musi być to proces delikatny i powolny.

Przez pierwszy tydzień po zabiegu wskazany jest odpoczynek. Noga powinna być zawsze wyprostowana, aby nie doprowadzić do przykurczu zgięciowego. Szwy usuwane są do dwóch tygodni po zabiegu. Po zdjęciu szwów i zbadaniu nogi przez lekarza możliwe jest rozpoczęcie rehabilitacji razem z fizjoterapeutą.

5. Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – cena

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł jest zabiegiem bardzo drogim, ale skutecznym. Cena zabiegu zaczyna się od 6,5 tys.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena
Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł – charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, cena
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza