Trwa ładowanie...

Aseksualizm – objawy i leczenie. Aseksualizm a związki

Aseksualizm to niemożliwy do wyleczenia brak popędu płciowego. Jest to problem wrodzony i nie może być utożsamiany ze spadkiem libido czy traumą. Osoby aseksualne tworzą jednak szczęśliwe związki i nie są zobligowane do życia w celibacie.

Zobacz film: "Składniki poprawiające libido"

spis treści

1. Aseksualizm – charakterystyka

Aseksualizm w niektórych kręgach stawiany jest tuż obok homoseksualizmu, biseksualizmu i heteroseksualizmu. Jako czwarta orientacja oznacza zupełny brak popędu płciowego. Aseksualizm często bywa mylony ze spadkiem libido i jego zaburzeniami, dlatego żeby zrozumieć złożoność problemu, trzeba dobrze go poznać.

Na aseksualizm cierpi ok. 1 proc. społeczności. Pierwsze wzmianki o czwartej orientacji pojawiły się w połowie XX wieku, jednak dopiero po epidemii AIDS w Anglii w 1994 zyskaliśmy niezbite dowody o istnieniu osób, które nie odczuwają popędu płciowego.

Osoby aseksualne nie wybierają świadomie życia w celibacie, ich wstrzemięźliwość nie wynika też z problemów zdrowotnych. Problem dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie przekreślając jednak szans na stworzenie związku i dając nadzieję na wyleczenie.

5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido
5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido [6 zdjęć]

Obniżone libido może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i to niezależnie od wieku. Tylko...

zobacz galerię

2. Aseksualizm – objawy

Osoba aseksualna przez kilkanaście lat może żyć w nieświadomości co do swojej "orientacji". Problem często diagnozuje się u nastolatków, którzy w okresie dojrzewania zaczynają odczuwać pociąg seksualny do rówieśników. Niekiedy aseksualizm wykrywa się dopiero później, kiedy dochodzi do pierwszych kontaktów seksualnych.

Aseksualizm jest trwałym brakiem popędu, dlatego jeśli ochota na seks nie nadchodzi niezależnie od partnera i prób rozbudzenia zmysłów, możemy zacząć podejrzewać, że jesteśmy aseksualni.

3. Aseksualizm – popularne mity i leczenie

O aseksualizmie krąży wiele mitów. Nie wiąże się on jednak ani z chorobą, ani traumą z dzieciństwa. Wiele osób, które uznaje się za aseksualne stopniowo odkrywa swoje libido, dlatego bez dokładnego zbadania sprawy nie warto wydawać sądów.

Aseksualne nie są też osoby, które dotąd odczuwały popęd i nagle go utraciły. Wówczas mamy prawdopodobnie do czynienia z zaburzeniami libido.

Aseksualizm nie jest więc celibatem, abstynencją i awersją seksualną, impotencją, ani antyseksualizmem. Nie podlega również leczeniu, jednak osoby, które mają problem z akceptacją własnego ja i samookreśleniem powinny udać się na wizytę u seksuologa. Odradza się sięganie po farmaceutyki wspomagające libido.

Nieprawda jest również fakt, iż osoby aseksualne nie mogą się zakochać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Aseksualizm a związek

Osoby aseksualne mogą tworzyć zdrowe, oparte na uczuciach związki. Aseksualizm klasyfikuje się właśnie na podstawie "orientacji romantycznej". Może więc przybierać różne kształty, np.:

  • Aromantyczność – brak popędu i romantycznych uczuć
  • Hetero, homo i bi i transromantyczność – brak popędu płciowego połączony z romantycznymi uczuciami do osoby odmiennej lub tej samej płci, kobiet i mężczyzn równocześnie lub osób o nieokreślonej tożsamości płciowej.
  • Demiromantyczność - brak popędu płciowego przy jednoczesnym pociągu romantycznym do osób, z którymi nawiązało się głęboką więź uczuciową.

Aseksualizm nie wyklucza jednak kontaktów seksualnych. Osoby cierpiące na brak popędu płciowego współżyją jednak tylko ze względu na zaspokojenie potrzeb partnera. Budując związek nie wolno ukrywać swojego aseksualizmu. Kłamstwo mimo wszystko wyjdzie na jaw, a brak szczerości może zniszczyć nawet najbardziej udaną relację.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.