Trwa ładowanie...

Aspiryna zmniejsza ryzyko raka?

Jak podaje Polska Unia Onkologii, każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ponad 9 tys. umiera. Jedną z przyczyn zachorowalności jest niewłaściwa dieta oraz nadwaga. Możesz się przed tym bronić! Najnowsze badanie wskazują, że przyjmowanie aspiryny chroni przed nowotworem.

1. Aspiryna a zespół Lyncha

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle i Leeds w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania w 16 krajach, wśród 937 osób z chorobą genetyczną, nazywaną zespołem Lyncha. Osoby dotknięte tą przypadłością dziedziczą predyspozycje do rozwoju nowotworów, głównie jelita grubego i macicy. Szacuje się, że w ich wypadku zachorowalność wynosi 50 proc.

Jak wskazują badania – regularne zażywanie aspiryny może znacząco pomóc chorym. John Burn, profesor genetyki klinicznej na Uniwersytecie Newcastle, jest zdania, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego, natomiast aspiryna to niebezpieczeństwo zmniejsza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Łatwo dostępne antidotum

Badanie trwało 2 lata. Uczestnicy dotknięci zespołem Lyncha codziennie przyjmowali dwie tabletki aspiryny lub placebo. Następnie byli monitorowani przez 10 lat. Okazało się, że nadwaga dwukrotnie zwiększyła ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego niezależnie od tego, które pigułki przyjmowali badani.

Z drugiej strony, okazało się, że codzienna dawka aspiryny redukuje długoterminowe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Lek ten przynosi również krótkotrwałe efekty, występujące 2-3 lata po regularnym, codziennym jego przyjmowaniu, a mianowicie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów do odległych narządów. Jest to o tyle istotne, że bywają one groźniejsze od pierwotnej postaci nowotworu.

Wpływ aspiryny na wystąpienie nowotworu ma znaczenie nie tylko dla osób z zespołem Lyncha, ale dla każdego z nas. Od lat trwają badania nad działaniem tego popularnego leku. Wykazano, że obok celowego przeznaczenia, a więc łagodzenia bólu, aspiryna posiada szereg innych właściwości, np. chroni przed zawałem serca oraz udarem mózgu. Zakończone w Wielkiej Brytanii badania potwierdziły, że warto przyjmować ten lek także wtedy, gdy ma się dziedziczne predyspozycje do wystąpienia nowotworu jelita grubego.

3. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przyjmowanie aspiryny nie uchroni nas przed nowotworem jelita grubego. Najistotniejsze jest utrzymanie prawidłowej wagi. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, które są doskonałym źródłem błonnika, korzystnie wpływającego na prawidłową perystaltykę jelit. Warto również unikać smażonych potraw, zastępując je gotowanymi, pieczonymi lub duszonymi. Prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych zwiększa również palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

A jakie są twoje doświadczenia związane z aspiryną? Podziel się nimi na forum.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza