Trwa ładowanie...

Astygmatyzm - najważniejsze informacje

Astygmatyzm to wada wzroku bardziej złożona niż krótkowzroczność i nadwzroczność. Jest spowodowany przez nieregularności wypukłej zewnętrznej warstwy gałki ocznej: rogówki i/lub soczewki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Definicja astygmatyzmu

Oko astygmatyczne, które patrzy na punkt, nie daje obrazu punktowego, lecz dwa obrazy liniowe, zwane ogniskowymi. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że rogówka nie ma stałego promienia krzywizny – nie jest kulista.

2. Przyczyny astygmatyzmu

Zazwyczaj astygmatyzm oczu wynika z kształtu oka. Zarówno soczewka, jak i rogówka mogą być częściowo odpowiedzialne za astygmatyzm tego samego oka.

Niektóre choroby oczu mogą powodować astygmatyzm:

  • Stożek rogówki – stopniowa deformacja rogówki, która – jeśli jest bardzo zaawansowana – może wymagać przeszczepu rogówki.
  • Skrzydlik – zmiana chorobowa, która polega na zgrubieniu spojówki. Najczęściej występuje u osób przebywających dużo na słońcu i może być leczona chirurgicznie.
  • Rana rogówki może pozostawić nieregularną bliznę, która jest odpowiedzialna za astygmatyzm.
  • Kiedy gałka oczna jest zszywana, po urazie lub zabiegu chirurgicznym, zdarza się, że aby szew był skuteczny, musi być ścisły. Istnieje wtedy ryzyko deformacji oka, która może prowadzić do astygmatyzmu.

3. Ewolucja astygmatyzmu

Przed czwartym rokiem życia astygmatyzm przechodzi różne stadia, potem staje się stosunkowo stabilny. Jeśli dodatkowo pojawiają się wady wzroku lub choroby oczu, które deformują rogówkę, astygmatyzm może się pogarszać.

4. Objawy astygmatyzmu

Najczęściej występującym objawem jest zmęczenie wzroku, często pojawiające się przy łagodnej formie astygmatyzmu. Im wada wzroku jest poważniejsza, tym bardziej ograniczona jest ostrość widzenia. Czasami deformowany jest również obraz.

5. Korekcja wzroku przy astygmatyzmie

Istnieje wiele typów astygmatyzmu. Wzrok jest korygowany za pomocą szkieł cylindrycznych. Nie wszyscy astygmatycy muszą nosić okulary. Niektóre wady wzroku nie wymagają całościowej korekty.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli dodatkowo występuje krótkowzroczność lub nadwzroczność. Dzieci mające astygmatyzm powinny nosić okulary od drugiego roku życia. Można również zaczekać do czwartego roku życia, jednak wtedy oczy dziecka muszą być pod stałą opieką okulisty, który będzie czuwał nad prawidłowym rozwojem wzroku.

Innymi możliwymi sposobami korekcji wzroku osób dotkniętych astygmatyzmem są soczewki kontaktowe i zabiegi chirurgiczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.