Trwa ładowanie...

Atak cukrzycowy – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 14:16
Powody ataku cukrzycowego mogą być co najmniej trzy.
Powody ataku cukrzycowego mogą być co najmniej trzy. (Shutterstock)

Atak cukrzycowy, inaczej hipoglikemia, objawia się stopniowo. Wraz ze zmniejszającym się poziomem cukru we krwi, symptomy się nasilają. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy ataku cukrzycowego, by móc szybko reagować.

spis treści

1. Atak cukrzycowy – przyczyny

Powodów ataku cukrzycowego może być co najmniej trzy. Pierwszym jest złe dawkowanie insuliny. Aplikacja zbyt dużej dawki może spowodować hipoglikemię. Po drugie atak cukrzycowy może wywołać nieostrożne zażywanie przeciwcukrzycowych leków doustnych. Szczególne należy zwracać uwagę na preparaty „starej generacji”, ponieważ one, w odróżnieniu od tych nowszych, nie „rozpoznają” czy poziom cukru we krwi jest właściwy i obniżają go bez względu na wszystko. Wreszcie po trzecie – atak cukrzycowy może wywołać zła dieta. Zatem cukrzyk powinien zwrócić szczególną uwagę na bilans żywieniowy: spożywać posiłki o stałych porach, nie jeść ani za mało, ani za dużo i nie pomijać żadnego z nich. Należy pamiętać też o regułach dotyczących zażywania leków, które są ściśle związane z porami poszczególnych posiłków.

Zaskakujące objawy cukrzycy
Zaskakujące objawy cukrzycy [5 zdjęć]

Nie każdy przypadek cukrzycy typu 2 objawia się oczywistymi symptomami – wzmożonym pragnieniem, częstymi

zobacz galerię

2. Atak cukrzycowy – objawy

Zobacz film: "Co to jest hipoglikemia?"

Choć objawy ataku cukrzycowego zwykle pojawiają się gradacyjnie i zaczynają się od tak zwanych zwiastujących, to nie u każdego one występują. Brak początkowych symptomów hipoglikemii może być spowodowany na przykład długim trwaniem choroby. Niemniej jednak warto obserwować swój organizm, bowiem zlekceważenie objawów zwiastujących atak cukrzycowy może przerodzić się w symptomy ciężkiej hipoglikemii, a te bezpośrednio zagrażają życiu.

W pierwszej fazie ataku cukrzycowego zwykle wystarcza zjedzenie czegoś słodkiego. Krok ten jest podyktowany takimi objawami jak:

Zbagatelizowanie tych dolegliwości sprawi, iż cukrzyk nie będzie w stanie sam sobie pomóc, bowiem złe samopoczucie zacznie się nasilać. Kolejną fazą ataku cukrzycowego są problemy z myśleniem, zaburzenia w orientacji, mowie, ruchach oraz kłopoty z pamięcią. Wszystko to prowadzi do utraty świadomości. Nieudzielenie na czas pomocy może skutkować śpiączką, a nawet śmiercią.

Mierzenie poziomu cukru we krwi pozwoli uniknąć ataku cukrzycowego.
Mierzenie poziomu cukru we krwi pozwoli uniknąć ataku cukrzycowego.

3. Atak cukrzycowy – leczenie

Leczenie ataku cukrzycowego zależy od tego, w której fazie hipoglikemii znajduje się osoba niedocukrzona. Niezależnie od tego, pomoc powinna być udzielona cukrzykowi bezzwłocznie. W pierwszym stadium ataku cukrzycowego osoba cierpiąca na cukrzycę jest w stanie sama sobie pomóc. Powinna spożyć węglowodany proste lub złożone i po godzinie wykonać pomiar cukru we krwi. Ważne, by w takich sytuacjach nie jeść czekolady ani produktów light. Zawarty w nich tłuszcz znacznie opóźnia wchłanianie się węglowodanów.

 

To musisz wiedzieć:

W kolejnym stadium, przy umiarkowanej i ciężkiej hipoglikemii, cukrzyk, choć zachowuje jeszcze przytomność, potrzebuje pomocy innych osób. Wówczas należy przeszukać jego rzeczy w celu znalezienia leku i podać go. Jeżeli po około dziesięciu minutach stan osoby chorej na cukrzycę się nie poprawi, należy zwiększyć dawkę leku. W ostatniej fazie ataku cukrzycowego osoba nieocukrzona traci przytomność.  Wówczas należy ułożyć ją w bezpiecznej pozycji i wezwać pomoc medyczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze