Trwa ładowanie...

Atak serca czy atak paniki? Jak prawidłowo odróżnić objawy?

 Anna Krzpiet
06.03.2019 12:36
Atak serca czy atak paniki?
Atak serca czy atak paniki? (brightside)

Atak paniki i zawał serca mają podobne objawy, takie jak silny ból w klatce piersiowej, pocenie się, odczucie kłującego bólu, nierównomierny oddech i mdłości. Fakt, że zawał serca może dodatkowo wywołać panikę czyni tylko bardziej prawdopodobnym to, że ludzie mylą te dwie dolegliwości.

Jednak mimo pozornego podobieństwa, można nauczyć się skutecznie je odróżniać. Ważne, aby umieć sprawnie rozpoznać te schorzenia, nie tylko w przypadku, gdy sami odczuwamy niepokojące dolegliwości, ale również w momencie, kiedy widzimy, jak pojawiają się u innych.

1. Jak rozpoznać atak serca?

Ludzie opisują ból podczas ataku serca jako zaciskający. Z reguły pojawia się w środku klatki piersiowej i może kierować się ku dołowi lub wzdłuż lewego ramienia i pleców. Może również rozprzestrzeniać się na szyję, zęby i szczękę, a jego intensywność może się zmienić.

Na ogół trwa ponad 5 minut i nie wpływa bezpośrednio na oddychanie. Często towarzyszy mu zimny, lepki pot, uczucie nudności, a nawet wymioty. W szczycie ataku serca ludzie doświadczają strachu skoncentrowanego wyłącznie na bólu w klatce piersiowej i obawiają się śmierci.

Zobacz film: "Jak wygląda zawał serca?"

Zobacz także:

Często prowadzi to do przyśpieszonego oddychania, a także ataku paniki. Jeśli u pacjenta utrzymują się te objawy przez ponad pięć minut, koniecznie musimy zadzwonić na pogotowie ratunkowe lub poprosić kogoś, aby jak najszybciej zabrał chorą osobę do szpitala.

Jak rozpoznać atak serca
Jak rozpoznać atak serca (brightside)

2. Jak rozpoznać atak paniki?

Powszechne myślenie, że atak paniki występuje wyłącznie w skrajnych sytuacjach jest błędny. Może pojawić się nawet w zwykłych okolicznościach. Może być wywoływany przez fobie, czyli niezwykle silne lęki przed konkretnymi sytuacjami, rzeczami, przedmiotami i zjawiskami.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

Ból związany z atakiem paniki koncentruje się w okolicach klatki piersiowej i ma falujący charakter: wzrasta, potem spada. Często odczuwalny jest również nacisk na klatkę piersiową, zimne poty, drżenie rąk, dreszcze, obawy, bladość i mrowienia nerwowe w rękach i nogach. Obrzęk i uczucie drętwienia, które mogą wystąpić podczas ataku paniki nie są ograniczone do lewego ramienia, ale mogą też występować w prawym, nogach i palcach.

Zobacz także:

Podczas napadów paniki ludzie doświadczają irracjonalnych obaw. W reakcji na zawroty głowy, człowiek od razu myśli, że zemdleje, kiedy z kolei pojawią się duszności sądzi, że zaraz całkowicie przestanie oddychać.

W momencie, gdy jego serce przyspiesza ma wrażenie, że zaraz dostanie zawału. Praktycznie każdy napad paniki mija po dwóch minutach, chociaż każdemu, kto go przeżywa wydaje się, że trwa to bardzo długo.

Jak rozpoznać atak paniki
Jak rozpoznać atak paniki (123rf/brightside)

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze