Przejdź na WP

Autoagresja – Hashimoto, stwardnienie rozsiane, Gravesa-Basedowa, cukrzyca insulinozależna

Autoagresja organizmu powstaje na skutek ataku przepuszczonego na tkanki, a nie na bakterie, grzyby lub wirusy. Choroby, które są przyczyną autoagresji, nazywamy chorobami autoimmunologicznymi. Niestety, naukowcy wykrywają ich coraz więcej i mogą dotyczyć każdego układu w naszym organizmie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Autoagresja – opis

Przy autoagresji organizm człowieka produkuje przeciwciała, które zamiast zwalczyć groźne bakterie, wirusy lub grzyby, skierowane są przeciwko własnym, zdrowym tkankom. Niestety, w efekcie autoagresji tworzą się chroniczne zapalenia i trwałe uszkodzenia. Jakie choroby zaliczamy do chorób autoimmunologicznych?

2. Autoagresja – choroba Hashimoto

Jedną z chorób z autoagresją jest choroba Hashimoto. W przypadku tej choroby autoagresja powoduje stan zapalny tarczycy i nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów. W efekcie prowadzi do niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto z początku przebiega bezobjawowo. W późniejszym etapie autoagresji na tarczycy pojawia się ciągłe zimno, senność i osłabienie. Objawom towarzyszą także bóle mięśni, a także pomimo restrykcyjnej diety – mamy skłonność do tycia. U kobiet chorych na Hashimoto jednym z objawów autoagresji mogą być obfite miesiączki.

Autoagresja to produkowanie przeciwciał, które zamiast zwalczyć źródło choroby, skierowane są przeciw własnym, zdrowym tkankom.
Autoagresja to produkowanie przeciwciał, które zamiast zwalczyć źródło choroby, skierowane są przeciw własnym, zdrowym tkankom.

3. Autoagresja – stwardnienie rozsiane

Autoagresja, która przyczynia się do stwardnienia rozsianego, częściej dotyka kobiety. W przypadku tej choroby atak skierowany jest na osłonkę mielinową włókna nerwowego mózgu i rdzenia kręgowego. Tego rodzaju zniszczenia, zakłócają przekazywanie informacji z mózgu do reszty ciała. Stwardnienie rozsiane objawia się pogorszeniem koordynacji ruchowej, trudnościami w utrzymaniu równowagi, pogorszeniu widzenia, paraliżem, a także niedowładem kończyn. Z początku autoagresja na osłonkę mielinową włókna nerwowego mózgu, objawia się drżeniem rąk, drżeniem nóg i pogorszeniem widzenia. Następnie pojawia się zaburzenie czucia i oczopląs.

10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą
10 korzyści dla zdrowia z kontaktu z naturą [10 zdjęć]

Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut. Ucieczka od betonowej...

zobacz galerię

4. Autoagresja – choroba Gravesa-Basedowa

Autoagresja, która powoduje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy i prowadzi do nadczynności tego narządu to choroba Gravesa-Basedowa. W większości przypadków przy tego rodzaju autoagresji wytwarza się miękkie wole u chorego. Charakterystycznym objawem autoagresji jest w tym wypadku także wytrzeszcz oczu, który powstaje na skutek zbierania się śluzowatej substancji. Śluz wypycha oko z oczodołu.

Pierwszymi objawami autoagresji podczas choroby Gravesa-Basedowa jest wzmożony apetyt, przy jednoczesnym utracie kilogramów. Pojawia się także bezsenność, duszności, kołatanie serca i biegunka. Chory może skarżyć się na nadmierną potliwość i osłabione mięśnie.

To też warto wiedzieć

5. Autoagresja – cukrzyca insulinozależna

Cukrzyca insulinozależna również jest jedną z chorób autoagresji organizmu na własne tkanki. W tym przypadku zaburzona jest produkcja insulina, czyli hormonu pośredniczącego w przenikaniu glukozy z krwi do komórek. Układ odpornościowy skupia się na komórkach trzustki i pojawia się nagle. Jednym z czynników, który może być za to odpowiedzialny to pojawienie się wirusa. Kiedy insulina jest produkowana w małych ilościach, następuje rozwój cukrzycy. Cukrzyca insulinozależna objawia się suchością w ustach, częstym oddawaniem moczu, osłabieniem, swędzeniem skóry i utratą wagi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy