Trwa ładowanie...

Awaria w Czajce – czy woda z kranu jest bezpieczna?

Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie. Jak podaje MPWiK, do rzeki trafia 3 tysiące litrów nieczystości na sekundę. Na razie nie ma zagrożenia, co do jakości wody pitnej, ani w Warszawie ani w innych rejonach na północ od miasta. Ministerstwo środowiska apeluje jednak, żeby dla bezpieczeństwa pić tylko wodę przegotowaną.

Zobacz film: "Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Jarosław Gowin uderza w Rafała Trzaskowskiego"

1. Nie wpadajmy w panikę

Służby są w gotowości. Monitoring jakości wody wciąż trwa. Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uspokaja.

-Wprowadziliśmy stały monitoring wód rzeki. Prowadzimy dodatkowe kontrole. Zostały wyznaczone punkty poboru na terenie Warszawy i Płocka. Codziennie będziemy dokonywać poboru wody, tak żeby na bieżąco informować o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia – podkreśla.

2. "Kranówka" jest bezpieczna

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że woda, która płynie z kranów jest bezpieczna. Ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

- Nie wpadajmy w panikę – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak przekonuje rzecznik, wodociągi w miastach, do których dotrze toksyczna fala, korzystają z najnowszych technologii i są przygotowane na taką sytuację.

-W mało której dziedzinie dokonała się w Polsce w ostatnich latach taka rewolucja, jak właśnie w przypadku wodociągów. To są fabryki wody. Są w stanie pobrać wodę z najbrudniejszej kałuży i ją uzdatnić. Nie martwię się więc o takie miasta jak Warszawa, Płock, Bydgoszcz, czy Toruń - dodaje.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku wodociągów wiejskich, które korzystają z powierzchniowych ujęć wody. Na razie nie ma powodów do niepokoju. Pamiętać trzeba, żeby wodę przegotować przed wypiciem.

3. Kąpiel w Wiśle może być niebezpieczna

GIS ostrzega za to przed kąpielami w rzece na trasie, którą płyną ścieki.

-Nikt nie powie, że kąpiel w tej wodzie jest bezpieczna. My zalecamy, żeby na czas tego kryzysu nie wchodzić do wody – podkreśla Jan Bondar. Zanieczyszczenia mogą być groźne zarówno dla ludzi, jaki dla zwierząt.

4. W piątek ścieki dotrą do Płocka

Wodociągi Płockie szacują, że fala ze ściekami z Warszawy dotrze do Płocka w piątek wieczorem. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przekonuje, że miasto jest dobrze przygotowane i na razie nie ma niebezpieczeństwa.

/-Można korzystać z wody do celów spożywczych. Scenariusze są dwa. Albo będziemy uzdatniać tę wodę, wykorzystując doświadczenia z lat wcześniejszych. Albo drugi scenariusz, w którym zwiększamy ilość wody ze studni głębinowych w sytuacji, gdyby z jakichś powodów, których dzisiaj nie znamy, okazało się, że nie jesteśmy w stanie jej uzdatnić – wyjaśnia prezydent.

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ”Czajka”. Nieczystości skierowano do drugiego z kolektorów, ale i on zawiódł. MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa awarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.