Trwa ładowanie...

Awaria w Czajce – czy woda z kranu jest bezpieczna?

W związku z  awarią " Czajki" na odcinku od Warszawy do Gdańska działają dodatkowe punkty kontroli jakości wody
W związku z awarią " Czajki" na odcinku od Warszawy do Gdańska działają dodatkowe punkty kontroli jakości wody (iStock)

Awaria w oczyszczalni ścieków w Warszawie. Jak podaje MPWiK, do rzeki trafia 3 tysiące litrów nieczystości na sekundę. Na razie nie ma zagrożenia, co do jakości wody pitnej, ani w Warszawie ani w innych rejonach na północ od miasta. Ministerstwo środowiska apeluje jednak, żeby dla bezpieczeństwa pić tylko wodę przegotowaną.

1. Nie wpadajmy w panikę

Służby są w gotowości. Monitoring jakości wody wciąż trwa. Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska uspokaja.

-Wprowadziliśmy stały monitoring wód rzeki. Prowadzimy dodatkowe kontrole. Zostały wyznaczone punkty poboru na terenie Warszawy i Płocka. Codziennie będziemy dokonywać poboru wody, tak żeby na bieżąco informować o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia – podkreśla.

2. "Kranówka" jest bezpieczna

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że woda, która płynie z kranów jest bezpieczna. Ale sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Zobacz film: "Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Jarosław Gowin uderza w Rafała Trzaskowskiego"

- Nie wpadajmy w panikę – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak przekonuje rzecznik, wodociągi w miastach, do których dotrze toksyczna fala, korzystają z najnowszych technologii i są przygotowane na taką sytuację.

-W mało której dziedzinie dokonała się w Polsce w ostatnich latach taka rewolucja, jak właśnie w przypadku wodociągów. To są fabryki wody. Są w stanie pobrać wodę z najbrudniejszej kałuży i ją uzdatnić. Nie martwię się więc o takie miasta jak Warszawa, Płock, Bydgoszcz, czy Toruń - dodaje.

Gorzej sytuacja wygląda w przypadku wodociągów wiejskich, które korzystają z powierzchniowych ujęć wody. Na razie nie ma powodów do niepokoju. Pamiętać trzeba, żeby wodę przegotować przed wypiciem.

3. Kąpiel w Wiśle może być niebezpieczna

GIS ostrzega za to przed kąpielami w rzece na trasie, którą płyną ścieki.

-Nikt nie powie, że kąpiel w tej wodzie jest bezpieczna. My zalecamy, żeby na czas tego kryzysu nie wchodzić do wody – podkreśla Jan Bondar. Zanieczyszczenia mogą być groźne zarówno dla ludzi, jaki dla zwierząt.

4. W piątek ścieki dotrą do Płocka

Wodociągi Płockie szacują, że fala ze ściekami z Warszawy dotrze do Płocka w piątek wieczorem. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przekonuje, że miasto jest dobrze przygotowane i na razie nie ma niebezpieczeństwa.

/-Można korzystać z wody do celów spożywczych. Scenariusze są dwa. Albo będziemy uzdatniać tę wodę, wykorzystując doświadczenia z lat wcześniejszych. Albo drugi scenariusz, w którym zwiększamy ilość wody ze studni głębinowych w sytuacji, gdyby z jakichś powodów, których dzisiaj nie znamy, okazało się, że nie jesteśmy w stanie jej uzdatnić – wyjaśnia prezydent.

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ”Czajka”. Nieczystości skierowano do drugiego z kolektorów, ale i on zawiódł. MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa awarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze