Trwa ładowanie...

Awaryjne wizyty dzieci z astmą w szpitalach są rzadsze po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych

Avatar placeholder
02.01.2017 12:08
Awaryjne wizyty dzieci z astmą w szpitalach są rzadsze po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych
Awaryjne wizyty dzieci z astmą w szpitalach są rzadsze po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych

Nowe badanie pomaga odpowiedzieć na palące pytanie, czy zakaz palenia w miejscach publicznych pomógł w poprawie zdrowia. Badania stwierdziły, że zakazy są związane są z 17 proc., ogólnym zmniejszeniem liczby dzieci odwiedzających oddziały ratunkowe z powodu ataku astmy.

1. Coraz mniej dzieci cierpi na nagłe ataki astmy

"W 20 obszarów metropolitalnych, które wprowadziły przepisy dotyczące czystości powietrza w pomieszczeniach w ciągu 2000 roku w Stanach Zjednoczonych, zaobserwowano zmniejszenie się liczby przyjęć dzieci z zaostrzeniem astmy" - powiedziała główna autorka badania, Theresa Shireman, profesor z Uniwersytetu Medycznego Brown.

"Czyste powietrze w pomieszczeniach zmniejsza nie tylko potrzebę stosowania drogich dla opieki zdrowotnej procedur, ale także pomaga rodzicom i ich dzieciom uniknąć czasochłonnych, stresujących wydarzeń".

Shireman i współautorki, dr Christina Ciaccio z Uniwersytetu w Chicago i Tami Gurley-Calvez z Uniwersytetu w Kansas twierdzą, że więcej miast powinno dbać o ograniczenia, które uniemożliwiają palenie papierosów w zamkniętych miejscach publicznych, takich jak restauracje.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Zakaz palenia w miejscach publicznych to duże dobrodziejstwo dla dzieci, które cierpią na astmę
Zakaz palenia w miejscach publicznych to duże dobrodziejstwo dla dzieci, które cierpią na astmę (Shutterstock)

"Dzieci są w bardzo wyjątkowej sytuacji, mają bardzo małą kontrolę nad swoim środowiskiem. To badanie pokazuje, że nawet te krótkie narażenie na bierne palenie w miejscach publicznych, takich jak restauracje, mogą mieć znaczący wpływ na zaostrzenie astmy – mówi Ciaccio.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Annals of Allergy, Asthma & Immunology” objęło awaryjne wizyty z powodu astmy w 20 szpitalach pediatrycznych w 14 stanach i Waszyngtonie. Dla każdego szpitala, naukowcy policzyli liczbę wizyt w ciągu ostatnich trzech lat przed i w ciągu trzech lat po tym, jak zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych wszedł w życie.

2. Na astmę choruje w Polsce więcej dzieci niż dorosłych

Zobacz także

W sumie odnotowali 335,588 przypadków w latach 2000 i 2014. Podczas dokonywania badań i porównań są kontrolowane różne możliwe czynniki wpływające na zaostrzenie astmy: płeć, wiek, rasa oraz status społeczno-ekonomiczny.

W każdym obszarze liczby były zróżnicowane. We wszystkich 20 szpitalach, ograniczenie wizyt stało się coraz bardziej widoczne z każdym rokiem, po tym, jak zakaz wszedł w życie: 8 procent po upływie roku, 13 procent po dwóch latach i wreszcie 17 procent po trzech latach.

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Astma to poważny problem zdrowotny występujący zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. To przewlekłe

zobacz galerię

Naukowcy przyznali, że badanie pokazuje tylko korelację i nie dowodzi, że zakazy spowodowały spadek wizyt na pogotowiu, ale Shireman powiedziała, że są silne dowody, które sugerują, że zakaz palenia w miejscach publicznych pomaga osobom z astmą. Bierne palenie, mimo wszystko, jest znane jako jeden z katalizatorów astmy, zauważają naukowcy.

"W połączeniu z innymi badaniami, nasze wyniki jasno wskazują, że ustawodawstwo i zakaz palenia wewnątrz poprawia zdrowie publiczne" - mówi Shireman.

Według statystyk, na astmę cierpi w Polsce 8,6 procent dzieci i 5,4 procent dorosłych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze