Trwa ładowanie...

Badacze nie mają wątpliwości. Już jeden drink dziennie może zmniejszać mózg

 Karolina Rozmus
08.03.2022 16:49
Badacze nie mają wątpliwości. Już jeden drink dziennie może zmniejszać mózg
Badacze nie mają wątpliwości. Już jeden drink dziennie może zmniejszać mózg (Getty Images)

Najnowsze badania dowodzą, że jeden kufel piwa lub kieliszek wina dziennie ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że nawet picie niewielkich i umiarkowanych ilości alkoholu może zmniejszać objętość istoty szarej w mózgu i zmieniać mikrostrukturę istoty białej.

spis treści

1. Jak alkohol wpływa na mózg?

Na łamach "Nature" ukazało się badanie bazujące na danych od ponad 36 000 osób. Uczestnicy byli osobami w wieku średnim i starszym, którzy zadeklarowali ilość wypijanych każdego tygodnia drinków w poprzedzającym badanie roku. Następnie wszystkich poddano badaniom mózgu metodą rezonansu magnetycznego.

Nie ma takich ilości alkoholu, które mogłyby być nieszkodliwe dla zdrowia
Nie ma takich ilości alkoholu, które mogłyby być nieszkodliwe dla zdrowia (Getty Images)
Zobacz film: "Ciche znaki świadczące o raku wątroby, których nie możesz ignorować"

Następnie porównali je ze skanami typowymi dla starzejącego się mózgu, biorąc pod uwagę takie zmienne jak płeć, wiek, status społeczno-ekonomiczny czy stosowanie używek takich jak papierosy.

- Fakt, że mamy tak dużą grupę osób, pozwala nam znaleźć subtelne różnice, nawet między wypiciem równowartości pół piwa i jednego piwa dziennie – przyznał współautor badań, Gideon Nave.

Co wykazały analizy? Zmiany w istocie białej oraz szarej w mózgu, które sprawiają, że ten narząd nie funkcjonuje prawidłowo.

Istota szara wraz z białą budują ośrodkowy układ nerwowy. To od istoty szarej wzięło się pojęcie "szarych komórek" – kora mózgu z istotą szarą odpowiada za pamięć, inteligencję, czytanie oraz pisanie czy myślenie abstrakcyjne. Istota biała odgrywa istotną rolę w procesie nauki i ma związek z poziomem IQ (ilorazu inteligencji) w wieku od 5. do 18 roku życia.

2. Alkohol sprawia, że mózg "starzeje się" szybciej

Osoby w wieku 50 lat, które w ciągu ostatniego miesiąca spożywały codziennie pół litra piwa lub niespełna 180 ml wina (czyli dwie jednostki alkoholu) miały zmiany w mózgu. U tej grupy badanych porównanie skanów mózgu wykazało, że narząd wygląda na ok. dwa lata starszy niż u osób, które spożywały mniejszą ilość alkoholu – równowartość jednej jednostki.

Z kolei wypijanie trzech jednostek alkoholu, według ustaleń badaczy, wpływa na zmniejszenie zarówno istoty białej, jak i szarej w mózgu, co można porównać do starzenia się mózgu aż o 3,5 roku.

Spożywanie czterech jednostek i więcej alkoholu sprawia, że nasze mózgi wydają się starsze aż o 10 lat.

Naukowcy przyznają, że ich badanie ma pewne ograniczenia, między innymi związane ze zbyt krótkim czasem obserwacji. Niemniej wnioski są jasne.

- Im więcej pijesz, tym gorzej – podkreśla Remi Daviet, współautor badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze