Trwa ładowanie...

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Avatar placeholder
03.11.2016 17:45
Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej
Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie.

1. Więzi społeczne pozytywnie wpływają na zdrowie

W naszym coraz bardziej zglobalizowanym świecie, coraz więcej ludzi żyje z dala od rodziny i przyjaciół. To czasami prowadzi do zerwania więzi społecznych i zwiększania poczucia osamotnienia oraz izolacji.

Korzyści z posiadania wielu bliskich przyjaciół zostały powiązane z długowiecznością już pod koniec 1970 roku. 9-letnie badanie pokazało, że u ludzi bez więzi społecznych i środowiskowych ryzyko przedwczesnej śmierci wzrosła 2,8 razy.

Korzystanie z Facebooka może przedłużyć nasze życie
Korzystanie z Facebooka może przedłużyć nasze życie (123RF)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

W rzeczywistości, metaanaliza ponad 148 badań wykazała, że silne więzi społeczne zwiększają szanse na długie życie nawet o 50 procent. Z badań wynika również, że samotność jest czynnikiem ryzyka śmiertelności równie znaczącym, jak palenie i spożywanie alkoholu.

Nowe badania sugerują, korzystanie z Facebooka zwiększa długość życia. Według autorów, jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy Facebook służy do utrzymania i poprawy rzeczywistych więzi społecznych.

W badaniu przeprowadzonym przez badaczy Williama Hobbsa i Jamesa Fowlertyma z Kalifornijskiego Uniwersytetu w San Diego, oceniano na 12 milionów użytkowników Facebooka.

Zobacz także

Wyniki potwierdzają to, co było wiadomo już wcześniej o więziach społecznych w „świecie offline”.

"Na szczęście, dla prawie wszystkich użytkowników Facebooka, znaleźliśmy korelację pomiędzy zrównoważonym użytkowaniem portalu i mniejszym ryzykiem zgonu" - mówi James Fowler.

Liczba „lajków” na Facebooku nie miała żadnego wpływu na długość życia.

2. Najlepiej mieć średnią liczbę znajomych

Wyniki badań zostały opublikowane w „Proceedings of National Academy of Sciences”. Naukowcy badali osoby urodzone w latach 1945 i 1989, monitorowali ich aktywność w internecie przez 6 miesięcy. Naukowcy też  porównali aktywność osób nadal żyjących z tymi, które już umarły.

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?
Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela? [10 zdjęć]

Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół.

zobacz galerię

Pierwszym znaczącym odkryciem jest to, że osoby korzystające z Facebooka żyją dłużej niż te, które nie korzystają z portalu. Po roku korzystania z social mediów, przeciętny  użytkownik zmniejsza ryzyko śmierci o  12 procent.

Użytkownicy z średnich i dużych sieciach społecznych - czyli w górnej 50 do 30 procent - żyją dłużej niż ci z dolnego 10 procent. Wyniki te są zgodne z poprzednimi badaniami o relacjach poza internetem i długowieczności.

Naukowcy wzięli pod uwagę również liczbę przyjaciół, zdjęcia, aktualizacje statusu i wiadomości aby sprawdzić, czy ci, którzy byli bardziej aktywni, żyli dłużej. Zespół odkrył, że ci użytkownicy Facebooka, którzy byli aktywni towarzysko poza siecią, mieli też dużą grupę znajomych w portalu.  Jednak to umiarkowany poziom aktywności online, takiej jak pisanie postów i wiadomości, związany był z najniższym poziomem śmiertelności.

"Interakcja w internecie wydają się być zdrowe, gdy aktywność online jest umiarkowana i uzupełnia interakcje offline." – mówi William Hobbes

3. Portale społeczne mogą rozwiązać problem izolacji społecznej

Może to oznaczać, że aktywne poszukiwanie przyjaźni może być dobre dla zdrowia. Więc inicjatywy dotyczące zdrowia publicznego, które skłaniają ludzi do wychodzenia i szukania znajomych poza internetem, mogą być błędne.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycia nie są wystarczające do opracowania nowych zasad lub zaleceń rządowych. Mówią, że wyniki ich badań po prostu wskazują na pewien związek i nie powinny być interpretowane jako przyczyna długowieczności.

Badania takie jak to kierowane przez Hobbesa i Fowlera są ważne, ponieważ dodanie medium internetowego do szerszego obrazu izolacji społecznej może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Inne badania wykazały również, że większa liczba znajomych na Facebooku jest związana z mocniejszym poczuciem wsparcia społecznego, co zmniejsza stres i obniża ryzyko wystąpienia chorób. Może to oznaczać, że, biorąc pod uwagę rosnącą izolację współczesnych społeczeństw, media społecznościowe, jeśli są stosowane z umiarem, mogą zapewnić bardzo potrzebny komfort.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze