Trwa ładowanie...

Badania wykazały, że osoby z zaburzeniami osobowości nie noszą maseczek

 Maria Krasicka
05.09.2020 17:07
Socjopaci nie noszą maseczek
Socjopaci nie noszą maseczek (EastNews)

Naukowcy na całym świecie zauważyli, że kwestia noszenia maseczek i stosowania się do zasad stosowania higieny i dystansu społecznego jest bardzo kontrowersyjnym, ale jednocześnie ciekawym tematem. Przeprowadzono na ten temat wiele badań. Ostatnie wyniki opublikowane przez brazylijskich naukowców, wykazały, że osoby, które negują powagę pandemii, mogą wykazywać cechy socjopatyczne.

1. Badania społeczne dotyczące koronawirusa

Fabiano Koich Miguel, wykładowca brazylijskiego Universidade Estadual de Londrina, postanowił przebadać zachowania dorosłych Brazylijczyków. W tym celu stworzył ankietę online, na którą odpowiedziało ponad 1500 osób. Ankietowani musieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące stosowania ogólnoprzyjętych zasad higieny i dystansu społecznego oraz wypełnić testy osobowości. Wyniki testów decydowały o przydziale do jednej z dwóch grup.

Pierwsza grupa (nazwana roboczo grupą empatii) liczyła prawie 1200 osób. Badani uważali, że trzeba nosić maseczki, dezynfekować wszystko, czego dotkniemy i utrzymywać dystans społeczny. Dla nich najważniejsze było wspólne dobro i troska o innych.

Druga grupa okazała się zupełnym przeciwieństwem. Około 400. jej członków wykazało oznaki socjopatii lub psychopatii. Ujawnili oni zaburzenia osobowości, które świadczyły o narcystycznych pobudkach w kontaktach z innymi oraz o wrogim nastawieniu do wspólnych przedsięwzięć. To właśnie ta grupa odmawiała noszenia maseczek i negowała zasady zachowania dystansu społecznego, minimalizując przy tym powagę pandemii.

Zobacz film: "Koronawirus mutuje, ale nadal jest groźny. Dr Paweł Grzesiowski komentuje"
Protest "Stop Pandemii"
Protest "Stop Pandemii" (EastNews)

"Nasze badania wskazują, że cechy aspołeczne, zwłaszcza niższy poziom empatii, a wyższy poziom tendencji do kłamstwa, połączone ze skłonnością do podejmowania ryzyka, wiążą się z nieprzestrzeganiem ograniczeń" – twierdzi prof. Miguel.

Zaznaczył jednak, że nie powinno się tych badań brać za pewnik. Nie można kogoś nazwać socjopatą tylko dlatego, że nie chce nosić maski.

2. Polskie badania o koronawirusie

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i poznańskiego Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby z cechami psychopatycznymi lub narcystycznymi są bardziej skłonne do łamania zasad społecznych.

Dotyczy to również stosowania higieny, w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zakażeń, czy nadmiernego gromadzenia zapasów przed lockdownem. Obie placówki przebadały łącznie prawie 1000 osób.

Badania wykazały, że osoby, które wykazały psychopatyczne i narcystyczne cechy osobowości, są bardziej skłonne do ignorowania ograniczeń związanych z pandemią. Grupa ta lekceważy zasady dystansu społecznego i reżimu sanitarnego (noszenia maseczek, mycia rąk, dezynfekcji). Autorzy badań twierdzą, że powodem może być brak wiary w działanie środków zapobiegawczych lub celowe ignorowanie rozporządzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze