Badania wykazały związek pomiędzy miesiącem urodzin a chorobami w późniejszym życiu

Nowe badanie sugeruje, że miesiąc, w którym się urodziłeś, może być związany ryzykiem zachorowania na przewlekłe schorzenia w przyszłości. Naukowcy podkreślają jednak, że badania opublikowane w czasopiśmie "Medicina Clínica", nie wykazują związku przyczynowego, a jedynie zwracają uwagę na silne powiązania między tymi dwoma aspektami.

Zobacz film: "Czy choroby serca są uwarunkowane genetycznie? Obejrzyj nasz film:"

Po przeanalizowaniu przypadków ponad 29 tys. uczestników zespół odkrył, że mężczyźni urodzeni we wrześniu są trzykrotnie bardziej narażeni na problemy związane z tarczycą niż ci urodzeni w styczniu. Z kolei kobiety urodzone w lipcu są o 27 proc. bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi.

Kolejne badanie wskazuje na związek między miesiącem urodzin, a ryzykiem chorób przewlekłych w dorosłym życiu
Kolejne badanie wskazuje na związek między miesiącem urodzin, a ryzykiem chorób przewlekłych w dorosłym życiu (123rf)

Odkryli również, że u mężczyzn urodzonych w czerwcu ryzyko wystąpienia depresji było o 34 proc. niższe, podczas gdy kobiety urodzone w tym samym miesiącu były o 33 proc. mniej narażone na migrenę.

Profesor Jose Antonio Quesada powiedział, że w badaniu udało im się wykazać znaczne powiązania pomiędzy miesiącem narodzin a występowaniem różnych chorób przewlekłych i innych długotrwałych problemów zdrowotnych. Zaobserwowane zależności różniły się wyraźnie w zależności od płci. Naukowcom udało się również zauważyć, że u mężczyzn związek ten dotyczył większej liczby schorzeń, na dodatek były to często poważniejsze choroby niż u kobiet.

Nie jest to pierwsze badanie, które wskazuje na potencjalny związek pomiędzy momentem narodzin a problemami zdrowotnymi, które mogą, ale nie muszą pojawić się w miarę upływu lat. Do tej pory ukazało się wiele podobnych analiz, w których wskazywano na związek między miesiącem narodzin a np. chorobą Crohna, nowotworami mózgu czy schizofrenią.

5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać
5 mitów na temat chorób serca u kobiet, które powinnaś znać [7 zdjęć]

Chociaż większość kobiet pamięta o profilaktyce raka piersi, to nierzadko bagatelizuje czynniki ryzyka...

zobacz galerię

Co ważne, eksperci podkreślają, że nie udało się udowodnić związku przyczynowo-skutkowego. Naukowcy podjęli się jednak prób wyjaśnienia, co może stać za tym powiązaniem. Wskazywali oni np. na czynniki sezonowe, które mogą mieć wpływ na zdrowie, zwłaszcza gdy dziecko rozwija się w łonie matki. Stan zdrowia dziecka może więc zależeć np. od poziomu witaminy D czy krążących w środowisku pyłków czy wirusów.

Zarówno najnowsze badanie, jak i inne tego typu, są ograniczone liczbą informacji, które mogą nam zapewnić. W badaniu wzięło udział prawie 30 tys. uczestników, więc nie można powiedzieć, że badanie było za małe, ale jego wielkość nie oznacza, że można na jego podstawie określić, w jaki sposób miesiąc narodzin jest związany z konkretną chorobą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Obecnie wiedza na temat profilaktyki jest na tyle szeroka, że każdy z nas może na własną rękę zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych. Podstawą jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Dzięki temu możemy w dużym stopniu ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i zapalenie stawów. Podobnie rzucenie palenia przyniesie wiele korzyści zdrowotnych, zarówno jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka nowotworu płuc, jak i chorób sercowo-naczyniowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy