Trwa ładowanie...

Badania wykazują, że większość ataków serca występuje u osób z prawidłowym poziomem cholesterolu

Avatar placeholder
13.04.2017 15:05
Według badań osoby z niskim poziomem cholesterolu mają również wysokie ryzyko zawału serca
Według badań osoby z niskim poziomem cholesterolu mają również wysokie ryzyko zawału serca (Shutterstock)

Przez dziesięciolecia krajowe wytyczne, według których Amerykanie powinni przyjmować leki obniżające stężenie poziomu cholesterolu, oparte były w znacznym stopniu na poziomie złego cholesterolu (LDL). W 2013 r. nowe wytyczne opierają leczenie o ogólne ryzyko wystąpienia zawału serca.

"Dane na temat statyn wyraźnie wskazują, że osoby z normalnym poziomem cholesterolu mogą również zmniejszyć ryzyko ataków serca" - powiedział Michael Miedema, kardiolog z Instytutu Kardiologicznego w Minneapolis i główny naukowiec badania nad nowymi wytycznymi przeprowadzonego przez Fundację Instytutu Kardiologicznego w Minneapolis.

Jednakże w badaniu stwierdzono, że ponad połowa pacjentów nie była u lekarza w ciągu dwóch lat przed wystąpieniem zawału serca.

Według najnowszych wytycznych wysoki poziom cholesterolu LDL nie jest jedynym wskazaniem do stosowania statyn
Według najnowszych wytycznych wysoki poziom cholesterolu LDL nie jest jedynym wskazaniem do stosowania statyn (Shutterstock)
Zobacz film: "Nie taki straszny, jak go malują - cholesterol"

"Niedawne wytyczne dotyczące poziomu cholesterolu są zdecydowanie dużym krokiem we właściwym kierunku, ale musimy mieć lepszy system i motywację, aby pacjenci mogli być dobrze diagnozowani i leczeni, co mogłyby potencjalnie ratować życie" - powiedział Miedema.

Gdy zastosowano najnowsze wytyczne dotyczące poziomu cholesterolu, pacjenci byli dwukrotnie bardziej narażeni na stosowanie statyn przed atakiem serca niż według poprzednich wytycznych, które opierały się na poziomach cholesterolu. Według najnowszych wytycznych 79 proc. uczestników kwalifikowało się do leczenia statynami, w porównaniu do 39 proc. według starych wytycznych.

7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca
7 rzeczy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo ataku serca [7 zdjęć]

Jesteś nerwowy i łatwo się złościsz? Według naukowców jesteś bardziej narażony na choroby serca niż

zobacz galerię

"Choroba serca jest procesem wielofunkcyjnym, a czynniki inne niż poziom cholesterolu, takie jak palenie papierosów lub wysokie ciśnienie krwi, mogą zwiększyć ryzyko, nawet jeśli cholesterol jest prawidłowy. W rzeczywistości stwierdziliśmy, że przeciętne stężenie poziomu cholesterolu w tej grupie osób było dość średnie" - powiedział Miedema.

Fundacja Instytutu Kardiologicznego w Minneapolis zbadała dane dotyczące czynników ryzyka, wartości poziomu cholesterolu i wcześniejszych doświadczeń medycznych u 1 062 pacjentów, którzy byli leczeni z powodu zawałów serca typu STEMI w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2014 r. w ramach regionalnego programu STEMI w Instytucie Minneapolis. STEMI lub inaczej zawał mięśnia sercowego z podwyższonym poziomem ST jest jednym z najpoważniejszych zdarzeń sercowo-naczyniowych, ponieważ często może doprowadzić do poważnych uszkodzeń serca, a nawet zatrzymania krążenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wyniki badania zostały opublikowane 12 kwietnia w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego "Journal of American Heart Association".

Według statystyk Głównego Urzędu Statystycznego z 2009 roku w Polsce 3,3 proc. osób w doświadczyło zawału serca w jakimkolwiek momencie swojego życia. Zawał serca dużo częściej spotyka mężczyzn niż kobiety (4,1 proc. w porównaniu do 2,5 proc. u kobiet). Co ważne z tego powodu umiera rocznie nawet 200 tys. osób. Czynnikiem, który wpływa na zwiększenie się ryzyka zawału serca, jest wiek. Statystyki pokazują, że 14 proc. osób, które miały zawał w pewnym momencie swoje życia miała 70 – 79 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze