Trwa ładowanie...

Polacy bagatelizują Deltę. Nie każdy stosuje maseczki, a 40 proc. nie zamierza się szczepić

Sondaż Ariadny dla WP. 40 proc. respondentów nie zaszczepiło się na COVID-19 i nie zamierza tego zrobić
Sondaż Ariadny dla WP. 40 proc. respondentów nie zaszczepiło się na COVID-19 i nie zamierza tego zrobić (Getty Images)

Z badania przeprowadzonego przez ogólnopolski panel Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że niemal 60 proc. ankietowanych zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Najbardziej martwi fakt, że pozostałe 40 proc. respondentów stanowczo odmawia przyjęcia preparatu w przyszłości. Tymczasem czwarta fala już jest w natarciu - w piątek 24 września odnotowano 813 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 14 osób.

spis treści

1. 40 proc. respondentów nie zaszczepiło się na COVID-19 i nie zamierza tego zrobić

Jedyną skuteczną ochroną przed Deltą, która już panoszy się na świecie, jest przyjęcie szczepionki. Tymczasem Polska jest w ogonie Europy, jeśli chodzi o szczepienia i jak pokazują badania - długo się to nie zmieni. Polacy nadal mają sceptyczne podejście do wakcyny i bagatelizują siłę COVID.

Badania przeprowadzone na ogólnopolskim panelu Ariadna wykonano w dniach 17-20 września 2021 roku na grupie 1050 Polaków powyżej 18. roku życia. Wynika z nich, że 59 proc. ankietowanych przyjęło już preparat przeciwko COVID-19, ale aż 41 proc. osób nie zaszczepiło się.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"
41 proc. osób nie jest zaszczepionych przeciwko COVID-19
41 proc. osób nie jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 (WP)

Co gorsza, zdecydowana większość tej grupy (82 proc.) deklaruje, że szczepić się nie zamierza. Tylko 3 proc. respondentów twierdzi, że na pewno przyjmie preparat przeciwko COVID-19, a 15 proc. "raczej się zaszczepi".

Badanie Ariadny dla WP
Badanie Ariadny dla WP (WP)

Jakie konsekwencje zdrowotne mogą ponieść osoby, które nie przyjmą szczepionki na COVID-19?

- Przede wszystkim mogą zachorować na COVID-19, przejść chorobę ciężko, a nawet umrzeć z jej powodu. Taka postawa to jest igranie z ogniem. Do tej pory nie mamy leku na tę chorobę i nadal nie najlepiej radzimy sobie z jej leczeniem. To, co możemy na ten moment zrobić, to jej zapobiec, a najlepszą formą zapobiegania są w tym momencie szczepionki. Statystyki pokazują, że już rośnie liczba osób, które umierają z powodu infekcji koronawirusem. Większość tych osób to osoby, które szczepionki nie przyjęły – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jacek Krajewski, lekarz POZ.

Ekspert dodaje, że osoby niezaszczepione nie tylko bardzo często zmagają się z ciężkimi objawami w trakcie choroby, takimi jak duszność czy niewydolność oddechowa, lecz także z długotrwałymi powikłaniami po infekcji.

- Pamiętajmy, że z powodu COVID-19 ludzie nie tylko ciężko chorują i umierają, dusząc się, ale jest też spora grupa osób, która doznaje powikłań pochorobowych, które utrzymują się miesiącami. Począwszy od powikłań neurologicznych, poprzez powikłania związanie z układem oddechowym, po dysfunkcję niemal wszystkich narządów wewnętrznych – dodaje dr Krajewski.

Badanie Ariadny dla WP. 40 proc. respondentów nie zaszczepiło się na COVID-19 i nie zamierza tego zrobić
Badanie Ariadny dla WP. 40 proc. respondentów nie zaszczepiło się na COVID-19 i nie zamierza tego zrobić (Getty Images)

2. Jak wygląda przestrzeganie zasad sanitarno-epidemiologicznych w Polsce?

Pocieszające mogą być odpowiedzi na pytanie: "Czy nosisz maseczkę podczas robienia zakupów w sklepie?" Wynika z nich, że 77 proc. badanych zawsze albo prawie zawsze zakrywa nos i usta w sklepie. Najwięcej osób, które stosują się do obostrzeń, jest w grupie wiekowej 45+ i pochodzi w wielkich miast (87 proc.).

Większość ankietowanych przestrzega nakazu noszenia maseczek
Większość ankietowanych przestrzega nakazu noszenia maseczek (WP)

Okazuje się również, że połowie Polaków zdarzyło się wejść do sklepu czy taksówki bez maseczki przynajmniej raz podczas trwania pandemii COVID-19. Spośród tej połowy 79 proc. stanowią ludzie młodzi w przedziale wiekowym 18-24 lata.

O maseczkach nie pamiętają zazwyczaj młodzi ludzie
O maseczkach nie pamiętają zazwyczaj młodzi ludzie (WP)

Największą odpowiedzialnością ponownie wykazała się grupa 45+, w której 60 proc. badanych odpowiedziało, że nigdy nie zdjęli maseczki w tych miejscach. Tym razem miejsce zamieszkania nie determinuje zachowania ludzi. Zarówno w dużych i małych miastach, jak i na wsiach połowa ludzi zdejmowała maski mimo nakazu ich noszenia.

3. Czy szczepienia skutecznie chronią przed zachorowaniem na COVID-19?

Interesująco przedstawia się także wiedza Polaków na temat tego, czy szczepienia chronią przed zachorowaniem na COVID-19. 43 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej, a 42 proc. odpowiedzi przeczącej.

(WP)

W istocie szczepionki chronią przed zachorowaniem na COVID-19, ale nie w 100 proc. Z najnowszych badań wynika, że dwie dawki szczepionki oparte na technologii mRNA (Pfizer, Moderna) chronią przed zachorowaniem w 90-85 proc., jednak z czasem ta skuteczność spada.

Szczepionki wektorowe również chronią przed zachorowaniem w 72-68 proc. Oznacza to, że mimo szczepienia można zachorować, jednak nie to jest najważniejszym celem szczepień.

- Widzimy, że skuteczność spada, choć spada umiarkowanie, ale nadal utrzymuje się wysoka ochrona przed objawowym COVID-19. Pamiętajmy, że ochrona przed hospitalizacją, ciężkim przebiegiem czy zgonem z powodu COVID-19 to ponad 90 proc. (dla Pfizera - 96 proc. i 92 proc. dla AstraZeneki) i to jest najważniejsze – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek.

Lekarz dodaje, że do zachorowań wśród zaszczepionych przyczynił się wariant Delta, który charakteryzuje się bardzo dużym ładunkiem wirusa oraz znacznie większą zakaźnością niż poprzednie warianty.

- Wariant Delta w porównaniu do podstawowego może charakteryzować się znacznie większym ładunkiem wirusa, nawet ponad 1200 razy większym – informuje ekspert.

4. Dlaczego warto się szczepić?

Eksperci nieustannie podkreślają, że mimo iż można zachorować na COVID-19 po przyjęciu preparatu, to najważniejszy jest fakt, że szczepienia minimalizują ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i hospitalizacji.

- Zebrane od początku 2021 r. dane pokazują, że osoby zaszczepione w znakomitej większości łagodnie przechodzą zakażenie. Przypadków, które kończą się tragicznie mimo przyjęcia szczepionki, jest bardzo mało – dodaje dr Krajewski.

Ale to niejedyna korzyść z przyjęcia szczepionki.

- W "The Lancet" ukazała się praca, której wyniki badań wskazują, że u osób, u których pomimo pełnego szczepienia rozwinie się COVID-19, szanse na wystąpienie objawów trwających dłużej niż cztery tygodnie są zmniejszone o połowę – podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z UMCS w Lublinie.

Badanie opublikowane w magazynie medycznym pokazuje, że odsetek osób, które były w pełni zaszczepione i miały objawowy COVID-19, jest bardzo niski.

Dodatkowo u połowy z nich nie występowały później dolegliwości związane z tzw. long COVID, takie jak uporczywe zmęczenie, problemy z pamięcią czy stany depresyjne.

- To istotna różnica, która oznacza, że objawy long COVID ujawniają się dwa razy rzadziej u osób, które były w pełni zaszczepione i mimo to zachorowały – podsumowuje prof. Szuster-Ciesielska.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

W piątek 24 września resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 813 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: lubelskim (132), mazowieckim (118), podlaskim (66).

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze