Badanie dowodzi, że regularny seks poprawia pamięć młodych kobiet

Zespół naukowców z Uniwersytetu McGill w Kanadzie znalazł dowody, które sugerują, że młode kobiety, które są zaangażowane w swoje życie seksualne odznaczają się poprawą pamięci.

W artykule opublikowanym w „Archives of Sexual Behavior”, naukowcy przedstawili swoje badania, które obejmowały wyniki ankiet dotyczących życia seksualnego kobiet i wyniki z ich testów pamięci.

Wcześniejsze badania wykazały, że częsty seks prowadzi do lepszej pamięci u młodych mężczyzn, a także u samców innych gatunków. W nowym badaniu, naukowcy starali się dowiedzieć, czy to samo może być prawdziwe w odniesieniu do młodych kobiet.

Najnowsze badania dowodzą, że regularny seks wpływa na poprawę pamięci u młodych kobiet
Najnowsze badania dowodzą, że regularny seks wpływa na poprawę pamięci u młodych kobiet (123rf)

Aby to sprawdzić, naukowcy poprosili o pomoc 78 młodych kobiet w wieku od 18 do 29 lat. Każda z nich została poproszona o wypełnienie kwestionariusza, a następnie została poddana szeregowi badań mających na celu zmierzenie ich zdolności do zapamiętywania rzeczy. Testy obejmowały ocenę zdolności zapamiętywania twarzy, słów i obrazów, które im przedstawiano.

Naukowcy donoszą, że lepiej wypadły w testach kobiety, które poinformowały, że częściej uprawiają seks w porównaniu z tymi, które robiły to rzadziej. Naukowcy zauważyli również, że poprawa nastąpiła zarówno w zapamiętywaniu twarzy i słów, ale wyniki były o wiele bardziej wyraźne w słowach.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

Wcześniejsze badania sugerują, że neurogenezy w hipokampie okazały się być zaangażowane w proces zapamiętywania, w szczególności, gdy chodzi o ustną komunikację. Dodatkowo, badacze już wcześniej dowiedli, że częsty seks prowadzi do podwyższenia poziomów neuroprzekaźników związanych z pozytywnymi uczuciami.

Naukowcy wciąż nie mogą powiedzieć na pewno, dlaczego seks może poprawiać pamięć, ale niektóre teorie sugerują, że ma to związek z wysiłkiem fizycznym, co powoduje zwiększony przepływ krwi i podwyższony metabolizm.

Nadal niejasne jest, czy jakość i czas trwania seksu (czy też orgazmu) ma jakikolwiek wymierny wpływ na zachowanie pamięci. Naukowcy dodają, że ich eksperymenty były częścią większego badania, które ma na celu lepsze zrozumienie podstawowej relacji między zachowaniem pamięci i różnymi działaniami.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!
Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty! [6 zdjęć]

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak...

zobacz galerię

Wcześniejsze badania zidentyfikowały szereg czynników, które przyczyniają się do poprawy funkcji poznawczych i pamięci.

Jednym z takich czynników jest częstotliwość współżycia. Wykazano, że człowiek wykazuje lepszą pamięć przedstawionych przedmiotów poprzez zwiększenie neurogenezy w zakręcie zębatym hipokampa. Jednak badania oceniające potencjalne korzyści wynikające z udanego życia seksualnego na funkcje pamięci u młodych kobiet są zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, która jest nieobecna w literaturze.

Obecne badanie zatem sprawdziło, czy częstotliwość współżycia seksualnego była związana z funkcją pamięci u młodych zdrowych studentek.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!
Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty! [6 zdjęć]

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak...

zobacz galerię

Aby określić, czy zmiana regularności stosunków płciowych byłaby związana z wydajnością pamięci, naukowcy poprosili 78 heteroseksualnych kobiet w wieku 18-29 lat o ukończenie skomputeryzowanych sprawdzianów pamięci, składających się z abstrakcyjnych słów i neutralnych twarzy.

Wyniki wykazały, że częstość uprawianego seksu była dodatnio związana z wynikami pamięci wobec abstrakcyjnych słów, lecz nie twarzy. Ponieważ pamięć słów zależy w dużej mierze od hipokampa, może  to sugerować, że neurogenezy w hipokampie są większe u tych kobiet o bardziej bujnym życiu seksualnym.

Reasumując, wyniki te sugerują, że seks rzeczywiście może mieć korzystny wpływ na funkcje pamięci u zdrowych młodych kobiet.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy