Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw grypie nie przynosi praktycznie żadnych korzyści osobom najbardziej podatnym na zachorowanie

Avatar placeholder
08.11.2018 09:26
Szczepienia na grypę nie zawsze gwarantują ochronę przed zachorowaniem
Szczepienia na grypę nie zawsze gwarantują ochronę przed zachorowaniem (Shutterstock)

Ostatnie badanie opublikowane w czasopiśmie "Vaccine" wykazało, że skuteczność szczepionek może się znacznie różnić w zależności od wieku pacjenta.

Autorzy badania chcieli potwierdzić skuteczność szczepionek przeciw grypie, tymczasem doszli do niespodziewanego wniosku: nie są one zbyt przydatne wśród osób uważanych za bardziej narażone na zachorowanie.

Nawet Amerykańska Agencja Epidemiologiczna (CDC) doskonale zdaje sobie sprawę z tej dychotomii: eksperci zauważają, że szczepionki działają najlepiej u zdrowych osób dorosłych oraz dzieci. Jak dodają, seniorzy ze słabszymi systemami odpornościowymi często wykazują mniejszą ochronną odpowiedź immunologiczną po szczepieniu przeciw grypie niż młodsi, zdrowsi ludzie. Może to doprowadzić do obniżenia skuteczności szczepionek u tych osób.

Analiza była efektem pracy międzynarodowego zespołu badawczego, kierowanego przez naukowców z Uniwersytetu Nottingham. Okazało się, że szczepionki mają niewiele do zaoferowania osobom powyżej 50. roku życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"
Według najnowszych badań szczepienia na grypę osób starszych nie dają oczekiwanych efektów
Według najnowszych badań szczepienia na grypę osób starszych nie dają oczekiwanych efektów (Shutterstock)

Naukowcy twierdzą, że może to wynikać z faktu, że dorośli częściej mają już rozwinięte przeciwciała przeciwko danemu szczepowi wirusa grypy. Jednocześnie zauważają, że w tej grupie wiekowej jest najmniejszy odsetek zakażeń wirusem.

Podobnych badań podjęły się Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), które miały ostatecznie dowieść skuteczności szczepionek u osób w podeszłym wieku, jednak uzyskane wyniki były odwrotne. Niezależnie od tego, w jaki sposób próbowano udowodnić tezę, szczepionki nie przynosiły wymiernych korzyści seniorom.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badania wykazały również, że szczepionki mogą nie być skuteczne w przypadku najmłodszych pacjentów. Przegląd Cochrane Collaboration z 2012 r. stwierdził, że zapobiegają one grypie u dzieci w wieku poniżej 2 lat w podobnym stopniu jak placebo.

Analiza grupy Cochrane wskazuje również, że u dzieci poniżej 2. roku życia szczepienia zmniejszały całkowite ryzyko wystąpienia grypy o zaledwie 3,6 proc.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze