Trwa ładowanie...

Badanie odkryło, że presja w miejscu pracy wpływa na wydajność pracowników

Avatar placeholder
24.01.2017 10:37
Badanie odkryło, że presja w miejscu pracy wpływa na wydajność pracowników
Badanie odkryło, że presja w miejscu pracy wpływa na wydajność pracowników

Nowe badania wykazały, że obecność w pracy współpracowników o wysokiej wydajności może poprawić wydajność danej osoby, co znacząco zwiększa jej zarobki.

Naukowcy z Uniwersytetu York i Centrum Badań i Analiz Migracji przy University College London (UCL), stwierdzili, że w zawodach o niskich kwalifikacjach, wzrost o 10 proc. średniej wydajności współpracowników podnosi płacę pracownika o prawie jeden proc.

Naukowcy twierdzą, że jest to najprawdopodobniej napędzane przez wzrost produktywności z powodu presji, aby nadążyć za lepszymi współpracownikami.

Na potrzeby badań naukowcy przyjrzeli się ewidencji płac milionów pracowników i wszystkich ich współpracowników w ciągu 15 lat wśród wszystkich 330 zawodów w dużej metropolii Niemiec na podstawie danych agencji odpowiedzialnej za ubezpieczenia społeczne.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Oczekiwaliśmy, że pewne pozytywne praktyki powinny być przejęte przez współpracowników, a w rzeczywistości wiedzieliśmy z wcześniejszych badań, że taki wpływ istnieje dla określonych zawodów" - powiedział dr Thomas Cornelissen, badacz na Wydziale Ekonomii na Uniwersytecie York.

Naukowcy twierdzą, że wzrost wydajności pracownika związany z presją w pracy nie dotyczy zawodów, gdzie wymagane są wysokie kwalifikacje
Naukowcy twierdzą, że wzrost wydajności pracownika związany z presją w pracy nie dotyczy zawodów, gdzie wymagane są wysokie kwalifikacje

Na przykład, badania wykazały, że kasjerzy w supermarketach w USA skanowali produkty handlowe szybciej, kiedy pracowali na te same zmiany, co pracownicy, którzy robili to wyjątkowo szybko. Nasze badania wykazały, że efekt ten nie był wyjątkowy dla pracowników sklepów, ale ma zastosowanie w wielu nisko wykwalifikowanych zawodach, takich jak kelnerzy, pracownicy hurtowni oraz pomocnicy w gospodarstwach rolnych.

"Co więcej, nasze wyniki pokazują, że poprawa wydajności ze względu na jakość współpracownika podnosi płace pracownika, czyli coś, co nie było wcześniej analizowane" – dodaje.

Naukowcy zauważają, że nie wiadomo było do tej pory, czy poprawa wydajności spowodowana była uczeniem się od kolegów, czy miało to większy związek z presją, aby za nimi nadążyć. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, naukowcy postanowili się przyjrzeć, co się stało z wysoką wydajnością, gdy współpracownik opuścił firmę.

Naukowcy spekulowali, że jeśli uczenie się od kolegów było wyjaśnieniem pozytywnego wpływu na wydajność, spodziewano się, że pozostali pracownicy będą utrzymywać swoją dużą wydajność po tym, jak opuścił on firmę.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednakże dane sugerują, że było odwrotnie. Naukowcy odkryli, że pozostali pracownicy mieli tendencję do zmniejszenia wydajności, co sugeruje, że wzrost produktywności jest ściślej powiązany z presją, która się zmniejsza, gdy dobrzy pracownicy się zwalniają.

Ta sama zasada nie występuje jednak w wysoko wykwalifikowanych zawodach, takich jak prawnicy, lekarze i architekci. Naukowcy postawili hipotezę, że powodem tego może być to, że nie jest tak łatwo obserwować i naśladować pracę innych współpracowników w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. Oznacza to, że pracownicy nie zawsze wiedzą, co każdy z nich robi i co jest potrzebne do osiągnięcia określonych celów.

Odkrycia sugerują, że jest mniejsza presja społeczna w zawodach o wysokich kwalifikacjach w porównaniu do zawodów o niskich kwalifikacjach.

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy
15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy [15 zdjęć]

Znudzenie obowiązkami zawodowymi jest dość powszechne. Nawet osoby, które lubią swoją pracę, po pewnym

zobacz galerię

"Istnieje wiele wyzwań w prowadzeniu tego typu badań, takie jak struktura firmy, precyzyjne określenie zależności przyczyny i skutku pomiędzy współpracownikami i znalezienie miary dobrych i słabych wyników" - dodał Cornelissen. "Im więcej danych dotyczących rynku pracy przeanalizujemy, tym bardziej jest prawdopodobne, że zaczniemy widzieć wspólne tendencje".

Zauważył również, że wyniki badań mogą być zastosowane w wielu dziedzinach w firmach, takich jak praca zdalna, praca przy projektowaniu pomieszczeń biurowych oraz szkoleniach.

"Praca w domu na przykład jest powszechnie uważane za dobrą, ale jeśli współpracownicy są tak ważni, jak sądzimy, może nie być ona najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich" - powiedział.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "American Economic Review".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze