Trwa ładowanie...

Otyłość zwiększa ryzyko raka macicy. "Wszystko przez wysoki poziom estrogenu"

Avatar placeholder
10.10.2021 11:34
Otyłość zwiększa ryzyko raka macicy
Otyłość zwiększa ryzyko raka macicy (Getty Images)

W ciągu ostatniej dekady diametralnie wzrosła liczba przypadków raka endometrium, czyli trzonu macicy. Tylko w USA ten rodzaj raka co roku diagnozuje się u ponad 60 tys. kobiet. W Polsce diagnozuje się ok. 2,5 tys. rocznie. Naukowcy zaobserwowali, że najczęściej ten nowotwór występuje u kobiet otyłych.

spis treści

1. Raka macicy powoduje nadwaga?

Rak endometrium (rak błony śluzowej trzonu macicy), to nowotwór złośliwy. Jest drugim po raku szyjki macicy najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym układu rozrodczego. W ostatnich latach rośnie liczba przypadków endometrium. Zdaniem naukowców może to być skorelowane z otyłością.

Otyłość zwiększa ryzyko raka macicy
Otyłość zwiększa ryzyko raka macicy (Getty Images)
Zobacz film: "Czynnik, który zwiększa ryzyko choroby alzheimera"

"Większość raków endometrium rozwija się i rośnie w odpowiedzi na poziom estrogenu. Otyłość zwiększa poziom estrogenu, a im wyższy poziom estrogenu, tym większe ryzyko" - opowiada dr Jamie Bakkum-Gamez, ginekolog-onkolog z USA.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest terapia hormonalna. "Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą opartą wyłącznie na estrogenach, są bardziej narażone na raka endometrium" - uważa dr Bakkum-Gamez. Ekspert zwraca uwagę, że średni wiek kobiet, u których zdiagnozowano raka endometrium, wynosi 60 lat. Ryzyko wystąpienia raka jest jednak mniejsze, gdy do schematu zastępczej terapii hormonalnej jest włączany progesteron.

2. Rak endometrium. Grupa ryzyka

"Inne choroby, które wpływają na poziom estrogenu i progesteronu w organizmie, również mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka endometrium u kobiet, ponieważ wahania poziomów tych hormonów mogą powodować zmiany w endometrium" - podkreśla dr Bakkum-Gamez.

Schorzenia, które mogą zwiększać ryzyko raka endometrium:

  • zespół policystycznych jajników
  • cukrzyca
  • nadciśnienie krwi
  • wysoki poziom cholesterolu

Również kobiety, które przechodzą menopauzę w późniejszym wieku, są bardziej narażone. Najczęstszym objawem raka endometrium jest nieprawidłowe krwawienie z pochwy.

3. Badania w kierunku raka macicy

W tej chwili nie są dostępne żadne testy przesiewowe w kierunku raka trzonu macicy. Dopiero kiedy pojawią się objawy, są pobierane próbki tkanki w celu badania lub biopsji.

Naukowcy mają jednak nadzieję znaleźć nowy, mniej inwazyjny sposób badania. Dr Bakkum-Gamez pracuje nad stworzeniem tamponu do wykrywania raka endometrium na jego najwcześniejszych etapach. Im wcześniej zdiagnozowany zostanie, tym większa szansa na wyleczenie.

"Wyniki badania są obiecujące, a obecnie trwają większe testy kliniczne" - mówi dr Bakkum-Gamez.

Zdaniem eksperta profilaktyką jest prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym diety i ćwiczeń. "Wiemy, że dobre odżywianie, ćwiczenia i utrzymanie prawidłowej masy ciała mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszystkich nowotworów" - podkreśla dr Bakkum-Gamez.

Zobacz również: Aktorka myślała, że to początki Alzheimera. Menopauza wywołała u niej zanik pamięci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze