Trwa ładowanie...

Badanie porównuje syndrom chronicznego zmęczenia do hibernacji

Avatar placeholder
06.12.2016 21:11
Badanie porównuje syndrom chronicznego zmęczenia do hibernacji
Badanie porównuje syndrom chronicznego zmęczenia do hibernacji

Badania miały na celu poszukiwanie biomarkerów w zespole chronicznego zmęczenia, które stanowią „metaboliczną sygnaturę”, która przypomina hibernację zwierząt.

Ciągłe zmęczenie może być objawem schorzenia zwanego zespołem chronicznego zmęczenia
Ciągłe zmęczenie może być objawem schorzenia zwanego zespołem chronicznego zmęczenia (123RF)

„Według niepublicznych danych, na zespół chronicznego zmęczenia (CFS) cierpi około 2,5 miliona ludzi w Stanach Zjednoczonych, ale nigdy głośno schorzenie to nie zostało wskazane jako choroba” – mówi Ariana Eunjung Cha z Urzędu w Waszyngtonie. W Polsce na CFS cierpi 100 tys. osób, głównie kobiety.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Stan ten charakteryzuje się uczuciem ciężkiego zmęczenia i innymi objawami, takimi jak bóle głowy i problemy z pamięcią. Dlatego też osoby, które cierpią na to schorzenie często słyszą, że ich objawy nie stanowią zagrożenia i tkwią tylko w ich głowach.

Nowe badania wskazują, że ludzie mogą być w stanie wejść w pewnego rodzaju rodzaj stan hibernacji – pisze Ariana Eunjung Cha.

Niektóre stworzenia, takie jak nietoperze i węże, posiadają umiejętność przejścia w tzw. tryb oszczędzania energii, czyli hibernację. "Temperatura ich ciała spada, metabolizm spowalnia, a zużycie tlenu jest ograniczone do minimalnych ilości. Ta podstawowa adaptacja pomaga im przetrwać w najtrudniejszych warunkach środowiskowych" - dodaje Cha.

Czy zespół chronicznego zmęczenia to stan podobny do hibernacji? Nowe badania prowadzone przez Roberta K. Naviaux z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego dotyczyły badania przemian metabolicznych w organizmach osób cierpiących na CFS i grupy kontrolnej pozbawionej tego schorzenia.

Naviaux przeanalizował 612 różnych metabolitów, które są substancjami pośrednimi przemian metabolicznych, takie jak glukoza. Okazało się, że poziom metabolitów u osób z CFS jest o 80 procent niższy niż u osób zdrowych. Ponadto stwierdzono nieprawidłowości w 20 szlakach metabolicznych w organizmach tych osób.

Naukowcy porównali to do "trwania w stanie nicości". **W obliczu stresu, takiego jak głód, zimno czy obecność w środowisku toksycznym, przemiany metaboliczne spowalniają, co stanowi naturalny mechanizm przetrwania**.

Uczony dodaje, że choć nie wierzy w to, że zespół chronicznego zmęczenia stanowi pewną formę hibernacji, to widzi, że odpowiedź metaboliczna w tym stanie jest podobna do tej, którą obserwuje się u zwierząt w trakcie hibernacji.

„Należy teraz powtórzyć wyniki i potwierdzić je. Może to być ogromną szansą dla osób z CFS” – mówi Ronald Davis, szef Genetycznego Ośrodka Technologicznego na Uniwersytecie Stanforda. Jest to dla niego ważne, ponieważ jego syn niegdyś bardzo energiczny, żywiołowy i ambitny, zapadł na zespół chronicznego zmęczenia do tego stopnia, że nie jest w stanie chodzić, mówić, ani jeść.

Wszystko wskazuje na to, że odnalezienie biomarkera w CFS stanowi ogromną szansę na przywrócenie i ułatwienie życia milionom ludzi, których objawy mogą wydawać się błache, lecz są objawem poważnego schorzenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze