Badanie węchu może być użyteczne w diagnostyce wczesnych stanów choroby Alzheimera

Testy, które mierzą węch mogą wkrótce stać się powszechne w gabinetach neurologów. Naukowcy mają coraz więcej dowodów, że zmysł węchu pogarsza się gwałtownie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, a teraz nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pensylwanii, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Alzheimer's Disease” potwierdza, że ​​prosty test węchu może zwiększyć dokładność rozpoznawania tej choroby.

Pierwsze znaki Alzheimera to zaburzenia węchu

Test węchu wydaje się również być użyteczny do diagnozowania łagodnego upośledzenie funkcji poznawczych, które często rozwija się z demencji do Alzheimera w ciągu kilku lat.

Neurolodzy chcą znaleźć nowe sposoby identyfikacji ludzi, którzy są w grupie wysokiego ryzyka i mogą zachorować na alzheimera, ale jeszcze nie wykazują żadnych objawów. Panuje powszechne przekonanie, że leki na Alzheimera które są obecnie w fazie rozwoju, mogą nie działać, kiedy choroba w pełni się rozwinie.

"To ekscytująca możliwość, jeżeli będziemy mogli diagnozować wczesne fazy choroby za mocą badania czułości węchu" - mówi główny autor, dr David R. Roalf,  adiunkt na Wydziale Psychiatrii w na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Roalf i jego współpracownicy wykorzystali prosty, dostępnego w handlu test, znanego jako „Sniffin' Sticks Odor Identification Test”, w którym uczestnicy muszą spróbować zidentyfikować 16 różnych zapachów. W eksperymencie wzięło udział  728 osób w podeszłym wieku, które dodatkowo rozwiązały standardowe testy kognitywne.

Wyniki zostały oceniona przez lekarzy za pomocą szerokiego wachlarza metod neurologicznych, a przez twórców ekspertów uczestnicy zostali umieszczeni w jednej z trzech kategorii:  "zdrowych starszych dorosłych", "osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi" lub "osób z alzheimerem".

Roalf i jego zespół wykorzystał wyniki z testu poznawczego samodzielnie lub w połączeniu z testem zapachowym, aby zobaczyć, jak dobrze zidentyfikowali osoby w każdej kategorii.

Jako naukowcy donoszą, test zapachowy przyczynił się znacząco do podniesienia dokładności diagnostycznej w połączeniu z testem poznawczym.

Na przykład, sam test poznawczy prawidłowo zakwalifikował tylko 75 procent osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, ale liczba ta wzrosła do 87 procent, gdy zostały dodane wyniki badań węchu. Połączenie dwóch testów, umożliwiło również dokładniejszą identyfikację zdrowych osób starszych i osób z chorobą Alzheimera. Połączenie zwiększyło dokładność diagnozowania ludzi z łagodniejszymi  lub bardziej zaawansowanymi zaburzeniami.

"Wyniki te sugerują, że prosty test identyfikacji zapachu może być użytecznym narzędziem uzupełniającym klinicznie diagnozowanie zaburzeń funkcji poznawczych i choroby Alzheimera, a nawet identyfikowanie osób, które są narażone na największe ryzyko pogorszenia stanu"  - mówi Roalf.

Test trwa jednak za długo

Pod wpływem wcześniejszych badań, które powiązały osłabienie węchu z chorobą Alzheimera, lekarze w kilku większych klinikach już zaczęli stosować testy zapachowe w ocenach pacjentów w podeszłym wieku.

Jednym z powodów, dla których praktyka ta nie została jeszcze wprowadzona powszechne jest to, że testy, które wydają się najbardziej przydatne, trwają zbyt długo. Roalf i jego współpracownicy próbują teraz opracować krótszy test, który działałby równie dobrze.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci pamięć, nie poznaje bliskich,...

"Liczymy na skrócenie testu zapachowego, który zwykle trwa od 5 do 8 minut, do 3 minut lub mniej, tak, żeby jednocześnie nie utracić jego przydatności w diagnozowaniu otępienia. Uważamy, że będzie to zachęcać kolejne kliniki neurologiczne, by wprowadziły ten typ badań przesiewowych” – tłumaczy Roalf.

Roalf i jego laboratorium chce także zbadać, czy znaczniki białkowe alzheimera, które są obecne w regionie węchowym mózgu zanim nastąpi demencja, mogą być wykryte w wydzielinie z nosa, w celu zapewnienia jeszcze wcześniejszego ostrzeżenia o procesie chorobowym.

Badania sugerują, że wysoki odsetek osób starszych, które mają zaburzenia poznawcze, nie jest diagnozowany, po części ze względu na brak odpowiednich badań przesiewowych.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...