Trwa ładowanie...

Bakteria Clostridium difficile atakuje polskich pacjentów

 Katarzyna Krupka
25.11.2018 13:49
Bakteria Clostridium difficile atakuje polskich pacjentów
Bakteria Clostridium difficile atakuje polskich pacjentów (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)

Niebezpieczna dla zdrowia i życia bakteria znów pojawiła się w polskich szpitalach. Chorzy powinni być izolowani, ale nie wszystkie szpitale mają wystarczającą liczbę miejsc. Tym sposobem pacjenci zarażają siebie nawzajem, a ich liczba wzrasta w zastraszającym tempie.

Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia
Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia [5 zdjęć]

Jeśli wydaje ci się, że twój wysprzątany na błysk dom to bezpieczne miejsce, bardzo się mylisz. To

zobacz galerię

1. Czy to już epidemia?

Jak podaje "Dziennik Bałtycki", tylu chorych, u których występują objawy zarażenia groźną bakterią Clostridium difficile, jeszcze nigdy nie odnotowano. Obawy lekarzy potwierdzają osoby pracujące w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W wywiadzie udzielonym dla gazety dowiadujemy się, że w zeszłym roku zgłoszono zaledwie dwa ogniska choroby, w tym roku do końca października było ich już około 22. Statystyki są niepokojące, bo wśród ponad 5 tys. osób cierpiących na nieżyty żołądkowo-jelitowe najwięcej, bo aż 960 przypadków zgłoszonych do WSSE w Gdańsku, wywołała właśnie bakteria Clostridium difficile.

Zobacz film: "Poród - kiedy należy udać się do szpitala?"

Warto podkreślić, że aż 920 z nich pojawiło się w gdańskich szpitalach, ale eksperci są zdania, że wiele z różnych powodów może nie być zgłaszanych.

2. Czy bakteria jest groźna?

Clostridium difficile to bakteria wywołująca zapalenie jelita grubego. Najbardziej narażone są osoby starsze przebywające w szpitalach lub domach opieki, ale z roku na rok chorować zaczynają coraz młodsze osoby, które w szpitalach nie przebywały. Istnieją również czynniki, które skutecznie podnoszą ryzyko zarażenia bakterią, takie jak przyjmowanie antybiotyków, chemioterapia, a także otrzymywanie leków zmniejszających odporność.

3. Objawy i leczenie

Głównym objawem zarażenia bakterią jest wodnista biegunka, utrzymująca się nawet do kilku miesięcy. Jeśli choroba ma ciężki przebieg – przy występującym zapaleniu jelita grubego pojawiają się również takie objawy jak: gorączka, bóle brzucha i wzdęcia. Jeśli liczba wypróżnień spada, ale wzdęcia i bóle stają się coraz silniejsze, może to świadczyć o niedrożności i rozszerzeniu jelita grubego, a to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna dla życia chorego.

Najskuteczniejszą metodą, która może potwierdzić lub wykluczyć zarażenie Clostridium difficile, jest badanie stolca. Chorym podaje się antybiotyki w celu pozbycia się bakterii, ale w przypadku niedrożności i rozszerzenia jelita grubego niezbędne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

4. Jak uchronić się przed bakterią?

Bakterią w szpitalach można zarazić się praktycznie wszędzie – może znajdować się na źle umytych talerzach, pościeli, w toaletach, na klamkach, łóżkach, ręcznikach, ubraniach, a także na dłoniach innych pacjentów, pielęgniarek czy lekarzy.

We wszystkich przypadkach zaleca się zwiększone dbanie o higienę – częstsze mycie rąk oraz używanie jednorazowych rękawiczek podczas kontaktów z innymi osobami w szpitalu. Pomieszczenia szpitalne czy toalety powinny być jak najczęściej odkażane specjalnymi środkami dezynfekującymi, chorzy izolowani, a odwiedziny wstrzymane. Niestety wciąż nie są znane sposoby, które mogłyby uchronić przed zarażeniem bakterią poza szpitalem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze