Trwa ładowanie...

Bakteria Clostridium difficile atakuje polskich pacjentów

Niebezpieczna dla zdrowia i życia bakteria znów pojawiła się w polskich szpitalach. Chorzy powinni być izolowani, ale nie wszystkie szpitale mają wystarczającą liczbę miejsc. Tym sposobem pacjenci zarażają siebie nawzajem, a ich liczba wzrasta w zastraszającym tempie.

Zobacz film: "Poród - kiedy należy udać się do szpitala?"

Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia
Pozbądź się ich z domu – dla zdrowia [5 zdjęć]

Jeśli wydaje ci się, że twój wysprzątany na błysk dom to bezpieczne miejsce, bardzo się mylisz. To ogromne...

zobacz galerię

1. Czy to już epidemia?

Jak podaje "Dziennik Bałtycki", tylu chorych, u których występują objawy zarażenia groźną bakterią Clostridium difficile, jeszcze nigdy nie odnotowano. Obawy lekarzy potwierdzają osoby pracujące w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W wywiadzie udzielonym dla gazety dowiadujemy się, że w zeszłym roku zgłoszono zaledwie dwa ogniska choroby, w tym roku do końca października było ich już około 22. Statystyki są niepokojące, bo wśród ponad 5 tys. osób cierpiących na nieżyty żołądkowo-jelitowe najwięcej, bo aż 960 przypadków zgłoszonych do WSSE w Gdańsku, wywołała właśnie bakteria Clostridium difficile.

Warto podkreślić, że aż 920 z nich pojawiło się w gdańskich szpitalach, ale eksperci są zdania, że wiele z różnych powodów może nie być zgłaszanych.

2. Czy bakteria jest groźna?

Clostridium difficile to bakteria wywołująca zapalenie jelita grubego. Najbardziej narażone są osoby starsze przebywające w szpitalach lub domach opieki, ale z roku na rok chorować zaczynają coraz młodsze osoby, które w szpitalach nie przebywały. Istnieją również czynniki, które skutecznie podnoszą ryzyko zarażenia bakterią, takie jak przyjmowanie antybiotyków, chemioterapia, a także otrzymywanie leków zmniejszających odporność.

3. Objawy i leczenie

Głównym objawem zarażenia bakterią jest wodnista biegunka, utrzymująca się nawet do kilku miesięcy. Jeśli choroba ma ciężki przebieg – przy występującym zapaleniu jelita grubego pojawiają się również takie objawy jak: gorączka, bóle brzucha i wzdęcia. Jeśli liczba wypróżnień spada, ale wzdęcia i bóle stają się coraz silniejsze, może to świadczyć o niedrożności i rozszerzeniu jelita grubego, a to sytuacja wyjątkowo niebezpieczna dla życia chorego.

Najskuteczniejszą metodą, która może potwierdzić lub wykluczyć zarażenie Clostridium difficile, jest badanie stolca. Chorym podaje się antybiotyki w celu pozbycia się bakterii, ale w przypadku niedrożności i rozszerzenia jelita grubego niezbędne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

4. Jak uchronić się przed bakterią?

Bakterią w szpitalach można zarazić się praktycznie wszędzie – może znajdować się na źle umytych talerzach, pościeli, w toaletach, na klamkach, łóżkach, ręcznikach, ubraniach, a także na dłoniach innych pacjentów, pielęgniarek czy lekarzy.

We wszystkich przypadkach zaleca się zwiększone dbanie o higienę – częstsze mycie rąk oraz używanie jednorazowych rękawiczek podczas kontaktów z innymi osobami w szpitalu. Pomieszczenia szpitalne czy toalety powinny być jak najczęściej odkażane specjalnymi środkami dezynfekującymi, chorzy izolowani, a odwiedziny wstrzymane. Niestety wciąż nie są znane sposoby, które mogłyby uchronić przed zarażeniem bakterią poza szpitalem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.