Bakterie pomogą w leczeniu chorób skóry

Według najnowszych badań, niektóre bakterie znajdujące się na naszej skórze, wydzielają specyficzne enzymy oraz antyoksydanty, które nie tylko pozwalają im przeżyć, ale także mogą nas uchronić przed różnymi chorobami.

Doświadczenie przeprowadzone na Uniwersytecie Lund w Szwecji i zostało opublikowane w magazynie „Scientific Reports” szczegółowo opisując rolę bakterii Propionibacterium acnes.

Doktor Rolf Lood z Kliniki Lund wyjaśnia, że „po raz pierwszy bakterię Propionibacterium acnes wykryto u pacjenta z trądzikiem - stąd jej nazwa, ale jej rola w patogenezie tej choroby pozostaje nadal nie do końca poznana”.

Bakteria ta, jak wiele innych mikroorganizmów, żyje w zgodzie z ludzkim organizmem (jest to tak zwany mikrobiom). Staje się jasne, że pośrednio jesteśmy zależni od tych bakterii, tak jak ich życie zależy od nas - dajemy im środowisko do życia. Dla ludzi korzyści są wymierne - produkują one niektóre witaminy, których nasz organizm sam nie potrafi zsyntetyzować.

Czy bakterie pomogą w leczeniu chorób skóry?
Czy bakterie pomogą w leczeniu chorób skóry? (123RF)

Dodatkowo uczą one nasz układ immunologiczny, jak rozpoznawać niebezpieczne patogeny i pomagają wyprodukować przeciwzapalne komponenty. Coraz więcej dowodów na to, że zmiany w składzie naszej mikroflory mogą być przyczyną niektórych chorób - wszelkie manipulacje w ich składzie mogą być sposobem na leczenie niektórych schorzeń. Jak zaznaczają naukowcy, rola skórnych bakterii jest słabo poznana.

Według badań, Propionibacterium acnes, wydziela enzym o nazwie RoxP, który chroni przed tak zwanym stresem oksydacyjnym. Komplet eksperymentów, w tym prowadzonych na ludzkiej skórze dowodzi, że RoxP jest zdolny do niszczenia wolnych rodników i chroni komórki przed oksydacją. „Według aktualnego stanu wiedzy, to pierwszy zewnątrzkomórkowy enzym o działaniu antyoksydacyjnym” - zaznacza dr Rolf.

Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?
Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć? [6 zdjęć]

Trądzik w wieku dorosłym jest w dzisiejszych czasach dość powszechny, zwłaszcza u kobiet między 25. a...

zobacz galerię

Typowym przykładem uszkodzeń spowodowanych przez stres oksydacyjny jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe - może to mieć związek z różnymi chorobami skóry, włączając w to łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, a nawet raka skóry. Wygląda na to, że właściwości antyoksydacyjne RoxP są tak silne jak witaminy C lub E.

Propionibacterium acnes to jedna z najczęstszych bakterii występujących na skórze człowieka, zarówno tej zdrowej jak i chorej. Czy RoxP może okazać się pomocne w leczeniu chorób skóry?

„Na to wygląda" - mówi dr Rolf Lood. "Białko RoxP jest ważne dla bakterii, aby przeżyły, ale ma także duże korzyści dla nas, ludzi”. Grupa badaczy planuje także eksperymenty prowadzone w szpitalach, mające wykazać, czy istnieje związek między ilością RoxP, a uszkodzeniem skóry i stanem przedrakowym, nazywanym rogowaceniem słonecznym.

W planach są również badania prowadzone na zwierzętach, określające, czy stosowanie RoxP w celach terapeutycznych znajdzie zastosowanie w najbliższych latach. Doktor Leed optymistycznie patrzy w przyszłość - jeśli okaże się, że wyniki badań będą pozytywne istnieje nadzieja na wykorzystanie RoxP w leczeniu na przykład łuszczycy czy też atopowego zapalenia skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy