Trwa ładowanie...

Objawy Barszczu Sosnowskiego - działanie, poparzenie

Barszcz Sosnowskiego to rodzaj rośliny zielnej pochodzącej z rodziny selerowatych (Apiaceae), jest ona bardzo toksyczna i stanowi poważne zagrożenie dla organizmu człowieka. Kontakt z nią może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, będącego objawem Barszczu Sosnowskiego, a w skrajnych przypadkach także śmierci. Niebezpieczny chwast doczekał się niechlubnego określenia - „zemsta Stalina”. Nazwa "barszcz Sosnowskiego" wzięła się od nazwiska polskiego badacza flory, który odkrył roślinę na Kaukazie. Roślina została sprowadzona na tereny środkowej i wschodniej Europu z terenów Kaukazu w latach 50. Kiedyś dawny „przysmak” dla bydła, dziś bolączka i zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - poparzenia"

spis treści

1. Objawy Barszczu Sosnowskiego - działanie

Barszcz Sosnowskiego wykazuje silne działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości i objawy Barszczu Sosnowskiego aktywują się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Barszcz Sosnowskiego osiąga od jednego do czterech metrów wysokości. To klasyfikuje barszcz, jako jedną z największych roślin zielnych w Europie! Mylące i potencjalnie niebezpieczne może być to, iż roślina bywa mylona z kwiatami kopru. Barszcz Sosnowskiego występuje praktycznie na terenie całej Polski, szczególnie na Podhalu. Głównymi miejscami rozwoju tej rośliny są łąki, pola a także przydrożne rowy.

Barszcz Sosnowskiego/123rf
Barszcz Sosnowskiego/123rf

2. Objawy Barszczu Sosnowskiego - poparzenie

Objawy Barszczu Sosnowskiego mogą powodować lżejsze i poważniejsze szkody dla organizmu. I tak, łagodne poparzenie może skutkować niegroźną wysypką i zaczerwienieniem, jednak w poważniejszych przypadkach może nawet dojść do oparzenia III stopnia z sączącymi się pęcherzami i otwartymi, trudno gojącymi się ranami, będącymi objawami Barszczu Sosnowskiego.

Objawy oparzeń nie są widoczne od razu, pojawiają się dopiero po kilku godzinach od kontaktu z rośliną. Intensywność objawów Barszczu Sosnowskiego zależy od wrażliwości skóry konkretnej osoby, od słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz wilgotności powietrza.

Trujące rośliny doniczkowe – czy masz je w swoim domu?
Trujące rośliny doniczkowe – czy masz je w swoim domu? [7 zdjęć]

Kwiaty doniczkowe znajdują się w prawie każdym domu. Rośliny nie tylko ożywiają i upiększają wnętrza,...

zobacz galerię

Pierwszym objawem Barszczu Sosnowskiego, w postaci poparzenia jest zaczerwienienie (erythema), następnie dochodzi do powstania pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem (oedema) (te dolegliwości mogą nasilać się w ciągu 24 godzin, a stan zapalny może utrzymywać się nawet do 3 dni). Poparzeniu mogą towarzyszyć takie objawy Barszczu Sosnowskiego jak: dotkliwy ból i świąd, podrażnienie dróg oddechowych, nudności, wymioty, ból głowy a także zapalenie spojówek.  Po siedmiu dniach miejsca podrażnione Barszczem Sosnowskiego ciemnieją i pojawia się na nich hiperpigmentacja.

Taki stan może utrzymywać aż do kilku miesięcy. Roślina stanowi ogromne zagrożenie dla alergików, dla których kontakt ze szkodliwych chwastem, może zakończyć się objawami Barszczu Sosnowskiego, takimi jak owrzodzenie, martwica tkanek a w skrajnych przypadkach – amputacja.

Co warto wiedzieć

Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje poważne zmiany skórne. Szkodliwa substancja rozprzestrzenia się w sprzyjających okolicznościach, jakimi są - wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, warto pamiętać, że samo przebywanie w pobliżu rośliny może być szkodliwe dla zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.