Trwa ładowanie...

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. To jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce

 Monika Suszek
21.12.2018 11:31
Trujący barszcz Sosnowskiego
Trujący barszcz Sosnowskiego (Facebook )

Nazywany jest również "zemstą Stalina". Niektórzy mylą go z wyrośniętym koprem. Pomyłka może być bardzo groźna. Wywołuje reakcje porównywalne do poparzeń nawet III stopnia. O czym mowa? Barszcz Sosnowskiego to jedna z najbardziej toksycznych roślin występujących w Polsce. - Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. U nich oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą stać się nawet przyczyną śmierci – mówi dermatolog dr Ewa Chlebus.

Barszcz Sosnowskiego może powodować groźne poparzenia
Barszcz Sosnowskiego może powodować groźne poparzenia

Zaczerwienienie, swędzenia, bąble, a nawet głębokie, bolesne owrzodzenia pozostawiające głębokie blizny i tzw. bielactwo. Tak może się skończyć kontakt z rośliną. A przypadków poparzeń jest coraz więcej. Nasz czytelnik Rajmund z Kaszub donosi:

"Barszcz Sosnowskiego zaatakował w rejonie jeziora Tuchomskiego. To leśna droga między Warznem a Warzenkiem. Aliens VII. Jest go coraz więcej!!!"

Zobacz film: "Zabójcy z twojego ogrodu"

"Poparzyłam BS dekolt. pierwszy objaw: swędzenie/pieczenie. Po około 24 godzinach niewielkie zaczerwienienie. Po wyjściu na słońce powiększyło się. Z każdym dniem było gorzej. Po 3 dniach cały dekolt w bąblach. Każdy bąbel wypełniony płynem. Czwartego dnia bąble zaczęły pękać. Minął ponad tydzień - na dekolcie jeden wielki strup. Teraz już prawie nie swędzi, ale zanim te bąble popękały - swędziało pioruńsko! piekło! Cholernie bolało. Nie mogłam spać w nocy! Leczenie: aerius 1x1, dexapolcort do 3x dziennie, wit C, wapno. W tej chwili znów mnie boli, bo skórę mam strasznie wysuszoną i w strupach. Wszystko wytrzymam, oby tylko nie zostały blizny :(" - tak poparzenie przez barszcz Sosnowskiego opisuje jedna z internautek (zachowano pisownię oryginalną - przyp. red.).

Barszcz Sosnowskiego i pokrewne mu rośliny, takie jak barszcz olbrzymi, to jedne z najniebezpieczniejszych roślin występujących w Polsce. Zagrożeniem jest szczególnie wtedy, kiedy występuje wysoka temperatura i wilgoć. Nawet przejście obok rośliny może wywołać poparzenia. Barszcz Sosnowskiego rośnie najczęściej przy ścieżkach, drogach, w miejscach nasłonecznionych.

1. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Wyróżnia się rozmiarem. Dorasta nawet do 2,5 m wyskości. Drugą bardzo charakterystyczną cechą są jego liście - pierzastodzielne o średnicy do 150 cm.

Warto przyjrzeć się łodydze. Jest pusta w środku, ma głębokie, podłużne bruzdy. W górnej części jest zielona, w dolnej ma rdzawe plamki.

Barszcz olbrzymi to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie rosną w Polsce
Barszcz olbrzymi to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie rosną w Polsce

- To roślina, która w ubiegłym wieku była sprowadzona do Polski jako doskonały komponent do pasz. Dość łatwo się rozmnaża. Z kwiatostanu wydobywają się nasiona, których okres dojrzewania przypada na lipiec, zwłaszcza drugą jego połowę. W Polsce ma doskonałe warunki do funkcjonowania – mówi WP abcZdrowie Wojciech Podstolski, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

To musisz wiedzieć:

Jakie są objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego?

2. Jak działa barszcz Sosnowskiego?

- W jego soku występuje szereg związków toksycznych. Ich szczególną właściwością jest duża łatwość łączenia się z DNA - mówi Wojciech Podstolski z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, w parkach, nad brzegami rzek i jezior oraz w ogrodach
Barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, w parkach, nad brzegami rzek i jezior oraz w ogrodach (Facebook)

Jak dodaje pracownik Ogrodu Botanicznego UW, do poparzenia dochodzi szczególnie łatwo, gdy na zewnątrz mamy słoneczną pogodę. Pierwszym objawem, łatwym do zlekceważenia, jest zaczerwienienie i szczypanie. Potem pojawiają się na skórze bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany.

- Toksyczne substancje działają nie tylko w bezpośrednim kontakcie ze skórą, ale, szczególnie w upalne i wilgotne dni, unoszą się w powietrzu i osadzają na wilgotnym podłożu takim jak ludzka skóra. Dlatego wystarczy przechodzić koło stanowiska barszczu Sosnowskiego, by doznać oparzeń – dodaje.

Sprawdź koniecznie:

Masz te rośliny w domu? Uważaj są niebezpieczne

3. Co robić w przypadku oparzeń?

Przede wszystkim, nawet w razie podejrzenia kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba umyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Koniecznie unikać słońca. To bardzo ważne, bo promieniowanie słoneczne przyspiesza toksyczne działanie barszczu Sosnowskiego.

- Jeśli pojawią się objawy oparzeń, trzeba niezwłocznie iść do lekarza. Dotyczy to wszystkich, bo rany mogą być głębokie i źle się goić. Co więcej, szczególnie zagrożone są dzieci i osoby cierpiące na przewlekłe choroby. U nich oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą stać się nawet przyczyną śmierci – mówi dermatolog dr Ewa Chlebus.

6 leczniczych roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu
6 leczniczych roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu [7 zdjęć]

W wielu domach rośliny doniczkowe dekorują wnętrza. Dbamy o nie, przycinamy, zmieniamy im ziemię, podlewamy.

zobacz galerię

Jak dodaje ekspert, leczenie polega na smarowaniu miejsca oparzonego maścią sterydową, a następnie trzeba chronić skórę kremem przeciwsłonecznym.

To włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję
To włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję

4. W jaki sposób usunąć barszcz Sosnowskiego?

- Jeżeli barszcz Sosnowskiego występuje na terenach miejskich, należy zawiadomić straż miejską. Funkcjonariusze zabezpieczają teren, a utylizacją rośliny zajmują się miejscy architekci zieleni – mówi Ryszarda Bańka z biura prasowego Straży Miejskiej w Lublinie.

A co się dzieje, jeżeli roślina rośnie na prywatnej posesji? - W tej sytuacji informujemy właściciela, jak bezpiecznie usunąć barszcz Sosnowskiego. Tu pomoc ogranicza się jedynie do informacji – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze