Trwa ładowanie...

Becikowe samorządowe

Becikowe – tą nazwą potocznie określane są trzy odrębne świadczenia rodzinne. Mianowicie, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego i tzw. becikowe samorządowe. Jednorazowa zapomoga z okazji narodzin dziecka przysługuje niezależnie od dochodów w rodzinie i jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. To becikowe wypłacane jest matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Władze samorządowe mogą dodatkowo uchwalić tzw. becikowe samorządowe.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Becikowe z tytułu urodzenia się dziecka

Becikowe
Becikowe

Becikowe to znak życzliwości i uśmiech społeczeństwa dla rodzącego się życia, a dla wielu, zwłaszcza...

zobacz galerię

W życiu każdej rodziny urodzenie się dziecka jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Becikowe to znak życzliwości i uśmiech społeczeństwa dla rodzącego się życia, a dla wielu, zwłaszcza uboższych rodzin – ważny, niewątpliwie pomocny i cenny gest. Becikowe jest świadczeniem rodzinnym w postaci jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Zostało wprowadzone ustawą z dnia 29 grudnia 2005 roku. Przysługuje wszystkim rodzinom, w których na świat przyszedł nowy człowiek, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny. Wysokość becikowego na dziecko to 1000 zł.

Becikowe wypłacane jest matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Przysługuje na pisemny wniosek złożony w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie dwunastu miesięcy od dnia urodzenia się dziecka. Wniosek złożony po tym terminie pozostaje bez rozpatrzenia.
Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument potwierdzający tożsamość osoby wnoszącej o becikowe, np. dowód osobisty,
  • dokument urzędowy z datą urodzin dziecka, np. skrócony odpis aktu urodzenia,
  • oświadczenie na piśmie oznajmiające, że na dziecko nie przyznano wcześniej becikowego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego jest świadczeniem przysługującym osobie/rodzinie uprawnionej do zasiłku rodzinnego, tzn. gdy dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł, a w przypadku gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne – 583 zł. Jak stanowi ustawa o świadczeniach rodzinnych, dodatek z tytułu urodzenia dziecka należny jest dla matki, ojca lub innego opiekuna prawnego dziecka. Może go uzyskać także jego faktyczny opiekun, w przypadku, gdy nie został przyznany wspomnianym powyżej osobom. Dodatek ten przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Według ustawy o świadczeniach rodzinnych, za opiekuna faktycznego uważa się osobę zajmującą się dzieckiem i składającą do sądu wniosek o przysposobienie owego dziecka. Z tego względu, opiekunem faktycznym nie jest babcia, która zajmuje się wnukiem podczas tymczasowej nieobecności rodziców. Jeżeli wnosi się o przysposobienie lub podczas jednego porodu wydaje na świat więcej niż jedno dziecko, dodatek należny jest za każde z nich.

2. Jak dostać becikowe samorządowe?

Niektóre samorządy na podstawie podjętych przez siebie uchwał zadecydowały o wypłaceniu z własnych środków tzw. becikowego samorządowego. Becikowe samorządowe jest dodatkowym świadczeniem rodzinnym z tytułu urodzenia się dziecka obok tzw. „państwowego becikowego”. To, czy w danej gminie dodatkowe świadczenie jest wypłacane, komu i w jakiej wysokości przysługuje, zależy od woli samorządu.

Jak dostać becikowe samorządowe? Najlepiej najpierw dowiedzieć się, czy w naszym mieście takie becikowe jest wypłacane, a jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić. Jeśli chcesz zdobyć informacje o becikowym w twoim miejscu zamieszkania, zadzwoń pod numer telefonu urzędu miasta. Tam uzyskasz szczegółowe wiadomości. Czasem, by uzyskać becikowe samorządowe, trzeba być zameldowanym przez określony czas w danym mieście lub spełniać inne warunki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.