Trwa ładowanie...

Będzie przełom w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego? Nowe badania napawają optymizmem

To pierwsze takie badania na świecie. Wzięła w nich udział placówka z Gdańska
To pierwsze takie badania na świecie. Wzięła w nich udział placówka z Gdańska (Getty Images)

Na łamach czasopisma medycznego "The Lancet" opublikowano międzynarodowe badanie dotyczące leczenia opornego nadciśnienia. Naukowcy w składzie z prof. Krzysztofem Narkiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed wypróbowali nową metodę farmakologiczną z użyciem podwójnego antagonisty endoteliny.

spis treści

1. To pierwsze takie badania na świecie. Wzięła w nich udział placówka z Gdańska

Gdański Uniwersytet Medyczny poinformował, że międzynarodowy zespół naukowców, w którym znalazł się także prof. Krzysztof Narkiewicz kierownik Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, opublikował wyniki pierwszego na świecie badania oceniającego przydatność podwójnego antagonisty endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego. Publikacja ukazała się w czasopiśmie medycznym "The Lancet".

- W swojej pracy naukowcy monitorowali zdolność aprocitentanu, podwójnego antagonisty endoteliny, do obniżania ciśnienia krwi u pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym – podaje GUMed.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Randomizowane badanie fazy 3 w grupach równoległych miało wymiar międzynarodowy. Prowadzone było w latach 2018-2022 w szpitalach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii – łącznie wzięło w nim udział 1965 pacjentów, z czego 730 zostało zakwalifikowanych do projektu. Jednym z 200 ośrodków zaangażowanych w badanie była Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, kierowana przez prof. Krzysztofa Narkiewicza.

2. "Efekt terapeutyczny stawał się trwały"

Badanie składało się z trzech części:

Część 1 – 4-tygodniowa podwójnie ślepa, randomizowana i kontrolowana placebo próba, w której pacjenci otrzymywali aprocitentan 12,5 mg, aprocitentan 25 mg lub placebo w stosunku 1:1:1,

Część 2 – 32-tygodniowa ślepa próba, w której wszyscy pacjenci otrzymywali 25 mg aprocitentanu,

Część 3 – 12-tygodniowa randomizowana, podwójnie ślepa próba z odstawieniem kontrolowanego placebo, w której pacjentów ponownie losowo przydzielono do grupy otrzymującej aprocitentan w dawce 25 mg lub placebo w stosunku 1:1.

- Uzyskane przez naukowców wyniki wskazały silniejszy efekt obniżenia ciśnienia krwi przez badaną substancję w porównaniu do placebo po 4 tygodniach terapii. Po 40 tygodniach podawania aprocitentanu efekt terapeutyczny stawał się trwały – wyjaśnia GUMed.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze