Trwa ładowanie...

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Lek. Mateusz Nawrocki
14.12.2016 13:54
Beta blokery niewskazane u osób z demencją?
Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję.

Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków z grupy beta blokerów zmniejszało ryzyko śmierci o 15 procent, jednak znacznie zwiększało (o 34 procent!) ryzyko że osoby z średnim lub ciężkim stanem zaawansowania demencji nie będą mogły niezależnie żyć i wykonywać czynności dnia codziennego samemu.

Jak zaznacza jeden z recenzentów badania, nie ma terapii, która byłaby dobra u wszystkich pacjentów, którzy potrzebują opieki kardiologicznej. Badania podkreślają jak ważna jest spersonalizowana opieka u osób, które przeszły zawał serca, zaznacza kierownik Kardiologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Mineola, Nowy Jork.

Beta blokery to jedne z częściej stosowanych leków w kardiologii
Beta blokery to jedne z częściej stosowanych leków w kardiologii (123RF)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

„Rutynowe stosowanie beta blokerów po zawale serca może spowodować wysokie ryzyko u osób zagrożonych - szczególnie u pacjentów z demencją. Stopień ich użycia powinien być dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta” – zaznacza doktor Kevin Marzo z Szpitala Uniwersyteckiego w Nowym Jorku.

Beta blokery to grupa leków, która obejmuje między innymi leki takie jak acebutolol, atenolol, bisoprolol, metoprolol, nadolol czy też propranolol. Są stosowane w celu leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego, chorób serca czy też nieprawidłowego rytmu serca.

Na podstawie analizy 11 tysięcy pacjentów z domów opieki w wieku minimum 65 lat, które przeżyły zawał serca, ponad połowie przepisano beta blokery. Dzięki temu zanotowano spadek ilości zgonów w ciągu 90 dni o prawie 15 procent, a według naukowców wystąpił wzrost o jedną trzecią ryzyka zmniejszonej zdolności funkcjonowania w codziennym życiu u pacjentów z demencją średniego i ciężkiego stopnia.

Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?
Jaki wpływ ma dieta na przyjmowane leki?

Czy dieta może mieć negatywny wpływ na terapię lekową? Czego nie można jeść, kiedy przyjmujemy leki

zobacz galerię

Nie zauważono tego typu problemów u osób bez demencji lub z niskim stopniem jej nasilenia. Badanie wykazało także, że osoby które były do tej pory niezależne nie zwiększyły ryzyka udzielania pomocy osób trzecich.

Generalnie u starszych osób stosowanie leków (z różnych grup) może przysparzać problemy i mogą znacznie wpływać na jakość życia takich pacjentów powodując zmęczenie, zawroty głowy i poczucie wycofania.

Badanie zwraca także uwagę, jak korzyści płynące ze stosowania niektórych leków mogą zostać zbalansowane przez obniżenie jakości życia u osób straszych. Dobór leków musi być więc dokładnie przeanalizowany najlepiej przez zespół lekarzy.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

Samodzielność w starszym wieku jest szczególnie ważna, dlatego terapia powinna być dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Szczególnie **niebezpieczna jest polifarmakoterapia, gdzie stosowanie wielu leków doprowadza do groźnych interakcji między nimi. Wiele leków lub suplementów diety z tych samych grup zażywanych jednocześnie, a efekt ich działania jest bardzo podobny- jednak może to znacznie **zwiększać ryzyko efektów ubocznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze