Trwa ładowanie...

Bezdech senny może zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych

Naukowcy informują, że niektórzy pacjenci powinni być przebadani pod kątem potencjalnych zaburzeń jeszcze przed operacją. Bezdech senny może zwiększyć ryzyko dwóch poważnych komplikacji pozabiegowych. Pacjent, u którego jeszcze przed operacją zweryfikuje się, czy ma zaburzenia snu, ma większe szanse na lepszą i szybszą rekonwalescencję po zabiegu.

Bezdech senny, któremu towarzyszy przerywane chrapanie, zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych
Bezdech senny, któremu towarzyszy przerywane chrapanie, zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych (123RF)

Dwie najczęściej występujące komplikacje pooperacyjne to zakrzepy w żyłach i nieregularne bicie serca czyli migotanie przedsionków. Problemy te zwykle występują u pacjentów jeszcze przed operacją lecz pozostają niezdiagnozowane, przez co są nieleczone. Zaburzeniom tym zwykle towarzyszy bezdech senny.

Bezdech senny charakteryzuje się wielokrotnymi przerwami w oddychaniu podczas snu. Objawy obejmują nadmierną senność w ciągu dnia, niespokojny sen i głośne chrapanie - często z okresami ciszy, po których następuje ciężkie westchnięcie.

Naukowcy twierdzą, że identyfikacja tych schorzeń z wyprzedzeniem może zapobiec poważnym komplikacjom po operacji.

Dr Gregg Fonarow, profesor kardiologii na Uniwersytecie w Kalifornii powiedział, że związek pomiędzy rozpoznanym bezdechem sennym i powikłaniami pooperacyjnymi jest dobrze udokumentowany.

„Bezdech senny może prowadzić do stanów zapalnych naczyń krwionośnych i podnosi ryzyko występowania zakrzepów krwi. Dolegliwość ta może powodować większe ryzyko powikłań po operacjach na otwartym sercu pacjenta” – wyjaśnia dr Fonarow.

Mimo to, badanie nie ustanawia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nieleczonym bezdechem sennym a migotaniem przedsionków lub zakrzepami żylnymi.

Wyniki tych badań wciąż są oceniane przez ekspertów, dlatego powinny zostać potraktowane jako wstępne.

Ile w Polsce trzeba czekać na operację?
Ile w Polsce trzeba czekać na operację? [6 zdjęć]

Na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w jednym z łódzkich szpitali trzeba czekać ponad 10 lat. Najbliższy...

zobacz galerię

W jednym badaniu oceniano ponad 200 pacjentów poddawanych operacji na otwartym sercu między 2013 i 2015 rokiem, aby zobaczyć, jak bardzo bezdech senny wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków później.

U prawie 20 procent badanych stwierdzono wysokie ryzyko bezdechu sennego, u dwóch trzecich z nich niskie ryzyko, a prawie 15 procent cierpiało już na te zaburzenia snu.

Osoby cierpiące na ciężki bezdech senny spełniały trzy kryteria: miały ponad 65 lat, były otyłe lub posiadały wysokie ciśnienie krwi.

Główny autor badania, dr Samir Patel, powiedział, że jego zespół odkrył, że osoby z nierozpoznanym bezdechem sennym obarczone były większym ryzykiem zachorowania na migotanie przedsionków w porównaniu do osób, u których bezdech senny był zdiagnozowany i leczony lub u tych, u których ryzyko tego schorzenia było niskie.

Sen przerywany gorszy od braku snu
Sen przerywany gorszy od braku snu [4 zdjęcia]

To pewne – jesteśmy generacją, która nie korzysta we właściwy sposób z dobroczynnego wpływu snu na zdrowie....

zobacz galerię

 Migotanie przedsionków wystąpiło u prawie 70 procent osób z nieleczonym bezdechem sennym. Dr Patel podkreśla, że pacjenci, którzy są przygotowywani do operacji na otwartym sercu powinny przejść badania pod kątem występowania bezdechu sennego, zwłaszcza gdy są w grupie wysokiego ryzyka lub występują u nich objawy, takie jak głośne chrapanie.

Najczęstszym sposobem leczenia bezdechu sennego jest metoda zwana CPAP, która polega na zakładaniu maski podczas snu, która zapewnia ciągły przepływ powietrza.

Kolejne badanie wykazało wyższe ryzyko występowania innych schorzeń pooperacyjnych, które wymagają hospitalizacji u pacjentów z niezdiagnozowanym lub/i nieleczonym bezdechem sennym.  Są to powikłania dotyczące układu oddechowego, problemy z sercem lub choroby, które wymagają leczenia na oddziale intensywnej terapii.

Wyniki badań sugerują, że zanim podda się operacji pacjenta z wysokim ryzykiem bezdechu sennego, należy go przebadać pod tym kątem i jeżeli schorzenie zostanie zdiagnozowane, trzeba rozpocząć leczenie jeszcze przed operacją.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.