Trwa ładowanie...

Bezdomność, a rozwój chorób

Lek. Mateusz Nawrocki
29.12.2016 21:45
Bezdomność, a rozwój chorób
Bezdomność, a rozwój chorób

Bezdomność dotyczy wielu osób na całym świecie - właściwie nie ma regionu, który nie borykałaby się z tym problemem. Tylko w Polsce prawdopodobnie żyje 31 tysięcy bezdomnych osób.

To przykre zjawisko może mieć odzwierciedlenie w zapadalności na różne choroby, zarówno te typowo fizyczne, jak i dotyczące naszego zdrowia psychicznego. Nowe badania odnoszą się do wpływu tego socjalnego problemu na zdrowie i jakie wiążą się z nim konsekwencje.

Na przykładzie Stanów Zjednoczonych, możemy stwierdzić, że wiele bezdomnych osób miało rodziny - blisko 40 proc. z prawie pół miliona. Grupa naukowców postanowiła zbadać konsekwencje bezdomności na przykładzie Londynu w Wielkiej Brytanii. Analiza została opracowana we współpracy z osobami, które w pewnym momencie swojego życia doświadczyły bezdomności.

Przyczyn bezdomności jest wiele - możemy mówić o sytuacjach utraty pracy, braku pomocy socjalnej, czy też rozpadu rodziny. Tylko w Stanach Zjednoczonych 83 tysiące ludzi jest zgłaszanych, jako osoby, które są pozbawione domu przez bardzo długi okres czasu.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Bezdomne osoby są znacznie bardziej narażone na występowanie przewlekłych i ciężkich chorób
Bezdomne osoby są znacznie bardziej narażone na występowanie przewlekłych i ciężkich chorób (123RF)

To głównie te osoby cierpią na ciężkie zaburzenia psychiczne, często połączone z chorobami fizycznymi i psychicznymi. Z badanych osób ponad 20 proc. było niepełnosprawnych, a część z nich miała myśli samobójcze i tendencje do samookaleczania się.

To znacznie wyższe wartości niż średnie krajowe występowania tych chorób. Jako, że badania zostały opracowane na podstawie danych z Wielkiej Brytanii, określono, że w znacznie wyższym stopniu bezdomnością były dotknięte kobiety ze względu na gorszą sytuację mieszkaniową.

W badaniu ponad 69 proc. uczestników stanowiły kobiety, z czego ponad połowa miała na swoim utrzymaniu nieletnie osoby. Często taka sytuacja jest związana z sytuacją kobiet, które prowadzą dom i wychowują dzieci - system faworyzuje kobiety pracujące i działające na rynku pracy.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Chociaż przedstawione badania odnoszą się Wielkiej Brytanii, to należy wspomnieć, że problem ten dotyczy również Polski. Bezdomność często wiąże się także z problemami zdrowotnymi, brakiem kontroli przewlekłych i ciężkich chorób. To trudne zjawisko, również dla lekarzy, bowiem aby terapia była skuteczna konieczna jest współpraca z pacjentem.

Ciężko również uzyskać remisję chorób, kiedy chory nie przestrzega podstawowych zasad leczenia, a trudno je zachować, kiedy chory jest bezdomny. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości problem ten będzie chociaż w jakimś stopniu rozwiązany, ale aby do tego doszło konieczna jest współpraca lekarzy i pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze