Bezdomność, a rozwój chorób

Bezdomność dotyczy wielu osób na całym świecie - właściwie nie ma regionu, który nie borykałaby się z tym problemem. Tylko w Polsce prawdopodobnie żyje 31 tysięcy bezdomnych osób.

To przykre zjawisko może mieć odzwierciedlenie w zapadalności na różne choroby, zarówno te typowo fizyczne, jak i dotyczące naszego zdrowia psychicznego. Nowe badania odnoszą się do wpływu tego socjalnego problemu na zdrowie i jakie wiążą się z nim konsekwencje.

Na przykładzie Stanów Zjednoczonych, możemy stwierdzić, że wiele bezdomnych osób miało rodziny - blisko 40 proc. z prawie pół miliona. Grupa naukowców postanowiła zbadać konsekwencje bezdomności na przykładzie Londynu w Wielkiej Brytanii. Analiza została opracowana we współpracy z osobami, które w pewnym momencie swojego życia doświadczyły bezdomności.

Przyczyn bezdomności jest wiele - możemy mówić o sytuacjach utraty pracy, braku pomocy socjalnej, czy też rozpadu rodziny. Tylko w Stanach Zjednoczonych 83 tysiące ludzi jest zgłaszanych, jako osoby, które są pozbawione domu przez bardzo długi okres czasu.

To głównie te osoby cierpią na ciężkie zaburzenia psychiczne, często połączone z chorobami fizycznymi i psychicznymi. Z badanych osób ponad 20 proc. było niepełnosprawnych, a część z nich miała myśli samobójcze i tendencje do samookaleczania się.

To znacznie wyższe wartości niż średnie krajowe występowania tych chorób. Jako, że badania zostały opracowane na podstawie danych z Wielkiej Brytanii, określono, że w znacznie wyższym stopniu bezdomnością były dotknięte kobiety ze względu na gorszą sytuację mieszkaniową.

W badaniu ponad 69 proc. uczestników stanowiły kobiety, z czego ponad połowa miała na swoim utrzymaniu nieletnie osoby. Często taka sytuacja jest związana z sytuacją kobiet, które prowadzą dom i wychowują dzieci - system faworyzuje kobiety pracujące i działające na rynku pracy.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Chociaż przedstawione badania odnoszą się Wielkiej Brytanii, to należy wspomnieć, że problem ten dotyczy również Polski. Bezdomność często wiąże się także z problemami zdrowotnymi, brakiem kontroli przewlekłych i ciężkich chorób. To trudne zjawisko, również dla lekarzy, bowiem aby terapia była skuteczna konieczna jest współpraca z pacjentem.

Ciężko również uzyskać remisję chorób, kiedy chory nie przestrzega podstawowych zasad leczenia, a trudno je zachować, kiedy chory jest bezdomny. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że w przyszłości problem ten będzie chociaż w jakimś stopniu rozwiązany, ale aby do tego doszło konieczna jest współpraca lekarzy i pacjentów.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • medicalnewstoday

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...