Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Bezpieczeństwo w tłumie. Kto jest odpowiedzialny?

 Monika Suszek
30.11.2018 08:55
Bezpieczeństwo w tłumie. Kto jest odpowiedzialny?
Bezpieczeństwo w tłumie. Kto jest odpowiedzialny? (123rf)

Człowiek w tłumie zacznie biec, gdy inni też biegną, zacznie krzyczeć, gdy usłyszy, że inni krzyczą, będzie wykonywał gesty podobne do tych, które inni wykonują. Nie wierzysz? To spróbuj zaobserwować swoje zachowanie podczas koncertu, meczu czy chociażby zwykłej wyprzedaży w sklepie. Ostatnie wydarzenia, które rozegrały się w Turynie potwierdzają, że aby doszło do tragedii, wystarczy bardzo niewiele.

1. Dlaczego zachowujemy się jak inni ?

Zarządzaniem tłumem zajmowano się już w starożytnym Rzymie. Koloseum, które do dziś budzi podziw, było zaprojektowane w taki sposób, by szybko i bezproblemowo ewakuować tłum widzów. Znajdowały się tam labirynty, korytarze, osoby zarządzające i... spokój.

Sprawdź koniecznie

Jak nie dać się manipulować innym

Dlaczego siła sugestii tłumu jest silniejsza niż zdrowy rozsądek? Pierwszych studiów na ten temat podjął się francuski psycholog i socjolog Gustav Le Bon podczas paryskiego zrywu rewolucyjnego. Stwierdził, że jednostka w tłumie jest nieobliczalna, zniża się do pierwotnych instynktów, zamiast posługiwać się logiką.

Zobacz film: "Panika w strefie kibica w Turynie"
W tłumie bardzo trudno o zachowanie wszystkich norm bezpieczeństwa
W tłumie bardzo trudno o zachowanie wszystkich norm bezpieczeństwa (123rf)

Co tłum wytwarza w człowieku? -Przede wszystkim poczucie przynależności – mówi psycholog Anna Szuligowska. - Człowiek w tłumie czuje się bezpieczny, ważny i nietykalny. Jak się okazuje, może też być śmiertelnym zagrożeniem dla innych. Ostatnie wydarzenia z Turynu to potwierdzają.

2. Sugestia silniejsza niż zdrowy rozsądek

- Panika w tłumie działa jak lawina – mówi Anna Szuligowska. – Nie można ani zapanować nad działaniem tłumu, ani go powstrzymać. Zasada jest prosta, kiedy widzisz, że tłum ucieka, rób to samo. Nie ma możliwości, by jednostka zapanowała nad rozjuszonym tłumem. Zwłaszcza że w tłumie każdy czuje się anonimowo i ma poczucie, że ponosi mniejszą odpowiedzialność za to, co robi.

Reanimacja dzieci i dorosłych
Reanimacja dzieci i dorosłych

Podstawowe czynności podczas pierwszej pomocy dzieci różnią się zasadniczo od reanimacji u dorosłych.

zobacz galerię

3. Co zrobić ?

- Przede wszystkim edukować. Już w przedszkolu powinny być zorganizowane zajęcia z bezpieczeństwa w tłumie, opanowania – mówi Szuligowska. W Polsce wciąż brakuje odpowiedniej edukacji, a jak pokazuje historia, przypadków stratowania przez tłum jest wiele.

Sprawdź koniecznie:

Dlaczego jesteś podatny na sugestie innych

Lato dopiero się rozpoczyna. Przed nami czas wielu masowych koncertów oraz spotkań. Należy pamiętać, że tłum wyzwala w człowieku proces myślenia grupowego. Jeżeli będziemy odpowiednio poinformowani, możemy uniknąć tragedii. Równie ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi wyjściami ewakuacyjnymi. Ostatnie wydarzenia dowodzą, że istnieje ciągła potrzeba prowadzenia badań i wdrażania metod na temat bezpieczeństwa tłumu i odpowieniej reakcji na zaistniałe zagrożenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze