Trwa ładowanie...

Bezsenność zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Nowe badania szwedzkich naukowców

Avatar placeholder
10.09.2020 17:27
Bezsenność może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
Bezsenność może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (123rf)

Naukowcy z Uniwersytetu Karolinska w Szwecji znaleźli ważny związek między bezsennością a cukrzycą typu 2. Ich najnowsze badania sugerują, że ta częsta i nieprzyjemna przypadłość zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 aż o 17 proc.

1. Bezsenność zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy

Bezsenność to jedna z najbardziej uciążliwych i najbardziej szkodliwych dla zdrowego funkcjonowania przypadłości. Niestety, najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Karolinska w Szwecji sugerują kolejny powód, aby próbować walczyć z bezsennością na wszelkie sposoby. Ich zdaniem bezsenność ewidetnie sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2.

2. Skomplikowana metoda badawcza i nowe wnioski

Czasopismo "Diabetology" donosi, że Szwedzi prowadzili badanie z wykorzystaniem skompikowanej techniki zwanej randomizacją mendlowską (MR). To metoda badań obserwacyjnych zastępująca czasem badania eksperymentalne. W metodzie MR wykorzystuje się zmienność genów, których funkcje są znane zazwyczaj do badania związków przyczynowych pomiędzy różnymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka a zdrowiem.

Badacze przejrzeli 1360 artykułów i metaanaliz znajdujących się w bazie PubMed. Dzięki temu zidentyfikowali 170 możliwych czynników ryzyka, z czego uwzględnionych zostało 97. Następnie przeanalizowano je metodą MR, a w efekcie wyodrębniono 19 czynników ryzyka cukrzycy typu 2 oraz 15 czynników ochronnych.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Naukowcy postawili następującą tezę: osoby zmagające się z bezsennością są o 17 proc. bardziej narażone na rozwój cukrzycy niż ci, którzy nie mają problemów ze snem.

3. Nie tylko bezsenność sprzyja cukrzycy

Bezsenność nie jest jedyną z popularnych dolegliwości, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Są to również: depresja, nieustabilizowane ciśnienie krwi, palenie papierosów, nieprawidłowa praca wątroby, nadwaga, a nawet nadmierne spożywanie kofeiny. Z kolei do grupy łagodnych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 należą: spożywanie alkoholu, pomijanie śniadań w jadłospisie, drzemki w ciągu dnia czy poziom sodu w moczu.

4. Odpowiednia dieta może wyraźnie zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy

Warto również znać czynniki zmniejszające ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Nietrudno uwzględnić je w życiu. Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych jest odpowiednia dieta, a konkretnie niektóre produkty spożywcze. Badania naukowe Brytyjczyków dowodzą, że między poziomem witaminy C we krwi, karotenoidami (pigmentami występującymi w kolorowych owocach i warzywach) a zachorowalnością na cukrzycę typu 2 zachodzi wyraźny związek. Na podstawie tej analizy naukowcy stwierdzili, że wyższy poziom witaminy C i karotenoidów we krwi zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu 2. Co ważne, nawet niewielki wzrost tych parametrów korzystnie wpływał na organizm. Badania wykazały, że wzrost dziennego spożycia owoców i warzyw o 66 gramów powoduje o 25 proc. niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Inne badanie przeprowadzone przez naukowców z USA udowadnia, że również produkty pełnoziarniste wyraźnie obniżają ryzyko zachorowania. Badacze swoją pracę oparli na analizie stanu zdrowia 158 259 kobiet i 36 525 mężczyzn wolnych od cukrzycy, chorób serca i raka. Na podstawie badań stwierdzili, że spożywanie jednej lub więcej porcji pełnoziarnistych płatków śniadaniowych lub pełnoziarnistego chleba zmniejszało ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 odpowiednio o 19 i 21 proc. w porównaniu z osobami, który spożywały te produkty rzadziej niż raz w miesiącu.

Zobacz także: Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2? Wystarczy pewna zmiana w diecie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze