Trwa ładowanie...

Białaczka u dzieci - konsekwencje choroby i leczenia

Rodzaje i leczenie białaczki
Rodzaje i leczenie białaczki

Białaczka to rodzaj choroby układu krwionośnego, która polega na zmianie ilości leukocytów we krwi, szpiku...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Obecnie obserwowane komplikacje po leczeniu białaczki u dzieci są skutkiem dawniej stosowanych metod (sprzed 10 czy 20 lat), jednak sposoby leczenia są nieustannie ulepszane i dzięki temu dzieci coraz rzadziej odczuwają ich niekorzystne skutki w późniejszym życiu.

Białaczka to termin określający grupę chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Polega na jakościowych i ilościowych zmianach leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych. U dzieci najczęściej rozpoznawana jest białaczka ostra, białaczki przewlekłe są niezwykle rzadkie.

spis treści

1. Płodność

Jeżeli leczenie białaczki u dzieci, bez względu na jej typ, nie wymaga przeszczepu szpiku kostnego, nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla płodności. Jednak jeśli przeszczep jest niezbędny, musi być poprzedzony naświetleniami całego ciała i zawsze towarzyszy mu silna chemioterapia, co prowadzi do zniszczenia wszystkich, dobrych i złych, komórek szpiku kostnego. Niestety, konsekwencją tych naświetleń jest bezpłodność.

Z drugiej strony naświetlania centralnego układu nerwowego mogą powodować opóźnienia w dojrzewaniu płciowym dziecka. Jednak naświetlenia są stosowane coraz rzadziej (85% dzieci leczonych w 1985, ale mniej niż 10% obecnie).

2. Wzrost

Naświetlania centralnego układu nerwowego mogą powodować deficyt hormonu wzrostu, który jednak można uzupełnić podając hormon.

3. Zdrowie ogólne

Niektóre metody leczenia ostrej białaczki szpikowej może mieć konsekwencje długofalowe w postaci problemów sercowych, co w bardzo sporadycznych przypadkach może wymagać przeszczepu serca. Praktycznie żadna metoda leczenia białaczki u dzieci nie ma wpływu na ich zdolności intelektualne.

4. Zachować życie szkolne i społeczne


Białaczka u dziecka jest w całkowitej remisji, kiedy nie ma już wykrywalnych guzów ani żadnych anomalii w szpiku kostnym i we krwi. O wyzdrowieniu możemy mówić dopiero wiele lat po remisji.

  • Rodzina. Od wielu lat równolegle do leczenia białaczki u dziecka kładzie się duży nacisk na poprawę życia dziecka podczas tego trudnego okresu. Jakość życia jest w jak największym stopniu zachowana, nawet jeśli rodzina bardzo mocno przeżywa ten czas. Więzy rodzinne są utrzymane. Podczas choroby rodzice są najważniejszymi osobami dla małego pacjenta, dlatego lekarze i personel szpitala umieszczają ich i całą rodzinę w centrum sieci terapeutycznej.
  • Przyjaciele. Ze względów społecznych, lekarze i personel szpitala, jeśli jest to możliwe, unikają izolacji dziecka, pozwalając na częste wizyty koleżanek i kolegów w szpitalu.
  • Szkoła. Jeżeli chodzi o naukę, dziecko przebywające w szpitalu może uczęszczać do szkoły przyszpitalnej. W wypadku długiej obecności w szpitalu lekcje, a nawet egzaminy mogą być indywidualnie dostosowywane do potrzeb i stanu zdrowia dziecka. Przez większą część leczenia, kiedy minie najcięższa faza choroby, dziecko może chodzić do swojej szkoły i korzystać z zajęć pozaszkolnych, tak ważnych dla nich w tym okresie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.