Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Białka krwi pomogą w wykryciu cukrzycy typu pierwszego?

Niektóre białka krwi dzieci mogą pomóc w wykryciu cukrzycy typu pierwszego, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Grupa badaczy z Helmholtz Zentrum w Monachium oraz partnerskich grup z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD), zaprezentowali wyniki swoich badań w magazynie „Diabetologia”.

Eksperyment bazował na dwóch dużych badaniach które miały wyjaśnić mechanizm rozwoju cukrzycy typu pierwszego, a uczestniczyły w nich dzieci, które mają krewnego pierwszego stopnia chorującego na cukrzycę typu pierwszego, przez co same są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na predyspozycje rodzinne.

To proces autoimmunologiczny, który nie postępuje z dnia na dzień, a często objawy nie manifestują się od razu, a już produkowane są przeciwciała przeciwko komórkom trzustki, które są odpowiedzialne za powstawanie cukrzycy. Odkrycie biomarkerów, które pojawiają się przed objawami, znacząco poprawiłyby możliwości diagnostyki i leczenia u pacjentów z grupy ryzyka.

Grupa naukowców pod kierownictwem dr Stefanie Hauck, będącą szefową instytutu Research Unit Protein Science i the Core Facility Proteomics i profesor Anette-G Ziegler, dyrektor Instytutu Badań nad Cukrzycą w Helmholtz Zentrum w Monachium przeanalizowali próbki krwi 30 dzieci z przeciwciałami, które rozwinęły cukrzycę typu pierwszego albo bardzo szybko, albo wręcz przeciwnie- w bardzo wolnym tempie. Punktem odniesienia były próbki krwi dzieci, u których nie wykryto przeciwciał i nie prezentowały objawów cukrzycy.

W drugim etapie, przeanalizowano kolejne próbki od 140 dzieci i naukowcy potwierdzili różnice w składzie białka. Badacze wierzą, że odkryte przez nich różnice w budowie białek posłużą w przyszłości jako biomarkery do późniejszej diagnostyki.

Rozwój cukrzycy typu pierwszego aż do jej klinicznej manifestacji, różni się indywidualnie i nie sposób przewidzieć kiedy dokładnie to nastąpi” - mówi Profesor Ziegler.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Jak dodaje, „biomarkery które zidentyfikowaliśmy pozwalają na bardziej precyzyjną klasyfikację bezobjawowych stanów cukrzycy”. Badanie, które rozpoczęło się w 1989 roku, jest pierwszym na świecie badaniem kohortowym związanym z cukrzycą i pionierskim doświadczeniem na polu patogenezy cukrzycy typu pierwszego.

Na jakiej podstawie dokonano analizy? Ponad 1650 dzieci rodziców chorych na cukrzycę typu pierwszego było obserwowanych od urodzenia, przez okres 25 lat. Celem eksperymentu, było ustalenie, ****kiedy przeciwciała pojawiają się po raz pierwszy, które geny i czynniki środowiskowe mają największy wpływ na rozwój cukrzycy typu pierwszego.

Uczestnicy byli badani co trzy lata, a podstawę do analizy stanowiły próbki krwi. Grupa naukowców analizowała również wpływ pokarmu zawierającego gluten na rozwój cukrzycy typu pierwszego.

W sumie w ramach tych dwóch badań przeanalizowano ponad 2400 dzieci. Wyniki mogą okazać się rewolucyjne i bardzo przydatne - skala zachorowań w Polsce jest duża- rocznie przybywa średnio 1200-1400 przypadków.

Lek. Mateusz Nawrocki, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...