Trwa ładowanie...

Białko w płynie mózgowym daje wskazówki na temat wczesnych oznak choroby Alzheimera

Avatar placeholder
16.12.2016 15:15
Białko w płynie mózgowym daje wskazówki na temat wczesnych oznak choroby Alzheimera
Białko w płynie mózgowym daje wskazówki na temat wczesnych oznak choroby Alzheimera

Naukowcy zidentyfikowali białko, które może pomóc im w lepszym zrozumieniu początkowych objawów choroby Alzheimera.

Wielu naukowców uważa, że układ immunologiczny odgrywa istotną rolę w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, rodzaj otępienia, które charakteryzuje się głównie zaburzeniami pamięci.

Monachijscy naukowcy z Niemieckiego Centrum ds. Chorób Neurodegeneracyjnych, znanego pod swoim niemieckim akronimem DZNE i Uniwersytetu Ludwig Maximilian znaleźli "odpowiedź immunologiczną u osób z genetyczną predyspozycją do choroby Alzheimera", która mogłyby pojawić się w wyższych poziomach na początku progresji choroby, zgodnie z oświadczeniem DZNE kilka lat przed tym, jak choroba da pierwsze objawy.

Te procesy zapalne, które wykryli naukowcy, odkryto dzięki obecności białek w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów, który "oferuje lekarzom możliwość śledzenia progresji choroby".

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Naukowcy rozpoznali białko będące wczesną oznaką Alzheimera u osób obciążonych chorobą genetycznie
Naukowcy rozpoznali białko będące wczesną oznaką Alzheimera u osób obciążonych chorobą genetycznie (Shutterstock)

Ich badania, opublikowane w "Science Translational Medicine", wykorzystywały informacje od ponad 120 osób, które miały genetyczne predyspozycje do choroby Alzheimera i nie wykazywały żadnych objawów choroby lub po prostu mieli drobne dolegliwości.

Poziom białka wzrósł już na siedem lat przed wystąpieniem objawów, ale po tym, jak pojawiły się wczesne objawy choroby w organizmie, takie jak uszkodzenie nerwów, które mogą się rozpocząć na kilka lat przed wystąpieniem objawów.

Należy podkreślić, że istnieje duża grupa osób chorych na Alzheimera, które nie mają skłonności genetycznych, dlatego też naukowcy sugerują, że zidentyfikowane białka, TREM2, może być również wykorzystywane w takich przypadkach do monitorowania aktywności układu immunologicznego w miarę postępu choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

Implikacje wykraczają poza demencje. Badanie wykazało, że to białko bierze udział w wielu chorobach neurologicznych i może być to klucz nie tylko do zrozumienia postępu choroby Alzheimera, ale również może to być początek nowych i niespodziewanych form leczenia, prawdopodobnie nawet w przypadkach, gdzie rozwój choroby już się ujawnił.

Liczba osób chorych w Polsce wciąż rośnie. Obecnie liczbę osób chorych szacuje się na około 250 tys., jednak w tej grupie około 150 tys. może nie być zdiagnozowanych.

Głównym problemem związanym z chorobą nie jest dostępność leczenia, ale moment zdiagnozowania Alzheimera. Bardzo ważne jest, aby uzyskać diagnozę w momencie, gdy lekarze mogą jeszcze coś zrobić, aby powstrzymać rozwój choroby. Niestety najczęściej, gdy zaczynamy odczuwać pierwsze objawy kliniczne, w naszym mózgu nie ma już 60 – 80 proc. neuronów.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Diagnostyka jest bardzo skomplikowana. Najpierw przeprowadza się z pacjentem obszerny wywiad wykluczający inne przyczyny otępienia oraz badanie neuropsychologiczne, pozwalające określić rodzaj deficytów poznawczych.

W dalszych badaniach lekarze wykluczają inne przyczyny otępienia.

Pacjent ma liczne konsultacje neurologiczne, psychiatryczne i internistyczne. Dodatkowo wykonuje się badania laboratoryjne, MRI i tomografię komputerową mózgu oraz badanie biomarkerów, które ma na celu rozpoznanie biochemicznego, neurozwyrodnieniowego procesu, który jest charakterystyczny dla choroby Alzheimera.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze