Bicze szkockie

Bicze wodne to jedna z technik używana w fizykoterapii. Zabiegi na ciało z użyciem biczy szkockich mogą być używane zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w ośrodkach rehabilitacji oraz uzdrowiskach, ale także w ośrodkach spa. Bicze szkockie mają szereg zalet, m.in. usuwanie napięcia mięśniowego, ujędrnienie skóry oraz pobudzenie krążenia krwi. Panie, które borykają się z problemem „pomarańczowej skórki”, czyli cellulitu, powinny wypróbować bicze szkockie.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Zalety hydroterapii

Bicze szkockie

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych...

Zabiegi hydroterapeutyczne były stosowane już w starożytnym Rzymie. Już wtedy bowiem wierzono w zbawienne działanie kąpieli. Rzymianie uważali wodę za eliksir życia. Hydroterapia może wykorzystywać wodę pod różnymi postaciami:

 • ciekłą,
 • stałą,
 • gazową.

Wybór konkretnej techniki zależy oczywiście od celu, jaki chcemy osiągnąć. Zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich opiera się na sile ciśnienia wody oraz jej temperaturze. Bicze szkockie to zabieg polegający na polewaniu ciała na zmianę strumieniem deszczowym i kolczastym. Przez pierwsze 2 minuty woda ma temperaturą 40 st. C, przez kolejne pół minuty 20 st. C – po czym powtarza się zmiany temperatury od początku. Strumień wody ma na tyle duże ciśnienie, że oddziałuje silnie na powierzchnię skóry i tkanki głębokie. Połączenie działania dwóch czynników: zmian temperatury oraz działania mechanicznego, zwiększa skuteczność zabiegu. Bicze szkockie mogą być stosowane na całe ciało bądź tylko na niektóre części ciała, np. dotknięte cellulitem lub bólami reumatycznymi.

Bicze szkockie na skórę

Ta metoda jest stosowana również jako zabieg kosmetyczny cieszący się dużą skutecznością. Bicze szkockie to zabieg odchudzający, ujędrniający i antycellulitowy, a także poprawiający ukrwienie skóry, gdyż:

 • pobudza przemianę materii,
 • działa antycellulitowo.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu biczami szkockimi:

Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu na ciało, można się mu poddawać nawet codziennie.

Zalety biczy szkockich

Bicze szkockie to niezwykle korzystna metoda w leczeniu wielu dolegliwości, która oprócz tego odgrywa ważną rolę w poprawie estetyki skóry. Oto kilka zalet tej metody:

 • działa jak masaż,
 • stabilizuje działanie układu nerwowego,
 • pobudza krążenie,
 • relaksuje ciało i umysł,
 • dotlenia tkanki,
 • zmniejsza lub niweluje nadmierne napięcie mięśni,
 • zmniejsza ból stawów po wysiłku fizycznym,
 • zmniejsza ból stawów przy chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach stawów i rwie kulszowej,
 • pobudza przebieg procesów metabolicznych.

Bicze szkockie to nie tylko sposoby na cellulit. W jakich schorzeniach stosuje się tę metodę hydroterapii? Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w leczeniu schorzeń kostnych i stawowych, a także przy schorzeniach krążenia, dysfunkcjach układu nerwowego i zanikach mięśniowych. Zaleca się ją osobom otyłym i zmagającym się z cellulitem. Bywa także formą rehabilitacji po urazach, takich jak złamania czy skręcenia i urazy tkanek miękkich.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hydroterapia i balneoterapia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 19 godzin temu

12
Artykuły Hydroterapia i balneoterapia
Hydroterapia i balneoterapia

Wanna do hydromasażu

Wanna do hydromasażu

Skuteczny zabieg hydromasażu wymaga co najmniej 4 dysz pompujących odpowiednio sprężoną wodę.

Hydroterapia i balneoterapia

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Basen przeznaczony do kąpieli leczniczych

Jednym z zabiegów hydroterapii jest kąpiel kwasowęglowa, która polega na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej ten bezwodnik.

Hydroterapia i balneoterapia

Bicze wodne

Bicze wodne

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel z pęcherzykami powietrza

Kąpiel perełkowa, czyli zanurzenie się w wodzie wypełnionej pęcherzykami powietrza, jest dość popularnym zabiegiem hydroterapii w spa.

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel w błocie

Kąpiel w błocie

Lecznicze i relaksujące kąpiele błotne można zażywać w specjalnych gabinetach kosmetycznych, sanatoriach, salonach spa lub farmach piękności.

Hydroterapia i balneoterapia

Inhalacje - właściwości, składniki, wskazania

Inhalacje, czyli leczenie za pomocą substancji wziewnych, to jeden z zabiegów leczniczych stosowanych przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu zatok. Może być wykonywana przy użyciu specjalnego urządzenia, czyli inhalatora, a także w warunkach...

Hydroterapia i balneoterapia

Siarka dla zdrowia i urody

Siarka nazywana jest „pierwiastkiem piękności". Jest również niezbędnym makroelementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni w nim wiele istotnych funkcji. Jest składnikiem białek, mukopolisacharydów i sulfolipidów. Bierze udział...

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel perełkowa

hydroterapii Na początku duże ośrodki spa były miejscem wizyt ludzi ze świata mody, show-businessu oraz sławnych osobistości, które pragnęły (...) się w coraz bardziej wymyślnych zabiegach, których efekty przerastają najśmielsze...