Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Biegacze piją za dużo wody!

Biegacze piją za dużo wody!
Biegacze piją za dużo wody! (123RF)

Kiedy jesteśmy zmęczeni, zgrzani lub wyczerpani ruchem, chce nam się pić. Dlatego sportowcy podczas treningów mają w pobliżu bidon z wodą lub innym napojem skutecznie gaszącym pragnienie.

Biegacze amatorzy zazwyczaj również uzupełniają często płyny pijąc wodę, ale mają zdecydowanie mniejsze doświadczenie i nie zawsze robią to w sposób prawidłowy. Naukowcy z amerykańskiego Loyola University Medical Center szacują, że połowa z nich pije zbyt dużo wody w stosunku do rzeczywistych potrzeb organizmu.

spis treści

1. Dlaczego woda jest dla nas ważna?

Woda znajduje się zarówno we wnętrzu naszych komórek, jak i w przestrzeni międzykomórkowej. Zawierają ją nawet twarde kości, a co dopiero mięśnie czy krew.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Bez odpowiedniej ilości wody w organizmie nie możemy żyć, dlatego jej uzupełnianie jest niezwykle ważne. Jednak oprócz wody potrzebujemy również odpowiedniego stężenia tak zwanych elektrolitów – mikroelementów, które są niezbędne w przebiegu różnorodnych procesów życiowych.

Zużywamy je, pocąc się podczas wysiłku fizycznego. Problem w tym, że jeszcze bardziej tracimy elektrolity, kiedy pijemy zbyt dużo wody. Może to prowadzić do zbyt dużego nawodnienia organizmu (przewodnienia) objawiającego się nagłą utratą energii, bólem i zawrotami głowy, skurczami mięśni, a w cięższych przypadkach nawet drgawkami i śpiączką.

Oczywiście trzeba by się bardzo postarać, żeby zapaść w śpiączkę, ale pierwsze symptomy zbytniej podaży wody wielu z nas zna osobiście.

2. Jak piją wodę sportowcy, a jak amatorzy?

Osoby zawodowo zajmujące się sportem bardzo dbają o właściwe nawodnienie organizmu i zaopatrzenie go w niezbędne mikroelementy po treningu. Wybierają więc najczęściej nie tyle wodę (nawet mineralną), co specjalnie przygotowane napoje hipotoniczne, nawadniające ich podczas treningu czy zawodów w sposób optymalny dla organizmu.

Amatorzy działają na własną rękę, co często kończy się podażą zbyt dużej ilości płynów i paradoksalnie pogorszeniem ich stanu zdrowia, gdyż dodatkowo „wypłukują” w ten sposób mikroelementy ze swojego organizmu.

Naukowcy z Loyola University Medical Center uważają, że ten prosty błąd popełnia ponad połowa biegaczy – w celu potwierdzenia tej tezy przeprowadzono wywiady ze 197 zawodnikami amatorami.

Rezultaty są niepokojące:

  • 36,5 proc. biegaczy pije wodę w takich ilościach, aby trzymać cały czas ustaloną wcześniej wagę;
  • 29,6 proc. jest zdania (mylnie!), że muszą uzupełniać sód, dodając sól do napojów;
  • 57,6 proc. badanych przyznaje, że sięga po napoje przeznaczone dla sportowców;
  • 8,9 proc. biegających amatorów pije tak dużo wody, jak tylko jest w stanie.

Niestety, rodzi to liczne problemy zdrowotne wynikające ze zbyt dużego nawodnienia organizmu i nieprzemyślanego dodawania do napojów soli kuchennej.

3. Jak pić podczas treningu?

Specjaliści zalecają, żeby nie przesadzać z ilością wody, ale jednocześnie dostarczać ją organizmowi regularnie i w odpowiednich dawkach. Najlepiej jest pić co 15 - 30 minut, małymi łykami, wypijając naraz nie więcej niż 200 ml napoju.

Resztę uzupełniamy po zakończonym treningu. Przyjąć można po prostu 1 ml płynu na każdą wykorzystaną kilokalorię – czyli jeżeli spaliliśmy 1000 kcal, należy wypić litr napoju.

Unikamy przy tym napojów alkoholowych czy gazowanych – te dodatkowo odwadniają organizm, więc efekt będzie przeciwny do zamierzonego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze