Efekty biegania – jak biegać, co się zmienia

W dzisiejszych czasach ludzie oczekują szybkich efektów w każdej dziedzinie. Stawiamy sobie cele do realizacji, również, jeśli chodzi o formę. Coraz więcej osób wybiera bieganie, jako sposób na poprawę zdrowia i wyglądu i oczekuje szybkich efektów. Jednak pierwsze efekty biegania nie przychodzą tak łatwo. Jeśli skupimy się tylko na efektach, jakie ma nam dać bieganie, możemy się szybko zniechęcić.

spis treści

Zobacz film: ""Biegacze" - opowieść o przekraczaniu barier"

1. Efekty biegania – jak biegać?

Aby zobaczyć efekty biegania należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dietę. Jesteśmy często zawiedzeni efektami biegania, ponieważ nie pilnujemy kalorii w jedzeniu, a warto pamiętać, że w czasie biegania wcale nie spalamy ich tak dużo. Jeśli chcemy przyśpieszyć efekty, połączmy bieganie z odpowiednią dietą.

Ważne jest, aby biec stałym tempem i nie zatrzymywać się. Aby trening biegacza dał efekty, musi trwać przynajmniej 30-40 minut. Dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących jest przeplatanie biegu marszem.

Właściwe tętno jest również ważne, jeśli walczymy o odpowiednie efekty biegania. Pamiętajmy więc, że najlepiej utrzymywać tętno na poziomie ok.70 proc. naszego tętna maksymalnego.

Najlepsze efekty daje bieganie rano. Pozwala wówczas na podkręcenie metabolizmu na cały dzień. Aby zauważyć szybko pierwsze efekty biegania, biegaj 3 razy w tygodniu. Niestety nie zobaczymy efektów, biegając tylko raz w tygodniu.

Jeśli mamy już doświadczenie w bieganiu, może przyśpieszyć efekty biegania, łącząc bieg ze sprintem. Taki trening interwałowy sprawi, że będziemy spalać jeszcze więcej kalorii i przyśpieszymy efekty biegania.

2. Efekty biegania – co się zmienia?

Pamiętajmy, że efekty biegania mogą być wielorakie. Nie chodzi jedynie o zmianę sylwetki i poprawę kondycji.

10 powodów, aby biegać
10 powodów, aby biegać [10 zdjęć]

Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, włóż wygodne buty i idź pobiegać. 30 minut biegania...

zobacz galerię

Regularne bieganie daje bardzo zaskakujący dla niektórych efekt. Bieganie sprawia, że zmienia się nasza osobowość i zachowanie. Na taki efekt biegania wpływa to, że bieganie bardzo często zmienia się w pasję. Ludzie zmieniają swoje życie, porzucają złe nawyki, a wraz z nimi często zmieniają ludzi w swoim otoczeniu. Są to często najbardziej pozytywne efekty biegania, ponieważ ludzie zarażają swoim optymizmem i zachęcają innych do biegania.

Kolejny efekt biegania to zmiana sposobu patrzenia na świat. W efekcie biegania dostrzegamy inne aspekty rzeczywistości, ponieważ patrzymy na wszystko oczami biegacza.

Bieganie sprawia, że świat nie jest już miejscem życia, ale planowania kolejnych tras, czy maratonów. Ponadto każda osoba, która jest pasjonatem biegania, stawia sobie kolejne cele, jak np. przebiec maraton i je realizuje. Efekty biegania to także m.in. niesamowita wiara w swoje możliwości.

Musisz to wiedzieć

Jednak dla wielu osób na początku swojej przygody ze sportem, efekty biegania są widoczne w sylwetce. W efekcie biegania stopniowo tracimy kilogramy, redukujemy tłuszcz.

Ponadto efekty biegania to często także m.in. zbyt szczupła sylwetka, dlatego warto wykonywać również różne ćwiczenia siłowe, aby uzupełnić nasz trening.

Efekty biegania to również poprawa naszego zdrowia. Dzięki regularnej aktywności fizycznej obniżamy ciśnienie, poziom cholesterolu i tętno spoczynkowe. Bieganie sprawia, że nasze serce jest zdrowsze i silniejsze. Inne efekty biegania to szybszy metabolizm, szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn, lepsza odporność, mniejsze ryzyko cukrzycy, mocniejsze kości, a nawet niższe ryzyko raka piersi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy